Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nasi przodkowie chowali zmarłych? Z wielką pompą! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Nowa wystawa w międzyrzeckim muzeum. Potrafi zaskoczyć odwiedzających.
Nowa wystawa w międzyrzeckim muzeum. Potrafi zaskoczyć odwiedzających. Artur Anuszewski
Katafalk z repliką barokowej trumny jest głównym eksponatem nowej wystawy w międzyrzeckim muzeum. Nawiązuje do znajdującej się w tej placówce największej w kraju kolekcji portretów trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych, związanych z sarmackimi obrzędami pogrzebowymi.

Osobliwością sarmackich obyczajów pogrzebowych były portrety zmarłych, które przed pochowkiem eksponowano przy trumnach, a po pogrzebie trafiały do kościołów.

- Wyeksponowanie wizerunku zmarłego wyznaczało status społeczny szlachetnie urodzonych. Podkład pod portret był malowany na blasze cynkowej lub miedzianej. My postanowiliśmy odtworzyć całą wizualizację, jaka była eksponowana przy pochówku. Przy wykonaniu wizerunku zmarłego wzorowałam się na Sebastianie Troschke z okolic Sulechowa – mówi autorka wystawy Ewa Ryś, konserwator w muzeum.

Obraz zmarłego zaginął po drugiej wojnie światowej. E. Ryś namalowała go na podstawie innych portretów z tego okresu. Wystawa nazywa się Castrum Doloris, czyli Zamek Boleści. Tak nasi przodkowie nazywali katafalki w XVII i XVIII w.

Więcej na ten temat w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”, który od środy, 31 maja, dostępny będzie w 200 kioskach i sklepach w powiecie międzyrzeckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska