Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odzyskać swoje pieniądze?

(gm)
Mariusz Ratajczak, adwokat, odpowiada na pytania Czytelników odnośnie egzekucji należności.

* Mam zamiar złożyć pozew w postępowaniu nakazowym z powodu niezapłaconych faktur. Słyszałem, że w tym trybie konieczne jest złożenie oryginałów faktur albo ich kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza. Czy to prawda?

- Tak. W postępowaniu nakazowym istnieje szczególny wymóg w zakresie składania dokumentów, na których powód opiera swój pozew. Zasadniczo, powód powinien dołączyć do pozwu oryginały dokumentów, będących dowodami w sprawie. Jeśli więc podstawą pozwu są niezapłacone faktury wówczas należy te faktury załączyć do pozwu w oryginale. Jednakże, możliwe jest również złożenie kopii wspomnianych dokumentów. Zgodnie bowiem z art. 485 par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego, dopuszczalne jest dołączenie odpisów dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem jest poświadczona przez notariusza albo występujących w tej sprawie adwokata lub radcę prawnego.

 

Dlatego też, jeżeli pan będzie składał pozew sam, wówczas chcąc złożyć kopie wspomnianych faktur musi pan poświadczyć te kopie u notariusza. Jeśli w sprawie będzie reprezentował pana radca prawny lub adwokat wówczas wystarczy poświadczenie któregoś z nich.

 

* Jestem w posiadaniu weksla in blanco wystawionego przez stałego odbiorcę moich towarów. Weksel ten został poręczony przez osobę trzecią. W związku z faktem, że odbiorca nie płaci za zakupione towary wypełniłem wspomniany weksel i wezwałem dłużnika do jego wykupienia. Ten jednak weksla nie wykupił. Tak samo zachował się poręczyciel weksla. Czy dla dochodzenia swoich praw muszę teraz osobno pozywać wystawcę weksla i osobno poręczyciela?

 

- Wierzyciel może pozywać zarówno wystawcę weksla, jak i poręczyciela. Nie musi się to odbywać w drodze złożenia dwóch samodzielnych powództw. Wierzyciel może bowiem złożyć jeden pozew i pozwać w nim zarówno wystawcę weksla, jak i poręczyciela wekslowego o zapłatę tej samej kwoty, wynikającej z wystawionego weksla.

 

* Wykonałem usługę remontową, za która mi nie zapłacono. Mam obawy czy uda mi się wyegzekwować należne wynagrodzenie, bo kiedy rozmawiałem przez telefon z dłużnikiem i zapowiedziałem mu złożenie pozwu o zapłatę, roześmiał się i powiedział, że do tego czasu nie będzie miał już żadnego majątku do egzekucji. Czy można się jakoś zabezpieczyć, jeszcze przed złożeniem pozwu?

 

- Istnieje taka możliwość. Służy temu specjalne postępowanie zwane postępowaniem zabezpieczającym. Celem tego postępowania jest zabezpieczenie wykonania orzeczenia sądowego. Chodzi o to, aby wydany przez sąd wyrok zasądzający np. zapłatę określonej kwoty, mógł być w praktyce wykonany. Innymi słowy postępowanie zabezpieczające ma prowadzić do zabezpieczenia przyszłej egzekucji. Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda ze stron lub każdy z uczestników postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz to, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 730 par. 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

* Jaka jest opłata sądowa od wniosku o udzielenie zabezpieczenia?

 

- Konieczność dokonania opłaty sądowej od wniosku o udzielenie zabezpieczenia jest uzależnione od momentu, w którym wnioskodawca składa wniosek, tj.:

a) czy składa wniosek razem z pozwem (lub innym pismem wszczynającym postępowanie sądowe),

b) czy składa wniosek w trakcie prowadzonego już postępowania sądowego,

c) czy składa wniosek przed wszczęciem postępowania sądowego.

W pierwszym przypadku wniosek o zabezpieczenie nie podlega żadnej opłacie, gdyż wystarczająca jest opłata od złożonego pozwu. Natomiast, jeśli wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia majątkowego ma być złożony jeszcze przed wszczęciem postępowania sądowego lub też już w jego trakcie wówczas wnioskodawca zobowiązany jest do dokonania opłaty sądowej. Opłata od wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia majątkowego jest tzw. opłatą stałą i wynosi 100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska