Jak ktoś ma serce na dłoni i pokazuje dynamit w akcji - to...

  Jak ktoś ma serce na dłoni i pokazuje dynamit w akcji - to ani chybi jest Osobowość Roku 2018! Poznaj kandydatów

  Zdjęcie autora materiału

  Zbigniew Borek, (tr) (mak), (kol) (pik)

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Jerzy Kardela spod Międzyrzecza, prezes stowarzyszenia Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom, dodaje energii swojej wsi i jej mieszkańcom

  Jerzy Kardela spod Międzyrzecza, prezes stowarzyszenia Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom, dodaje energii swojej wsi i jej mieszkańcom ©Dariusz Brożek

  Grażyna Myśliwiec ze Starego Raduszca pod Krosnem uratowała - tak można powiedzieć! - pana Czesława. Krzysztof Socha z Kostrzyna i Małgorzata Wrześniak z Gorzowa ratują - każde na swój sposób - naszą przeszłość od zapomnienia. Edyta Gajda z Żar pomaga ratować dzieci, a Jerzy Kardela spod Międzyrzecza walczy ze wszystkich sił o swoją wioskę. A może Ty też znasz ludzi nieprzeciętnych?
  Jerzy Kardela spod Międzyrzecza, prezes stowarzyszenia Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom, dodaje energii swojej wsi i jej mieszkańcom

  Jerzy Kardela spod Międzyrzecza, prezes stowarzyszenia Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom, dodaje energii swojej wsi i jej mieszkańcom ©Dariusz Brożek

  Pan Czesław przez kilkanaście lat żył w nędzy. Jadł ze śmietników, mieszkał w sypiącym się domu w Starym Raduszcu, nie był też zarejestrowany u żadnego lekarza. Nie szukał nigdzie pomocy, starał się radzić sobie sam, z nikim nie rozmawiał. - Widziałam pana Czesława, jak chodził po Krośnie Odrzańskim i przeszukiwał śmietniki - opowiada sołtys Starego Raduszca Grażyna Myśliwiec.

  Sołtys spod Krosna przywraca człowieka społeczeństwu
  Pani sołtys załatwiła mu dokumenty, okazało się, że przysługuje mu również emerytura i ma za co żyć. Dzięki temu z kolei stać go było na aparat słuchowy, który zapisał mu laryngolog, gdy sołtys Myśliwiec załatwiła panu Czesławowi wizytę.

  - Przez tyle lat przywykłem do szukania czegoś w śmietnikach. Dobrze jest mieć pieniądze, za które mogę wybrać się na zakupy, porządnie zjeść i się ubrać - mówi 70-letni mieszkaniec Starego Raduszca. Panią sołtys nominowaliśmy do tytułu Osobowości Roku 2018 (czytaj w ramce) w kategorii: działalność społeczna i charytatywna.

  Małgorzata Wrześniak z Gorzowa filmuje historię
  W kategorii: kultura naszą nominację otrzymała Małgorzata Wrześniak z Gorzowa. W mijającym roku zrobiła świetny dokument „Katedra - historia jednego pożaru”. Opowiada on o wielkim pożarze katedralnej wieży w 2017 r. Film jest zmontowany z dziesiątek wypowiedzi i setek zdjęć. Przedstawia nie tylko przebieg akcji gaśniczej, ale także bohaterów tej piekielnie niebezpiecznej akcji i oddaje im głos.

  Dokument o katedrze to kolejny dowód miłości M. Wrześniak do miasta i jego historii. Ma ona bowiem na koncie jeszcze dwie produkcje. O początkach powojennego Gorzowa opowiadają filmy: „Jak kobiety Gorzów budowały” oraz „Nasza historia”. Sama autorka jest skromna i do udziału w plebiscycie GL trzeba było ją wręcz namawiać. Nie uważa, że robi coś wyjątkowego. Jej zdaniem filmy istnieją dzięki ich bohaterom. Dlatego na każdym kroku podkreśla, jak wdzięcz - na jest tym, którzy otwierają się przed jej kamerą.

  Edyta Gajda z Żar pomaga chorym dzieciom
  Edyta Gajda to szefowa Stowarzyszenia Tobie I Miastu, ale i radna miejska w Żarach. Nasza nominacja dotyczy jej działalności charytatywnej. Dzięki jej zaangażowaniu stowarzyszenie od dziewięciu lat organizuje 1 listopada na żarskich cmentarzach kwesty na rehabilitację i sprzęt dla chorych dzieci. W 2018 r. na rehabilitację Julki Kołodziejczyk członkowie i sympatycy zebrali 31 tys. 290 zł 100 Euro i 100 koron szwedzkich. Wskutek poprzednich ośmiu akcji pomoc popłynęła do dziesięciorga dzieci z Żar. I uwaga: z każdym rokiem bite są rekordy zbiórek!

  Jerzy Kardela nie pozwala swojej Kęszycy Leśnej zasnąć
  Kęszyca Leśna to dawna baza wojsk niemieckich, a potem polskich i radzieckich, którą gmina Międzyrzecz przejęła w 1993 r. Nie wiadomo, jak wieś wyglądałaby dziś, gdyby nie Jerzy Kardela. Jest emerytowanym ekonomistą, pomysłodawcą, twórcą i prezesem stowarzyszenia Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom. Ożywiło ono wieś i zaktywizowało mieszkańców do działalności społecznej.

  Z jego inicjatywy (i przy wsparciu gminy oraz Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze) w tym roku we wsi powstał plac zabaw i plenerowa siłownia. Stowarzyszenie promowało wśród mieszkańców pomysł wybudowania ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Strugi Jeziornej, który wygrał w budżecie obywatelskim i będzie zrealizowany w przyszłym roku. Stowarzyszenie organizuje rozmaite imprezy, m.in. doroczny Dzień Grzyba, w tym roku było też współorganizatorem obchodów 25-lecia Kęszycy Leśnej . Nic więc dziwnego, że Jerzy Kardela otrzymał naszą nominację w kategorii: samorządność i społeczność lokalna.

  Krzysztof Socha z Kostrzyna odkopuje naszą przeszłość
  Tych kategorii mamy cztery: biznes, kultura, działalność społeczna i charytatywna oraz właśnie samorządność i społeczność lokalna. Uwaga! Nominować do tytułu mogą nie tylko dziennikarze, ale też nasi Czytelnicy (o szczegółach czytaj w ramce obok). Z tej możliwości skorzystał m.in. Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W kategorii: kultura nominował archeologa ze swojej placówki - Krzysztofa Sochę.

  Uzasadnił to obszernie, wymieniając po prostu dokonania K. Sochy: „Tylko w tym roku odkrycie cmentarzyska germańskiego z pierwszych wieków naszej ery, odkrycie śladów osadnictwa z epoki kamienia, cmentarzyska ludności kultury łużyckiej z epoki brązu, osady ludności grupy górzyckiej kultury łużyckiej w Górzycy. Badania archeologiczne na terenie ICT w Kostrzynie, nadzór archeologiczny przy budowie wału przeciwpowodziowego w Słubicach, wydanie publikacji na temat archeologii i architektury kościoła na Starym Mieście, organizacja wycieczki do dwóch siedzib biskupstwa lubuskiego w Górzycy i Lebus, współorganizacja wystawy archeologicznej „Między wojną a pokojem”, udział wystąpienia na sesjach archeologicznych, wywiad dla „National Geographic”, artykuły w prasie specjalistycznej, nawiązanie kontaktów i współpraca z kilkoma stowarzyszeniami poszukiwaczy i historyków oraz zaangażowanie wolontariuszy do prac na wykopach” - napisał dyr. Skałba. I powtórzył: - To wszystko w samym roku 2018!

  A może Ty znasz innych nieprzeciętnych ludzi?
  Kolejne kandydatury do redakcji już napływają, nominują także nasi dziennikarze. Wśród nominowanych mamy też m.in. Sylwię Markiewicz, która w nietuzinkowy sposób prowadzi biblioteki w gminie Zwierzyn w powiecie strzelecko - drezdeneckim, Grzegorza Klimka-Żołnowskiego - katechetę z Zielonej Góry, który pobudza młodych ludzi do działania i pomagania innym, Olimpię Barańską - Małuszek, sędzię z Gorzowa, która w trudnych dla wymiaru sprawiedliwości czasach pokazuje, że ma kręgosłup i nie waha się go używać. Czekamy na Wasze propozycje!

  Zobacz wideo: Gala Człowiek Roku Krono 2017  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Współorganizator

  logotyp kronopol

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia