Jak pożyczyć bez ryzyka

(sc)
Aby uniknąć kłopotów ze zwrotem pieniędzy, lepiej spisać pisemną umowę. Tłumaczymy, jak to zrobić.

Taka umowa może być dowodem w sądzie, że doszło do pożyczki, co było jej przedmiotem oraz jakie były wzajemne zobowiązania stron. Pożyczkobiorca ma nam oddać tyle samo pieniędzy, ten sam samochód lub inny towar w tej samej ilości, tego samego gatunku i jakości.

Jeśli nie chcemy stracić na pożyczce pieniężnej z racji inflacji, w umowie możemy wpisać tzw. klauzulę indeksową. Jeśli wpiszemy w umowie termin zwrotu pożyczki, wtedy jej wypowiedzenie lub wezwanie dłużnika do zapłaty nie jest konieczne. Jeśli terminu zwrotu nie określimy, wtedy dłużnik ma obowiązek zwrócić nam pożyczkę w ciągu 6 tygodni od wypowiedzenia umowy.

Od umowy pożyczki otrzymujący ją musi zapłacić w Urzędzie Skarbowym podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc. wartości pożyczki. Nie płacą podatku tylko najbliżsi krewni pożyczkodawcy, pod warunkiem zgłoszenia umowy pożyczki fiskusowi.

Umowa pożyczki

Zawarta 29 października 2008 r. w Słubicach między Anastazją Kożuszek, zamieszkałą w Słubicach przy ul. Nad Odrą 22/7, legitymującą się dowodem osobistym CDF 22334455, zwana dalej pożyczkodawcą,
a Antonim Głowiakiem, zamieszkałym w Słubicach przy ul. Stadionowej 3/11, legitymującym się paszportem SK 39786579, zwanym dalej pożyczkobiorcą.

Przedmiotem umowy jest udzielenie pożyczki w kwocie 50 tys. zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych).

Pożyczkodawca przekazał pożyczkobiorcy 50 tys. zł, a pożyczkobiorca potwierdza odbiór kwoty poprzez podpisanie umowy.

Pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić pożyczkodawcy 50 tys. zł w czterech równych ratach, pierwszą do 1 stycznia 2009 r., drugą do 1 marca 2009 r., trzecią do 1 czerwca 2009 r. i czwartą do 1 sierpnia 2009 r.

W sprawach nieuregulowanych umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

Spory, które mogą powstać na tle wykonania umowy będą rozstrzygane przez sąd powszechny.

Umowa została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej strony.

Pożyczkodawca Pożyczkobiorca

Anastazja Kożuszek Antoni Głowiak

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie