Jak pielęgnować miłość? Wspólne pasje cementują związek i uczą, jak kroczyć wspólną drogą

Akcja specjalna eobuwie.pl i Converse Polska
Udostępnij:
Walentynki to czas, w którym celebrujemy swoje uczucia. Przygotowujemy niespodzianki, zabieramy swoją drugą połówkę na walentynkowe kolacje, dajemy prezenty, które świadczą o naszej miłości i mówimy sobie ważne rzeczy. Jednak, aby ten dzień był świętem niegasnącej miłości, musimy dbać o nią na co dzień. Jak znaleźć receptę na udany związek?

Wg badania “Jak kochają Polacy” 79 proc. z nas wierzy w miłość na całe życie. Kiedy zapytamy pary z długoletnim stażem o sekret ich związku, te często odpowiadają, że miłość wymaga od nas wiele pracy. Sama praca nad związkiem może być jednak dla nas przyjemna, a jej efekty pomagają podnieść poziom zadowolenia nie tylko ze związku, ale również z całego życia.

Recepta na udany związek — czy istnieje jedna rada dla wszystkich?

Nie ma jednej recepty na udany związek. Można opierać się na ankietach, które mówią, że większość Polaków w związku ceni sobie uczciwość i prawdomówność. Bardzo wielu z nas wybiera partnera, kierując się jego charakterem. Ale tutaj właśnie jest pies pogrzebany. Dla każdego z nas atrakcyjność charakteru oznacza co innego. Inaczej będziemy dbać o związek, jeżeli szukaliśmy domatora, inaczej, jeżeli wiedzieliśmy, że nasza druga połówka musi być gotowa na ekstremalne wyzwania, bez których sami nie umiemy żyć.

To nie znaczy, że nie ma zasad, które pomogą nam zbudować trwałą i romantyczną relację z drugą osobą. Receptą na udany związek jest poznawanie siebie i dopasowanie ogólnie znanych zasad do naszych temperamentów, a przede wszystkim nie wpadanie w pułapkę „związku idealnego”. Bieg przez płotki w stronę ideału kończy się zazwyczaj wielką katastrofą, bo to właśnie wtedy najmniejsza sprzeczka podnoszona jest do rangi wielkiej tragedii.

Jak wspólne pasje wpływają na związek?

Wiele osób myśli w takich chwilach o kursie rumby, lekcjach malarstwa lub o bieganiu maratonów. Część par byłoby z pewnością podekscytowanych, bo tworzą je osoby, które nie potrafią usiedzieć na miejscu. Co, jeżeli wydawało nam się dotychczas, że zajęcia tego typu nie są dla nas, lub nie znaleźliśmy do tej pory nic, co nas wciągnęło na tyle, aby to kontynuować?

Z badania „Review of General Psychology” wynika, że szczęśliwe pary spędzają ze sobą więcej czasu i bardziej dbają o związek. To właśnie dzięki temu rozwiązują konflikty bez większych spięć. Te same badania udowadniają, że nowe doświadczenia stymulują produkcję związków chemicznych dopaminy i norepinefryny, które pojawiają się we wczesnych, przyjemnych etapach związku.

Chociażby dlatego warto poszukać takich rzeczy, nawet jeżeli wydawało nam się, że to dla nas za duże wyzwanie. Ale to właśnie wspólne wyzwania i poznawanie nowych rzeczy wzmaga wzajemną fascynację i miłość. Pokonując własne słabości oraz rozwijając kolejne umiejętności, nie tylko stajemy się ciekawsi dla naszych partnerów, ale również zyskujemy na pewności siebie.

To nie musi oznaczać skoków na bungee. Są pary, dla których równie ekscytujące będzie wspólne ułożenie puzzli składających się z 3000 kawałków w tydzień lub regularne spacery z kijkami. Ważne, żeby wspierać się i motywować, a przede wszystkim cieszyć się z osiąganych celów bez względu na to, czy przejdziemy pieszo obie Ameryki, czy w każdy wtorek wybierzemy się do kina.

Romantyczna miłość przez długie lata, to małe kroki każdego dnia

Nie tylko wielkie pasje podnoszą naszą satysfakcję ze związku. To również małe przyjemności na co dzień. Nawet pojedyncze oddawanie się jakiejkolwiek formie rozrywki z partnerem, umacnia naszą miłość.

Oglądanie seriali na kanapie pod kocykiem, wspólne spacery z psem, słuchanie w aucie ulubionych płyt, a może mały rytuał wspólnego picia herbaty przed snem. To nie ma znaczenia, co wybierzemy, jeżeli tylko codziennie będziemy umieli sprawić sobie przyjemność. Każdy drobny gest jest na wagę złota, bo właśnie z małych wielkich rzeczy składa się romantyczna miłość, która trwa całe życie.

Pozytywne myślenie przedłuża romantyczną miłość

Nienawidzimy, kiedy Ona czyta na zakupach wszystkie opakowania z jogurtów, albo kiedy On znów nam przerywa w środku zdania i mówi, że tak naprawdę nigdy tego nie robi. Każdy z nas ma wady i z pewnością każdy z nas ma ich więcej niż jedną. Jeżeli już zgodziliśmy się z tym wszyscy, możemy przejść do drugiego kroku, jakim jest ciągłe szukanie pozytywów.

Ona czyta opakowania z jogurtów, ponieważ dba o naszą rodzinę i chce, abyśmy się zdrowo odżywiali, a On wiecznie przerywa, bo nie może doczekać się, kiedy opowie swojej drugiej połówce o czymś, co jest dla niego ważne. Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić. Szczególnie w tej właśnie chwili.

Zacznijmy więc od szukania pozytywów w sytuacjach mniej kryzysowych. Doceniajmy to, że partner chętnie chodzi z nami w góry, że znów zamówiliśmy pizzę, mimo że nasza połówka woli chińczyka, że dzięki tej drugiej osobie nigdy nie musimy pamiętać o kolejnej wizycie u dentysty lub przeglądzie samochodu.

Nie tylko myślenie o drobnych rzeczach, które kochamy u swoich partnerów, ale także mówienie im o tym sprawia, że bardziej chce nam się dla siebie starać. Każdy z nas lubi być doceniony.

Najważniejsze, że wpływa to również na nasze postrzeganie drugiej osoby. Jeżeli częściej mówimy o tym, co zrobiła dobrego, myślimy o niej lepiej i … czujemy się bardziej zakochani.

Staraj się zrozumieć — czyli jak wejść w buty partnera?

Już samo postrzeganie miłości jest inne u obu płci. Kobiety w miłości są często bardziej emocjonalne, mężczyźni racjonalni i zadaniowi. Nie oznacza to, że chcemy czegoś innego.

Nie zawsze możemy zrozumieć zachowanie osoby, którą kochamy. Czasem nawet nie rozumiemy jej upodobań w wielu kwestiach. Zawsze jednak powinniśmy starać się ją zrozumieć. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów.

Jednym z prostszych metod na to, aby zrozumieć drugą osobę, jest zadawanie pytań. Tak, to naprawdę jest takie proste. Oprócz tego, że to, co wydawało nam się zupełnie bez sensu, nagle może nabrać kolorów, dajemy swojemu partnerowi coś więcej. Zainteresowanie.

Jeżeli osoba, z którą dzielimy życie, robi coś, czego nie możemy znieść, to zamiast wypluwać z siebie serię oskarżeń, zapytajmy o jej motywacje albo o jej brak. Zapytajmy, czego potrzebuje, pogratulujmy, nawet jeżeli nie rozumiemy jej sukcesu. Z każdym kolejnym razem chętniej będzie dzielić się z nami swoimi przeżyciami. A jeżeli, co najgorsze, nie rozumiemy pasji naszego partnera, oddajmy się jej wspólnie. Jeżeli nie na stałe, to przynajmniej na chwilę. I słuchajmy. To właśnie wtedy możemy zobaczyć ten błysk w oku, który nam wszystko wytłumaczy.

Aby pielęgnować związek — pokochaj siebie!

Czy to wszystko nie pomaga nam również kochać... samych siebie? Rozwijanie naszych pasji, zdrowe ciało, które jest następstwem wspólnych treningów, czerpanie satysfakcji z małych rzeczy czy umiejętność słuchania — to wszystko sprawia, że lepiej myślimy nie tylko o swoim związku i osobie, którą kochamy, ale przede wszystkim o sobie.

Trudno jest cieszyć się drugą osobą, jeżeli sami jesteśmy pełni kompleksów i wstydzimy się tego, kim jesteśmy. Świadomość tego, że druga osoba kocha nas w całości, docenia drobnostki, a przede wszystkim chce robić z nami te wszystkie wspaniałe rzeczy – to największy dowód, że na tę miłość zasłużyliśmy. Kochajmy więc siebie i swoje życie, a łatwiej będzie nam zbudować miłość, z którą przejdziemy przez świat, zdzierając nieskończoną ilość butów. Wiele miłości i wielu wspólnych podróży przez życie życzą: eobuwie.pl i Converse Polska.

e-obuwie

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Materiał oryginalny: Jak pielęgnować miłość? Wspólne pasje cementują związek i uczą, jak kroczyć wspólną drogą - Polska Times

Dodaj ogłoszenie