Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się tych paskudnych ślimaków? Najlepiej zaprosić je na... piwo

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Prawdziwego spustoszenia w ogrodzie dokonują ślimaki bez muszli. Te z domkami na plecach to przy nich łagodne owieczki
Prawdziwego spustoszenia w ogrodzie dokonują ślimaki bez muszli. Te z domkami na plecach to przy nich łagodne owieczki Dariusz Chajewski
To prawdziwa plaga! Po moim podzielonogórskim ogrodzie paradują setkami, zwłaszcza, gdy jest wilgotno. Próbuję je wyłapać rankiem i wieczorem, ale to prawdziwa walka z wiatrakami. Te w skorupkach, które jako dzieci prosiliśmy, aby wystawiły rogi ze skorupek, to pół biedy. Najgorsze są te „bezdomne”, zwane przez fachowców nagimi.

To pomrowiki plamiste i ślinik luzytańskie. Szczególnie ten drugi się rozpanoszył w naszych ogrodach – to ten rudobrązowy, który potrafi osiągnąć nawet 15 centymetrów długości. Naukowcy spierają się, skąd do nas przywędrował – czy z Francji, czy też z półwyspu Iberyjskiego.

Ślimaki nagie są aktywne przez cały sezon i atakują praktycznie wszystkie rośliny ogrodowe, jednak do ich przysmaków należą sałata, buraki ćwikłowe, cukinie, owoce truskawek, funkie, ostróżki, groszek cukrowy i pędy narcyzów

Ślady ich działalności nie jest trudno dostrzec - nieregularne dziury wygryzione w liściach, czasami w kwiatach. Zresztą, możemy te dowody potraktować dosłownie - pozostawiają srebrzysty, śluzowy ślad.

Prewencja

Jak twierdza praktycy tych agresorów skutecznie odstraszą – miedziane bariery, pokruszone muszle ślimaków, igliwie sosnowe i wełniany granulat. Warto też posadzić rośliny, których nie lubią - mydlnicę lekarską, macierzankę lub majeranek, piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik.

Ale ślimak!

Walka wręcz

Cóż ubierz rękawice, aby nie pobrudzić się śluzem, weźmy wiaderko, zbierzmy i eksmitujmy z dala od naszego ogrodu. Ogrodnicy o „morderczych” instynktach zalecają… topienie. Innym sposobem są pułapki – na przykład dołek wypełniony… piwem. I uwaga trunku musi być na tyle dużo, aby w nim się utopiły. Jeśli będzie go za mało, upiją się i będą rozrabiać (fachowcy zapewniają, że to nie jest żart).

Znajdź wspólnego wroga

Poszukaj sojuszników w świecie zwierząt. Polują na ślimaki ptaki, ropuchy, padalce, chrząszcze biegaczowate i jeże. To najbardziej skuteczna metoda. Cóż, w moim ogrodzie jeże nie dały rady….

Broń biologiczna

Jak chcą niektórzy, bardzo skuteczne są preparatem z nicieniami, które rozpylamy po podłożu. Co ważne, nie szkodzą innym zwierzakom i ludziom.

Broń chemiczna

To ostatnia deska ratunku – preparaty z siarczanem żelaza (stosunkowo łagodny) lub granulat z metaldehydem (i tutaj uwaga - może być trujący dla zwierząt, ostrożnie). W sklepach znajdziemy wiele preparatów do zwalczania ślimaków. Anty-Ślimak Spiess Urania 04 GB, Ślimakol 06 GB, Ślimax 04 GB rozsypujemy na ścieżkach lub pomiędzy grządkami.

A tak na marginesie. Nie przeprowadzajmy całkowitej eksterminacji ślimaków. One także mają do spełnienia swoją rolę w przyrodzie…

Okazje

Można otwierać sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera

Zatrzymaj wspomnienia

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska