Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

(oprac. staw)
Na rynku dostępnych jest wiele ofert pozwalających na długoterminowe oszczędzanie. Wybierając konkretną ofertę nie warto sugerować się określeniami "edukacja", czy też "dziecko" w nazwie.

Z punktu widzenia osoby rozpoczynającej oszczędzanie kluczowa powinna dyscyplina i systematyczność. Należy również określić czas inwestycji i poziom ryzyka, jaki jesteśmy skłonni zaakceptować. Poniżej kilka propozycji.

Ubezpieczenia

Plany regularnego inwestowania oparte o ubezpieczenia na życie gwarantują dyscyplinę w systematycznym oszczędzaniu pieniędzy, bo zobowiązujemy się do systematycznych wpłat miesięcznych. Określony też jest czas oszczędzania, np. 6 lat. Jeśli chcemy wypłacić pieniądze w pierwszych latach, płacimy prowizję. Możemy wybierać w co mają być lokowany nasz kapitał i zmieniać tę decyzję w trakcie trwania inwestycji. Korzyścią tej formy oszczędzania jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) i od spadku.

Fundusze inwestycyjne

Inną propozycją są programy systematycznego inwestowania oparte o fundusze inwestycyjne, oferowane przez większość towarzystw funduszy inwestycyjnych. Jesteśmy zobowiązani do dokonania określonej wpłaty w roku, np. 1.200 zł, wpłacane jednorazowo lub w ratach. Długość umowy wynosi przeciętnie trzy lata. Po jej wygaśnięciu możemy kontynuować wpłaty, najczęściej już bez opłat za wypłatę pieniędzy. Towarzystwa promują tę formę oszczędzania poprzez pobieranie niższych, niż w przypadku tradycyjnych funduszy, opłat. Z reguły więcej płacimy tylko za umorzenie jednostek, jeżeli nastąpi to przed upływem zadeklarowanego okresu.
Fundusze inwestycyjne możemy również kupować samodzielnie, ale to propozycja dla tych, którzy mają wiedzę co kupować i trzymających dyscyplinę w systematycznym inwestowaniu. Tu zapłacimy podatek od zysków. Jest on naliczany każdorazowo przy sprzedaży jednostek. Możemy odroczyć jego zapłatę, jeśli będziemy dokonywać zamiany inwestycji na subfundusze w ramach jednego funduszu parasolowego. Podatek zapłacimy dopiero w momencie wypłaty przez nas środków. Większość towarzystw funduszy inwestycyjnych posiada w swojej ofercie fundusze parasolowe.

Giełda

Kupowanie i sprzedaż akcji to też oferta dla zorientowanych w tego typu inwestycji. Zaletą takiej formuły jest brak opłat, wymaganych w TFI. Trzeba jednak pamiętać o kosztach prowadzenia rachunku maklerskiego oraz prowizjach (w większości biur wynoszą one 0,39 proc. wartości transakcji). Przy częstych zmianach składu portfela jest to istotny koszt. Ponadto samodzielne inwestowanie na giełdzie wiąże się z najwyższym poziomem ryzyka, ale też daje jednak możliwość znacznych zysków.

Lokata

Najbezpieczniejsza, ale i najmniej opłacalna. Gdy uwzględnimy inflację, czyli spadek realnej wartości naszych pieniędzy wraz z upływem czasu, jest to oferta zdecydowanie najmniej atrakcyjna. Musimy też odliczyć podatek Belki (19 proc. zysku) naliczany przy każdym odnawianiu lokaty.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska