Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mają jeść dzieci, aby nie tyły

Tatiana Mikułko 0 95 722 57 72 [email protected]
Fot. DiGiTouch
Dzieci kochają słodycze, chipsy i colę. Kręcą nosem na kalafiory, szpinak, ryby. Choć to trudne, mamy nie powinny ulegać zachciankom swoich pociech. Przy odrobinie wysiłku mogą nauczyć je, co jeść, a czego unikać.

Jeśli od najmłodszych lat przyzwyczaimy dzieci do zdrowego stylu życia i prawidłowej diety, damy im największy prezent, jaki możemy dać - dorosłe życie wolne od chorób.
- Dieta ma wpływ na wszystko: rozwój psychiczny, emocjonalny, umysłowy, ruchowy. Dzięki systematycznej, właściwie zbilansowanej diecie, można uniknąć aż 80 groźnych chorób. Pilnowanie tego, co zjada nasza pociecha, to długoterminowa inwestycja. Dzięki temu, gdy podrośnie, nie będzie miała kłopotu z nadwagą, zaburzeniami łaknienia ani zdrowiem - przekonuje Julita Krawczyk, dietetyk z Naturhouse w Gorzowie.

Fast food raz w miesiącu

W diecie dziecka przede wszystkim nie powinno zabraknąć witamin i białka. Gdzie je znajdziemy? - W świeżych warzywach i owocach, a także chudym mięsie, rybie - wylicza Krawczyk. Dbajmy też o to, by pociecha piła mleko, najlepiej odtłuszczone. Ma ono w sobie wapń, który wpływa na mocne kości. A jeśli przygotowujemy kanapki, to najlepiej z pieczywa ciemnego.
Jeśli dziecko kocha fast foody, ograniczmy ich spożycie do jednej porcji raz w miesiącu. To samo zróbmy ze słodyczami. Raz w tygodniu wystarczy. Próbujmy zamienić cukierki, np. galaretką lub pieczonymi jabłkami z miodem. W ogóle wyeliminujmy z diety napoje gazowane, nawet colę light i słodzone soki. - Uważnie czytajmy opakowania. Nie żałujmy pieniędzy na droższy sok, który nie będzie wodą z chemikaliami i cukrem, ale wartościowym napojem - przekonuje Krawczyk. I dodaje, że najlepiej, gdybyśmy sami przygotowywali soki ze świeżych owoców.
Posiłki dziecka powinny być zbilansowane, to znaczy zawierać wszystkie niezbędne do rozwoju młodego organizmu składniki. Drugą ważną zasadą są stałe, regularne godziny jedzenia. - W ten sposób unikamy sytuacji, gdy maluch podjada, bo nie może się doczekać zaspokojenia głodu. Jeśli między posiłkami czuje głód, dajmy mu do schrupania jabłko lub marchewkę - radzi Krawczyk.

Sprytnie z kalafiorem

Co zrobić, gdy dziecko za żadne skarby nie chce jeść warzyw? - Można przygotowywać zabawne kanapki, na przykład wycinając oczy z marchewki. Nie zrażajmy się tym, że dziecko pluje kalafiorem. Podajmy raz, drugi, trzeci, w końcu polubi nowy smak. Można też opowiadać bajki z warzywami w roli głównej. To działa na wyobraźnię dziecka i zachęca do smakowania - wylicza Ewa Derkacz, dietetyk z Naturhouse w Gorzowie.
Nie przyprawiajmy posiłków obficie przyprawami. Rezygnujmy też z majonezów, keczupów i ostrych smaków. Niech dziecko poznaje smak potraw taki, jaki on jest w istocie. W ten sposób kształtujemy jego nawyki żywieniowe na kolejne lata życia.
Równie ważne jest to, żebyśmy nie zmuszali do jedzenia. Nie zje teraz, to zje jak zgłodnieje. Pilnujmy, żeby maluch nie pochłaniał dwóch obiadów dziennie, np. w szkole i w domu, lub u babci. - Edukujmy też dziadków, aby z miłości do wnuków nie dogadzali im słodyczami, słodkimi napojami, ciastkami. Więcej dobrego dla nich uczynią, gdy dadzą im zdrowy owoc lub sałatkę z warzyw - dodaje Derkacz.

ILE KALORII?

Dziecko powinno zjadać dziennie:
Chłopcy (4-8 lat) - 1.400 kalorii
Dziewczynki - 1.200 kalorii

Chłopcy (9-13 lat) - 1.800 kalorii
Dziewczynki - 1.600 kalorii

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS DOBREJ DIETY DLA DZIECI

Wartość energetyczna 1.552 kcal, węglowodany: 42 proc., proteiny: 27 proc., tłuszcze: 31 proc., błonnik: 18,8 g

Śniadanie
* 1 pomarańcza lub sok pomarańczowy lub kiwi
* mleko odtłuszczone lub 1,5 proc.

II śniadanie
* kanapka z chleba razowego z gotowaną szynką, filetem z indyka lub serkami kremowymi odtłuszczonymi

Obiad
* gotowane warzywa lub sałatka typu śródziemnomorskiego (surowe warzywa bez majonezu i śmietany, przyprawiane oliwą z oliwek i octem winnym) z makaronem (ok. 45 g wagi suchej)
* mięso chude: z indyka albo kurczaka bez skóry (150 g) lub chude mięso rybne (200 g)
* biojogurt odtłuszczony

Podwieczorek
* 1 świeży owoc
* biojogurt odtłuszczony

Kolacja
* zupa warzywna lub puree warzywne albo sałatka typu śródziemnomorskiego (przepis powyżej)
* jajko na twardo lub omlet lub potrawka z warzyw lub chude mięso rybne (200 g) albo mięso z indyka lub kurczaka bez skóry (150 g)
* jeden owoc
* przed snem dziecko powinno wypić szklankę mleka odtłuszczonego.

Uwagi:
Należy ostrożnie używać oliwy z oliwek (ok. 2 łyżki stołowe dziennie w potrawach).
Podawaj dziecku do picia od 1,5 do 2 l wody dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska