Jak najlepiej ubezpieczyć dom albo mieszkanie

KB
Polisa na mieszkanie czy dom gwarantuje Twojej rodzinie ochronę finansową na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia
Polisa na mieszkanie czy dom gwarantuje Twojej rodzinie ochronę finansową na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia Fotolia
Udostępnij:
Nieruchomości to najważniejszy element majątku Polaków. Co zrobić, by po kradzieży, zalaniu czy pożarze liczyć na wypłatę odszkodowania, które pokryje poniesioną stratę? Trzeba dobrze wybrać polisę.

1. Ubezpieczenie domu czy mieszkania stanowi zabezpieczenie na wypadek szkód związanych z posiadanym mieniem - jego całkowitym zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą.

2. Oznacza to, że dzięki polisie można liczyć na wypłatę odszkodowania, które pokryje poniesioną stratę - przykładowo po kradzieży, zalaniu czy pożarze.

UWAGA
Zakres ochrony może obejmować nie tylko dom czy mieszkanie w bloku, ale także nieruchomość w trakcie budowy oraz inne budynki czy budowle - na przykład garaż, ogrodzenie, podjazd. Dotyczy to również przynależących do mieszkania pomieszczeń gospodarczych, takich jak piwnice, miejsca parkingowe czy komórki.
Ponadto polisą można objąć inne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu lub domu (na przykład meble, sprzęt RTV/AGD, odzież, obrazy), jak również poza budynkiem (anteny telewizyjne, baterie słoneczne, rośliny w ogródku, meble ogrodowe).

NA MIARĘ POTRZEB

- Podczas wyboru ubezpieczenia należy szczegółowo opowiedzieć doradcy o tym, co chcemy chronić, aby zakupiona polisa w maksymalny sposób odpowiadała naszym rzeczywistym potrzebom. To możliwe, ponieważ dostępny obecnie na rynku zakres ochrony pozwala konstruować naprawdę różnorodne pakiety ubezpieczeniowe, tak zwane szyte na miarę - wyjaśnia Andrzej Paduszyńskidyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

CO OBEJMUJE

Polisa chroni na wypadek wspomnianych już kradzieży z włamaniem (w przypadku wybranych przedmiotów również bez pozostawienia śladów włamania), rabunku oraz zniszczeń spowodowanych zalaniem czy pożarem.

UWAGA
Te sytuacje nie wyczerpują jednak wszystkich okoliczności, w których ubezpieczenie okazuje się pomocne.

* Bardzo ważną kategorią jest ochrona przed wandalizmem, którą można rozszerzyć o zniszczenia powstałe wskutek graffiti. A zatem posiadacz polisy nie musi martwić się, że jego portfel ucierpi w związku z wybitą kamieniem szybą w mieszkaniu, ale też oszpeconą sprayem elewacją domu.

* Typowo domowym ryzykiem są również zabezpieczane przez ubezpieczyciela zniszczenia powstałe wskutek zamarznięcia wody w instalacjach lub innych urządzeniach znajdujących się w nieruchomości.
W ramach polisy ochroną mogą być objęte także zalania spowodowane przenikaniem wód gruntowych oraz uszkodzenia mienia będące rezultatem przepięcia.

DODATKI DO UBEZPIECZENIA

Kupując ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawową ochronę, ale także na to, co ubezpieczyciel oferuje nam dodatkowo. Poniżej przykłady tego, co możemy dodać do standardowej ochrony domu i mieszkania.

1. Ubezpieczenie assistance - tak zwane pomocowe. Przyda się, jeśli z powodu awarii w domu potrzebna będzie pomoc fachowca, na przykład hydraulika, elektryka czy ślusarza.

2. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - działa wtedy, gdy ktoś ucierpiał na zdrowiu lub zniszczona została jego własność w wyniku działania osób ubezpieczonych polisą.

3. Ubezpieczenie bagażu poza miejscem ubezpieczenia - pozwala włączyć do polisy przedmioty noszone codziennie, takie jak na przykład teczka, torebka czy plecak podręczny wraz z zawartością (telefonem, biletem miesięcznym, dokumentami czy okularami), jak również przedmioty zabierane zwyczajowo w podróż jako bagaż podróżny.

4. Ubezpieczenie kosztów ochrony prawnej - umożliwia skorzystanie z pomocy adwokata lub radcy prawnego jako obrońcy, reprezentanta lub biegłego, aby rozstrzygnąć toczące się postępowanie sądowe.

5. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - to zabezpieczenie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, na przykład wypadku w domu, pracy czy na ulicy i powstałego w związku z nim uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. W razie zdarzenia osoba ubezpieczona otrzyma świadczenie.

UWAGA
Podstawowy zakres polisy może zawierać szereg rozszerzeń, w ramach których poszkodowany może liczyć między nimi na zwrot poniesionych kosztów na leczenie, rehabilitację czy wypłatę kwoty ustalonej przy zawieraniu polisy w przypadku trwałej niezdolności do pracy.

6. Ubezpieczenie domku letniskowego wraz z przynależącym do niego garażem, składzikiem czy ogrodzeniem posesji, jak również mieniem znajdującym się wewnątrz.

Z ŻYCIA WZIĘTE

ZAPAMIĘTAJ
Bardzo ważny jest taki dobór polisy, aby ochrona pokrywała się z faktyczną wartością nieruchomości.

- Sumę gwarancyjną - czyli maksymalną kwotą odszkodowania, jakie można otrzymać - klient zawsze określa samodzielnie. Często zdarza się, że jest ona mniejsza niż wartość domu czy mieszkania i wówczas mamy do czynienia z tak zwanym niedoubezpieczeniem. W takiej sytuacji, jeśli zniszczeniu ulegnie cała nieruchomość, wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich szkód - ostrzega A. Paduszyński.

UWAGA
Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że ubezpieczenie jest ważną, ale jedną z wielu form ochrony mieszkania. Dlatego podczas rozmowy z doradcą możemy się spodziewać pytania o posiadane zabezpieczenia na wypadek kradzieży. Na przykład o drzwi czy szyby antywłamaniowe, alarm, monitoring. Ich posiadanie może korzystnie wpłynąć na wysokość składki.

Ważne jest jednak to, aby posiadane zabezpieczenia były w pełni sprawne i włączone, ponieważ niedbalstwo w tej kwestii - wykryte przez rzeczoznawcę po zgłoszeniu szkody - może skutkować brakiem wypłaty odszkodowania!
Z kolei w odniesieniu do samego procesu zgłoszenia szkody należy pamiętać, że można to zrobić telefonicznie, ale również wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego.

DOBRA RADA
Przed spotkaniem z rzeczoznawcą, którego zadaniem jest określenie wartości strat warto samodzielnie przygotować dokumentację zdarzenia fotografując zalane czy okradzione mieszkanie.

W CUDZYM MIESZKANIU

W dzisiejszych czasach wynajem cieszy się dużą popularnością. Nieruchomości udostępniane są najemcom zarówno sezonowo (na przykład jako pewnego rodzaju baza turystyczna, choćby podczas wakacji), jak i długoterminowo (w związku z trudnościami w otrzymaniu kredytu na własną nieruchomość lub z pobytem w obcym mieście, przykładowo podczas studiów).
- Niezależnie od powodów najmu osoby korzystające z tej formy zamieszkania powinny zastanowić się, czy na czas pobytu w cudzej nieruchomości nie warto zaopatrzyć się w stosowne ubezpieczenie - wyjaśnia nasz ekspert. - Należy mieć bowiem świadomość, że posiadana przez właściciela polisa nie chroni wszystkich znajdujących się w obrębie nieruchomości przedmiotów, a jedynie te, które do niego należą.

WAŻNE
Skradziona własność najemcy nie podlega ochronie ubezpieczeniowej, a co za tym idzie nie wiąże się z wypłatą odszkodowania

- Poza ochroną mienia na wypadek kradzieży osoby wynajmujące mieszkanie powinny także zastanowić się nad zawarciem ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. W razie potencjalnych szkód, za które właściciel nieruchomości może żądać od najemcy zapłaty na przykład za zalanie sąsiadów - podpowiada A. Paduszyński.

Nieruchomości z Twojego regionu

Pandemia sprzyja robotyzacji

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monia50

słusznie trzeba przeczytać umowę zanim sie ją podpisze a nie wierzyć sprzedawcy bo sprzedawcy zawsze kłamią - taka praca i już

Dodaj ogłoszenie