Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak podzielić unijne pieniądze?

Leszek Kalinowski
Budowa biblioteki uniwersyteckiej na największej lubuskiej uczelni nie znalazła się wśród priorytetów województwa. UZ będzie starać się o pieniądze w drodze konkursu.

Rektor uniwersytetu prof. Czesław Osękowski mówi, że budowa biblioteki powinna się znaleźć na liście priorytetów. Bo nowa inwestycja oznacza rozwój uczelni i całego regionu. Pieniądze na budowę obiecał mu to były jak i obecny marszałek.

Za dużo chętnych

Tymczasem marszałek Krzysztof Szymański twierdzi, że nic nie obiecywał. Mówił jedynie, że projekt jest dobry. Podkreśla jednocześnie, że wszystkie projekty, które były złożone ze szkół wyższych, przekraczały możliwą do wydatkowania kwotę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).
Jak się dowiadujemy w Urzędzie Marszałkowskim - pierwotna suma pieniędzy przeznaczonych na edukację wynosiła 19,8 mln euro, dofinansowanie zgłoszonych wniosków w wysokości 85 proc. spowodowałoby przekroczenie funduszy, zarezerwowanych na edukację o 73,8 proc. Dzięki dodatkowym funduszom kwota ta wzrosła obecnie do ponad 32,5 mln euro.

Starają się cztery uczelnie

Zapytaliśmy marszałka o zgłoszone przez wyższe uczelnie projekty edukacyjne. I tak Uniwersytet Zielonogórski złożył wniosek o pieniądze na budowę biblioteki (orientacyjny koszt całości 19,6 mln euro) oraz przebudowę budynku dydaktycznego Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji (7,9 mln euro). Zamiejscowy Instytut Kultury Fizycznej w Gorzowie zabiega o pieniądze na adaptacje budynków domu studenta (2 mln euro), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie - na modernizacje zabytkowych budynków (5 mln euro, ew. rozszerzenie do 13 mln euro). Natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie - stara się o fundusze na Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych (6,0). Koszt wszystkich inwestycji to 40,5 mln euro. Jeśli marszałek miałby dofinansować je w 85 procentach, musiałby wydać 34,4 mln zł.
Marszałek chce, by wszyscy mieli równe szanse i wystartowali w konkursie. Liczy, że projektów będzie jeszcze więcej. I niech wygra najlepszy!

LUBUSKIE UCZELNIE

UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI
- liczba kierunków studiów: 36
- poziom studiów: licencjackie, inżynierskie, magisterskie, doktoranckie
- liczba studentów: 19 tys.
- liczba pracowników 1,9 tys.
- liczba uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora: 11
- liczba uprawnień habilitacyjnych: 3

PWSZ W GORZOWIE
- liczba kierunków studiów: 6
- poziom studiów: licencjackie
- liczba studentów: 5.400
- liczba pracowników: 340

AWF W GORZOWIE
- liczba kierunków studiów: 1
- poziom studiów: licencjackie, magisterskie
- liczba studentów: 1,5 tys.
- liczba pracowników: 160
- liczba uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora: 1

PWSZ W SULECHOWIE
- liczba kierunków studiów: 4
- poziom studiów: licencjackie, inżynierskie
- liczba studentów: 3 tys.
- liczba pracowników ok. 210.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska