Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kupować dziecku telefon komórkowy?

(oprac. staw) Źródło: badania SMG/KRC Millward Brown, badanie Maluchy
Dla dzieci w telefonie komórkowym najbardziej liczą się: wyświetlacz, aparat fotograficzny, gry i dzwonki
Dla dzieci w telefonie komórkowym najbardziej liczą się: wyświetlacz, aparat fotograficzny, gry i dzwonki
Komórka jest nadal wymarzonym przez dziecko prezentem. Nawet, jeśli już ja ma, chciałoby nową, bo wciąż wychodzą nowości. Jak trafić w oczekiwania?

Telefon komórkowy może okazać się bardzo przydatnym prezentem, pod warunkiem, że najpierw nauczymy dziecko odpowiednio z niego korzystać. W mobilny świat, dzieci wchodzą już w wieku siedmiu lat, a czasami nawet wcześniej. Zdaniem ekspertów młody wiek wcale nie przeszkadza w posiadaniu komórki. Jeśli jednak decydujemy się na zakup takiego "gadżetu", koniecznie jest przekazanie dziecku podstawowych zasad jego użytkowania: nie odpisuj nieznajomym, trzymaj telefon w bezpiecznym miejscu.

Jaki telefon wybrać?

Sprzedawcy prześcigają się w ofertach. Która z nich będzie najlepsza? Najważniejsze, żeby sprostała naszym oczekiwaniom, a przede wszystkim uwzględniała potrzeby dziecka. Często nie liczymy się ze zdaniem najmłodszych i decydujemy sami, jak powinna wyglądać pierwsza komórka. Według badania "Maluchy", przygotowywanych przez instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC, dzieci wytypowały cechy komórki dla nich samych najistotniejsze. Na pierwszym miejscu pojawia się kolorowy wyświetlacz (19 proc. ankietowanych), możliwość robienia zdjęć, słuchania radia i muzyki (18 proc.). Wygląd, dzwonki polifoniczne i gry są ważne dla 13 proc. badanych. Mniej istotne są wielkość telefonu i wyświetlacza oraz wytrzymałość baterii.

Ważne dla rodziców

Prawie każde dziecko (95 proc.) w wieku 7-10 lat, posiadające komórkę, ma telefon na kartę - podają te same badania. Jedynie 3 proc. rodziców decyduje się kupić telefon na abonament. Wynika to z faktu, że rodzic chce w pełni kontrolować wydatki na rozmowy i SMS-y.
Dziecko po otrzymaniu telefonu, powinno wiedzieć, w jaki sposób można sprawdzić aktualny stan konta, a rodzic musi zatroszczyć się o to, by konto było cały czas aktywne. Warto również pomyśleć o dodatkowych funkcjach aparatu, które ułatwią dziecku codzienne użytkowanie i będą przydatne w razie nagłej potrzeby. Ograniczona lista numerów wychodzących - będzie zapobiegać niepożądanym rozmowom. Kod zabezpieczający rozmowy wychodzące - pozwoli uniknąć korzystania z telefonu przez osoby niepowołane. Skrócone wybieranie numerów - pomoże w szybkim kontakcie z numerami alarmowymi, czy chociażby z najbliższymi

Ciekawostka

Według badań statystycznych, w Polsce ponad 30 procent dzieci w wieku 7-14 posiada telefon komórkowy. To dosyć duży procent, jednak ustępujemy pola p. Niemcom, gdzie w ubiegłym roku już prawie co drugie dziecko (44 proc.) w wieku 6-12 lat posiadało komórkę. Hitem jest Norwegia, gdzie w 2007 roku około 90 proc. dziesięciolatków posiadało własny telefon komórkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska