Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Dlatego najlepiej po prostu na drugi dzień po imprezie nie siadać za kółko albo zamówić taksówkę.
Gdzie są alkomaty?
Można też pójść do dowolnej komendy powiatowej lub miejskiej w Lubuskiem i tam sprawdzić swoją trzeźwość. Znajdziecie w komendach dostępne dla wszystkich urządzenie AlcoBlow. Wystarczy w nie dmuchnąć i dowiecie się, czy już wytrzeźwieliście.
ZOBACZ FILM: O ZAKAZIE PICIA ALKOHOLU
JAK DŁUGO SIĘ TRZEŹWIEJE?
To zależy od tego co się piło, w jakiej ilości, a także od naszej wagi i od tego, kiedy piliśmy. Jednak lepiej nie wdawać się w zgadywanie czy liczenie i przyjąć jedną, prostą zasadę: po alkoholu, nawet symbolicznej lampce, nie prowadzimy. To jedyne bezpieczne podejście.
Ile Lubuszanie piją alkoholu na tle innych Polaków? Te liczb...
Polskie prawo karze za jazdę po alkoholu, jeśli jego stężenie jest większe lub równe 0,2 promila. Wówczas jest to wykroczenie (grozi za nie areszt lub grzywna, traci się też prawko). Od 0,5 promila w górę stajemy się przestępcami. Tutaj karą mogą być nawet dwa lata więzienia.
Ile można wypić bez obaw o problemy z drogówką? Jedno piwo? Lampkę wina? A może kieliszek wódki? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Na wirtualnym alkomacie (w internecie są ich dziesiątki) wyszło jasno: nie ma bezpiecznej ilości. Jeśli piło się na chwilę przed jazdą, nawet jedno piwo czy lampka wina dadzą wynik powyżej 0.2 promila. A im więcej alkoholu, tym dłużej organizm się go pozbywa.
JAK DŁUGO SIĘ TRZEŹWIEJE [PRZYKŁADY]
ZOBACZ FILM: PIJANY JECHAŁ PRZEZ WIEŚ PONAD 100 KM/H
Ważna informacja: przeciętne spalanie alkoholu przez człowieka wynosi 0,12-0,15 promila na godzinę. Ale to tylko orientacyjne dane. Z drugiej strony ta sama ilość wódki może dać inny wynik u 55-kilogramowej kobiety i 90-kilogramowego mężczyzny.
Sprawdź sms-em
Są portale, które sms-em informują, ile masz promili
Alkoholowe rekordy. Tego się nie spodziewacie! [TOP 9]
10
Fot. Szymon Starnawski
Na jednej ze stron internetowych uruchomiono dla ciekawskich poradnik sms-owy. Na wskazany numer wysyła się specjalnie przygotowaną wiadomość tekstową (zawiera skrótowy opis: co piliśmy, w jakiej ilości, płeć, wiek, wagę i czas picia) a dostajemy w zamian sms-a z opisem kiedy można siąść za kółko.
Jednak to tylko niezobowiązujący poradnik. Razem z wynikiem przychodzi też zastrzeżenie: ,, Podany wynik jest orientacyjny i zależy od tempa picia. Na tej podstawie nie podejmuj decyzji o prowadzeniu pojazdu''.
ZOBACZ: PIJANY KIEROWCA PRÓBOWAŁ POTRĄCIĆ POLICJANTKĘ?