Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieć w sądzie adwokata za darmo

Irena Boguszewska
Potrzebę przyznania pełnomocnika z urzędu można również uzasadniać tym, że mieszkamy daleko od siedziby sądu i nie możemy się w nim stawiać na przykład z powodu przewlekłej choroby
Potrzebę przyznania pełnomocnika z urzędu można również uzasadniać tym, że mieszkamy daleko od siedziby sądu i nie możemy się w nim stawiać na przykład z powodu przewlekłej choroby archiwum GL
Czeka Cię trudna sprawa w sądzie, a nie masz pieniędzy na wynajęcie adwokata czy radcy prawnego? Możesz mieć ich z urzędu. Czyli za darmo! Wyjaśniamy, komu przysługuje taka bezpłatna pomoc prawna.

Każdy ma prawo do obrony w sądzie. Ale wielu z nas nie stać na fachową pomoc, za którą trzeba czasami słono zapłacić. Dlatego warto wiedzieć, że można starać się o przyznanie nieodpłatnej pomocy prawnej w postaci adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

KOMU PRZYSŁUGUJE DARMOWE WSPARCIE

Ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu przez sąd może domagać się:

* strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części;

* osoba fizyczna niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych - jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku tak zwanego utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny;

ZAPAMIĘTAJ
Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka.

* osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych - jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

JAK SIĘ STARAĆ

Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego zgłasza się wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno (na piśmie czy też ustnie do protokołu) w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy.

WAŻNE
Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego możemy złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce naszego zamieszkania. Ten prześle pismo odpowiedniemu sądowi, który będzie rozpoznawał sprawę.

CO DALEJ

1. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny.

2. Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego zgłoszony po raz pierwszy w postępowaniu: * apelacyjnym * kasacyjnym * ze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia - sąd przekazuje do rozpoznania sądowi pierwszej instancji (chyba że uzna wniosek za uzasadniony).

WAŻNE
Strona, dla której sąd ustanowi adwokata lub radcę prawnego z urzędu nie płaci za jego usługi. Koszty te zostają ściągnięte od strony przeciwnej, a jeżeli nie jest to możliwe, bo przykładowo wygrała ona proces w całości, pokrywa je Skarb Państwa.

POTRZEBNE OŚWIADCZENIE

1. Osoba fizyczna do wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego dołącza oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o:

* stanie rodzinnym;

* majątku;

* dochodach;

* źródłach utrzymania.

2. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Dostępny jest m.in. w sądzie.

3. Jeżeli wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego składany jest łącznie z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, osoba fizyczna dołącza tylko jedno oświadczenie.

UWAGA
Sąd może odebrać przyrzeczenie, że złożone oświadczenie jest prawdziwe i rzetelne. Przed ustanowieniem adwokata czy radcy może też poprosić o dokumenty potwierdzające sytuację majątkową.

PONOWNA PROŚBA

1. W razie oddalenia wniosku można ponownie domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego.

2. W takiej sytuacji starając się o bezpłatną pomoc prawną, trzeba jednak podać nowe powody - inne od tych, które spowodowały oddalenie wniosku.

ZAPAMIĘTAJ
Ponowny wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego oparty na tych samych okolicznościach sąd odrzuci.

3. Niestety, na postanowienie o odrzuceniu wniosku nie przysługuje zażalenie.

MOŻNA PROSIĆ O KONKRETNĄ OSOBĘ

1. We wniosku można napisać, jakiego adwokata lub radcę prawnego ustanowionego z urzędu chcemy mieć do prowadzenia naszej sprawy.

2. O wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego sąd zwraca się do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych. To one wskazują imię oraz nazwisko wyznaczonego mecenasa, a także jego adres do doręczania korespondencji.

3. W miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym przez stronę adwokatem lub radcą prawnym sąd wyznacza osobę wskazaną przez stronę.

NA JAK DŁUGO

1. Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego przez sąd jest równoznaczne z udzieleniem mu pełnomocnictwa procesowego, czyli do prowadzenia naszej sprawy.

2. Adwokat lub radca prawny ustanowiony przez sąd jest obowiązany zastępować stronę do prawomocnego zakończenia postępowania - chyba że z postanowienia sądu wynika, iż obowiązek zastępowania strony ustaje wcześniej.

3. Z ważnych przyczyn adwokat lub radca prawny może wnosić o zwolnienie od obowiązku zastępowania strony w procesie.

4. Jeśli sąd go zwolni, zwróci się jednocześnie do właściwej okręgowej rady adwokackiej lub rady okręgowej izby radców prawnych o wyznaczenie innej osoby.

WAŻNE
Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego wygasa ze śmiercią strony, która je uzyskała.

SĄD MOŻE SPRAWDZIĆ

1. Jeżeli na podstawie okoliczności sprawy lub oświadczeń strony przeciwnej sąd będzie miał wątpliwości co do rzeczywistego stanu majątkowego strony domagającej się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego z urzędu lub zastępowanej przez nich, może zarządzić dochodzenie na temat faktycznej sytuacji finansowej. Czyli w praktyce sprawdzić, jaka jest ona w rzeczywistości.

UWAGA
Sąd cofnie ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, jeżeli okaże się, że okoliczności, na których podstawie je przyznano nie istniały lub przestały istnieć.

2. W takim przypadku strona musi zapłacić wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego, który był dla niej ustanowiony.

3. Sąd może obciążyć stronę tym obowiązkiem tylko częściowo - stosownie do zmiany, jaka nastąpiła w jej sytuacji.

WAŻNE
Stronę, która uzyskała ustanowienie adwokata lub radcy prawnego na podstawie podania świadomie nieprawdziwych okoliczności sąd skaże na grzywnę. Niezależnie od niej trzeba zapłacić również wynagrodzenie za pomoc prawną.

DORĘCZENIE POSTANOWIENIA

1. Postanowienia dotyczące ustanowienia pomocy prawnej z urzędu sąd może wydać na posiedzeniu niejawnym.

ZAPAMIĘTAJ
Posiedzenie niejawne jest to taki rodzaj posiedzenia sądu, w którym nie bierze udziału publiczność. Odbywa się bez udziału stron, uczestników czy ich przedstawicieli. Na posiedzenia niejawne poza sądem i protokolantem mają wstęp na salę sądową tylko wezwane osoby.
Takie posiedzenia niejawne wyznacza się dla załatwienia określonych kwestii formalnych.

2. Postanowienie sąd doręcza tylko tej stronie, która złożyła wniosek o ustanowienie dla siebie adwokata lub radcy prawnego.

3. Postanowienie o ustanowieniu albo odmowie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego może wydać również referendarz sądowy.

WAŻNE
Zgłoszenie wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego, jak również odwołanie od wniosku rozpatrzonego negatywnie, nie wstrzymuje biegu toczącego się postępowania.

W PIGUŁCE

* Sąd nie przyzna każdemu, kto się o to ubiega bezpłatną pomoc prawną w postaci adwokata czy radcy prawnego z urzędu.

* Osoba, która chce mieć przyznanego obrońcę musi udowodnić, że z powodu swojej sytuacji materialnej i rodzinnej nie jest w stanie ponieść kosztów zaangażowania w sprawę prywatnego adwokata.
Może również uzasadniać potrzebę przyznania pełnomocnika z urzędu tym, że mieszka daleko od siedziby sądu i nie może się w nim stawić z różnych powodów (choroba, konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny).

ZAPAMIĘTAJ
Jedną z podstawowych przesłanek do uzyskania bezpłatnej pomocy jest to, że dana sprawa jest zawiła i wymaga udziału prawnika, który by ją reprezentował.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska