Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak poświęcić pokarmy na wielkanocny stół w czasie epidemii koronawirusa? Modlitwa, Ewangelia na Niedzielę Zmartwychwstania

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W 2020 r. błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie odbywało się w domach. Zrobię to sami domownicy.
W 2020 r. błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie odbywało się w domach. Zrobię to sami domownicy. Adam Wojnar
W tym roku w Wielką Sobotę w kościołach nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Kościół zachęca więc, by wierni pobłogosławili pokarmy sami – we własnych domach. Jak zatem poświęcić pokarmy samemu?

- Tegoroczne śniadanie wielkanocne, spożywane w czasie epidemii, będzie miało wyjątkowy charakter. Zachęcamy, aby w rodzinach wykorzystać ten czas do odprawienie krótkiej liturgii domowej. Tradycyjną święconkę stanowić będą pokarmy błogosławione przez prowadzącego modlitwę – mówią księża z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Podpowiadają, jak samemu poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. W tym roku tradycyjnego święcenia pokarmów nie będzie. To dlatego, że w Polsce (oraz w Europie i na świecie) panuje epidemia koronawirusa, a w kościołach nie może przebywać więcej niż pięć osób, nie licząc posługujących, czyli księdza i np. ministranta.

Jak przygotować święconkę?

Duchowni zachęcają, aby pokarmy do błogosławieństwa przygotować tak, jak co roku, a więc w tradycyjnym koszyczku wielkanocnym. Do koszyczka należy włożyć:
Jajko. Jest ono starożytnym symbolem nowego życia i odrodzenia. Podobnie jak baranek wielkanocny, oznacza triumf życia nad śmiercią. Dzielenie się jajkiem ma charakter braterski i służy umocnieniu więzi rodzinnych.
Chleb. To z kolei pokarm dla duszy, czyli Ciało Chrystusa, który powiedział o sobie: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął”. Chleb to też nasz powszedni i niezbędny do życia pokarm, o który chrześcijanie proszą w modlitwie „Ojcze nasz”.

Wędlina. Jest symbolem baranka, którego Izraelici zabijali i spożywali wraz z rodziną w święto Paschy.
Ciasto. Słodycz ciasta to nagroda za wytrwanie w umartwieniach Wielkiego Postu. Jak mówią księża, jest też „zwiastunem Królestwa Niebieskiego”, o którym pisał już psalmista: „Skosztujcie, jak dobry jest Pan”.
Chrzan. Jego ostry smak i zdolność wyciskania łez sprawiły, że jest „symbolem goryczy Męki Pańskiej, zwieńczonej słodyczą Zmartwychwstania”.
Sól. Ona nadaje potrawom smak i chroni je przed zepsuciem. Do swoich uczniów Chrystus mówi, że jako jego uczniowie mają być „solą ziemi”.

Jak przygotować stół wielkanocny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzostwa Polski i Debiuty w Kulturystyce i Fitness w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska