Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oceniacie wojtów z południa?

Redakcja
Robert Sidoruk jest wójtem gminy Zabór.
Robert Sidoruk jest wójtem gminy Zabór. Archiwum "GL"
Dobiega końca czteroletnia kadencja samorządowa. A to idealna okazja do tego, by ocenić, czy ci, którzy zostali włodarzami naszych gmin wywiązali się ze składanych przed kilku laty obietnic. Dziś przyglądamy się Waszej ocenie wójtów z południa Lubuskiego.

Najwięcej pozytywnych głosów ma Robert Sidoruk, wójt gminy Zabór. W piątek o 11.00 (wtedy przygotowywaliśmy ten artykuł) miał 38 głosów pozytywnych i tylko jeden negatywny. To daje mu przewodzenie w rankingu nie tylko na południu, ale wśród wójtów całego Lubuskiego. Od 2010 do 2014 r. był radnym, wójtem został cztery lata temu. I już może pochwalić się kilkoma wyróżnieniami. Dwa lata temu gmina zdobyła nagrodę specjalną w plebiscycie Orły Polskiego Samorządu w kategorii: gmina atrakcyjna turystycznie, a w czerwcu Zabór zdobył certyfikat Wzorowej Gminy. Nie możemy też nie wspomnieć o dwóch dyplomach dla Zaboru za udział w konkursie GL Gmina na 6.

W rankingu za Sidorukiem jest wójt gminy Żary – Leszek Mrożek. On, podobnie jak lider naszej akcji, ma zdecydowanie więcej głosów pozytywnych niż negatywnych. Ostatnio Mrożek stanął murem za mieszkańcami Bieniowa. W środku wsi, przy kościele, inwestor chciał postawić wieżę telefonii komórkowej. Mrożek wyznaje jednak zasadę, że przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji na pierwszym miejscu trzeba postawić ludzi i zgody na postawienie wieży nie wydał.

W czołówce jest także Wojciech Olszewski, wójt gminy Wymiarki. Dla niego też ważny jest człowiek. – Nie dbam o nagrody. Liczy się moja własna satysfakcja z roboty realizowanej zgodnie z zasadą: rób tak, żebyś nie musiał się za to wstydzić. Dobre słowo suwerena, do tego wyrażone od czasu do czasu, wystarczy – mówi wójt.

Nie wszystkich wójtów oceniacie jednak bardziej pozytywnie niż negatywnie.
Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje Grzegorz Dyszel, wójt gminy Bojadła. To absolwent wydziału mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego a także dwa inne kierunki w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu (zarządzanie biznesem) i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (zarządzanie pracą i zasobami ludzkimi).

Nieznacznie wyżej od niego jest Dariusz Jarociński, wójt Maszewa. Działa tu m.in. kopalnia ropy naftowej i gazu w Połęcku, dzięki której do kasy w gminie wpływają całkiem spore pieniądze. Wójt przeznacza je na inwestycje.

Trójkę włodarzy z największą liczbą głosów na nie zamyka Dariusz Straus, wójt gminy Siedlisko. W przeciwieństwie do wójtów: Jarocińskiego i Koszela on jednak zdobył znacznie więcej głosów na tak.

W naszym plebiscycie możecie ocenić nie tylko wójtów. Pozytywne i negatywne głosy możecie oddawać także na prezydentów, burmistrzów czy starostów powiatów. Ocenić możecie także pracę radnych. I to zarówno w gminach, miastach, powiatach, ale także w sejmiku województwa lubuskiego (w przypadku radnych głosy można oddawać tylko na tak. Radni, którzy w ten sposób zbiorą najwięcej Waszych głosów, otrzymają tytuł Radny na Medal.

Naszą akcję przeprowadzamy nie bez powodu. Właśnie dobiega końca czteroletnia kadencja w samorządach. A to jest idealny moment na podsumowania i ocenę, czy to, co jeszcze jesienią 2014 r. obiecywali kandydaci, udało się im w trakcie kadencji zrealizować.

Listę wszystkich kandydatów w każdej kategorii, a także instrukcję, jak głosować, znajdziecie na stronie www.gazetalubuska.pl/oceniamywladze. Pod tym adresem znajdziecie też noty, które o sobie przygotowali uczestnicy naszej akcji.
Z oceną samorządowców radzimy nie zwlekać. Głosowanie trwa jedymie do najbliższego piątku 14 września do 19.00.

Po zakończeniu naszej akcji jej laureatów zaprosimy na wielką galę samorządową. Podczas niej zostaną wręczone statuetki Samorządowiec Województwa Lubuskiego oraz pamiątkowe dyplomy. Laureaci otrzymają też zaproszenie do wzięcia udziału w specjalnym szkoleniu dla samorządowców. Będzie ono poświęcone prowadzeniu profilu (tzw. fanpage’a) polityka samorządowego w serwisie Facebook oraz wykorzystywaniu mediów społecznościowych w kampanii przed wyborami samorządowymi.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska