Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak potwierdza się niepełnosprawność?

Ilona Burkowska Konsultacja merytoryczna: Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze
Do wniosku o wydanie orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność musisz dostarczyć prawidłowo wypełnione dokumenty
Do wniosku o wydanie orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność musisz dostarczyć prawidłowo wypełnione dokumenty DiGiTouch
Tłumaczymy, jakie dokumenty są potrzebne, by starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Wyjaśniamy, kto i w jakim czasie je rozpatrzy. Podpowiadamy, jak odwołać się od decyzji zespołu orzekającego.

1. O niepełnosprawności do celów niezwiązanych z uzyskaniem renty orzekają powiatowe/wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

2. Zespoły wydają orzeczenia o:

* niepełnosprawności - w przypadku tych, którzy nie ukończyli 16. roku życia;

* stopniu niepełnosprawności - osób powyżej 16. roku życia;

* wskazaniach do ulg i uprawnień - osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.

Potrzebne dokumenty

1. Ubiegający się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o jej stopniu, składa w zespole następujące druki:

* wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności -podpisany przez osobę zainteresowaną lub przedstawiciela ustawowego;

* wymaganą dokumentację medyczną niezbędną do ustalenia niepełnosprawności lub jej stopnia: * zaświadczenie lekarskie (wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się zainteresowany) * załączone do niego aktualne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, karty informacyjne z pobytów w szpitalu.

UWAGA
Zaświadczenie lekarskie powinno być wydane nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku.

2. Gdy zainteresowany posiada ważne orzeczenie organu rentowego i ubiega się o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, musi:

* wypełnić odpowiedni wniosek;

* dołączyć dokumentację medyczną i kserokopię ważnego orzeczenia organu rentowego (oryginał do wglądu).

UWAGA
Na podstawie ważnych orzeczeń wydaje się również legitymacje o niepełnosprawności lub o jej stopniu. Aby ją dostać, trzeba złożyć wniosek o wydanie legitymacji oraz dołączyć kserokopię ważnego orzeczenia (oryginał do wglądu) oraz jedno aktualne zdjęcie.

Kto rozpatruje

1. W postępowaniu orzeczniczym powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności uczestniczą specjaliści: lekarze, psycholodzy, pracownicy socjalni, pedagodzy, doradcy zawodowi.

2. Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu rozpatruje co najmniej dwuosobowy skład orzekający - lekarz oraz inny członek składu orzekającego.

3. Wniosek o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień rozpatruje jednoosobowo lekarz - przewodniczący składu orzekającego.

Tak to przebiega

1. Postępowanie w sprawie orzekania o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności obejmuje:

* zebranie materiału dowodowego (zaświadczenia lekarskie, wyniki badań, wypisy ze szpitali itp.) dotyczącego naruszenia sprawności, możliwości funkcjonowania w życiu codziennym i pełnienia ról społecznych;

* dokonanie przez lekarza orzecznika tzw. wstępnej weryfikacji złożonej dokumentacji pod kątem formalnym i medycznym - chodzi o jej kompletność i ewentualne uzupełnienie o badania potwierdzające rozpoznaną chorobę zasadniczą oraz schorzenia współistniejące;

* powołanie do składu orzekającego dodatkowego specjalisty;

* kompleksowe udokumentowanie stanu zdrowia i sytuacji społecznej danej osoby.

2. Następnie zainteresowany informowany jest o terminie posiedzenia i obowiązku uczestnictwa - pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

3. Potem następuje wystawienie orzeczenia oraz jego doręczenie.

Pilnuj terminu

1. O terminie rozpatrzenia wniosku zostaniesz zawiadomiony listownie - nie później niż siedem dni przed dniem jego rozpatrzenia.

UWAGA
Niestawienie się w wyznaczonym terminie na posiedzeniu o wydanie orzeczenia powoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania. Czyli nikt się nią nie zajmie.

2. Jeśli nie stawiłeś się na posiedzenie, a Twoja nieobecność została usprawiedliwiona ważnymi przyczynami lub zdarzeniami losowymi, w terminie 14 dni (od posiedzenia) przewodniczący powiatowego zespołu wyznacza nowy termin rozpatrzenia Twojej sprawy.

UWAGA
O nowym terminie zostaniesz zawiadomiony za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

3. Orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień zespół doręczy Ci na piśmie - nie później niż w terminie 14 dni od dnia posiedzenia w sprawie wydania orzeczenia.

A co, jeśli osoba, której dotyczy wniosek, nie może osobiście uczestniczyć w posiedzeniu komisji z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim? W takiej sytuacji może on być rozpatrzony zaocznie - na podstawie dokumentacji. Warunkiem jest jednak, aby lekarz (przewodniczący składu orzekającego) uznał posiadaną dokumentację za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia.

Składamy odwołanie

1. Od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do wojewódzkiego zespołu.

2. Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od daty doręczenia, zgodnie z pouczeniem zawartym na orzeczeniu, za pośrednictwem powiatowego zespołu.

3. Jeśli w ocenie osoby zainteresowanej orzeczenie wojewódzkiego zespołu również jest niekorzystne, można złożyć odwołanie do o sądu (wydział pracy i ubezpieczeń społecznych). Postępowanie odwoławcze przed sądem rejonowym jest wolne od opłat i nie wymaga pomocy adwokata.

To jest w orzeczeniu

1. Orzeczenie o niepełnosprawności, jej stopniu oraz o wskazaniach do ulg i uprawnień zawiera wskazania m.in. do:

* odpowiedniego zatrudnienia;

* szkolenia, w tym specjalistycznego;

* zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej;

* uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej;

* konieczności zaopatrzenia w ułatwiające życie przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne;

* korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji - rozumie się przez to usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne, świadczone przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki;

* konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji;

* konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;

* spełnienia przez osobę niepełnosprawną przesłanek uprawniających do posługiwania się kartą parkingową;

* prawo do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju (ważne w przypadku starania się o dodatek mieszkaniowy z gminy).

2. W orzeczeniu można znaleźć również symbole przyczyny niepełnosprawności:

* 01-U - upośledzenia umysłowe;

* 02-P -choroby psychiczne;

* 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;

* 04-O - choroby narządu wzroku;

* 05-R - upośledzenie narządu ruchu;

* 06-E - epilepsja;

* 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;

* 08-T - choroby układu pokarmowego;

* 09-M - choroby układu moczowo-płciowego;

* 10-N - choroby neurologiczne;

* 11-I - inne w tym: schorzenia endokrynologiczne (metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego);

* 12-C - całościowe zaburzenia rozwojowe.

WAŻNE
Symbol odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od jej przyczyny powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej.

Orzeczenie może zawierać:

* więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności; ale

* nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

Tu są przepisy

Zasady orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz kryteria kwalifikowania do stopni niepełnosprawności regulują:

* ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721z późn. zm.);

* rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. nr 139, poz. 1328 z późn. zm.);

* rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16. roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162 z późn, zm).

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska