Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak prać, żeby nie wyprać portfela

(staw)
Przy zakupach pralki warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zużycie energii i programy oszczędzające zarówno wodę, jak i prąd (fot. sxc.hu)
Przy zakupach pralki warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zużycie energii i programy oszczędzające zarówno wodę, jak i prąd (fot. sxc.hu)
Pralka zużywa ok. 9 proc. energii, za którą płacisz w domu. Sporo w tym prawdy, że im starszy model, tym więcej pożera prądu. Jeśli masz nową wersję sprzętu, zobacz jak korzystać z jego możliwości, aby zaoszczędzić na rachunkach.

Programy

Od lat producenci wprowadzają już regulację obrotów i możemy ją dowolnie przestawiać, aby dostosować do ubrania. Oprócz trzech podstawowych programów (do bawełny, tkanin mieszanych i syntetycznych) możemy korzystać z dodatkowych, np.: pranie codzienne, bio (z wydłużonym praniem wstępnym w temp. 40stopni Celsjusza); delikatne (do wełny i jedwabiu), pranie ręczne, oszczędne lub eco (w niskiej temperaturze, ale dłuższe).

Ile pochłania energii i wody

Energochłonność jest opisywana za pomocą klas energetycznych. Istnieje siedem podstawowych: A, B, C, D, E, F, G. Rzadko, ale są już pralki A+. Te z literką A są najoszczędniejsze, a z G pożerają najwięcej prądu. Ważne są informacje o efektywności prania i wirowania, oraz zużyciu wody w pierwszym cyklu prania i poziomie hałasu generowanego przez urządzenie. Najlepiej zakupić pralkę o potrójnej klasie A oznaczającej szczególnie wydajne urządzenia o niskim poborze prądu i wody.

Różnice w zużyciu wody w zależności od rodzaju pralki mogą sięgać nawet 25 litrów, wahają się od 39 do 59 litrów, a w starszych nawet 70. Sporo. Urządzenia z bębnem o mniejszej pojemności będą zużywać mniej wody.

Wybór wielkości pralki zależy od ilości osób w domu – dla rodziny czteroosobowej lepiej wybrać taką z większym wsadem np. 6 - 8 kg. Dla singla lub pary wystarczy z wsadem 3 lub 4 kg. Więcej wody zużywa pralka ładowana z góry, chociaż są wygodniejsze w obsłudze, bo nie trzeba się schylać przy ładowaniu.

Wygoda

Producenci dogadzają klientom i wprowadzają kolejne dodatkowe możliwości sprzętu, np.: oświetlenie bębna, panel sterowania w kilku językach, pamięć programowania, drzwiczki o średnicy nawet 40 cm i otwierające się nawet na szerokość 180 stopni oraz oczywiście sterowanie elektroniczne. W tym wypadku po wprowadzeniu nazwy tkaniny, „mózg” pralki sam dobiera tryb prania, dobiera ilość wody do ilości ubrań, redukuje ilość piany, usuwa plamy, wyświetla informacje o awarii, blokuje wypływ wody z pralki, gdy mechanizm się zepsuł.

Programy oszczędne

Nowoczesne urządzenia dają nam więcej możliwości dostosowywania ich funkcji do naszych potrzeb. Oszczędności służą m.in.:

* zraszanie - tu woda jest wtryskiwana od góry na rzeczy. Wtedy pranie jest efektywniejsze i spada zużycie wody.

* napełnienie bębna do połowy - gdy waga prania nie przekracza połowy maksymalnej wagi załadunku, pralka pobiera tylko połowę zwykłej ilości wody.

* wskaźnik ilości proszku - gdy użyjemy za dużo detergentu, sprzęt daje sygnał. Dzięki temu redukujemy zużycie preparatów do prania i płukania.

* mniej wirowania - zmniejszamy moc wirowania, aby ubrania były mniej pogniecione. Wtedy zużyjemy mniej prądu na prasowanie.

Zanim wydasz pieniądze

Przed zakupem nowej pralki zwróćmy uwagę:

* na etykietę efektywność energetycznej. Zawiera ona informacje dotyczące zużycia prądu i wody oraz efektywności prania i wirowania.

* wypisz najpotrzebniejsze ci programy i szukaj takiego modelu. Po co ci coś, czego nie używasz. Najprzydatniejsze programy to te oszczędnościowe: funkcja ekologiczna, krótkiego prania (ok. 30 – 40 mniut), pół wsadu (załadunek połowy pojemności bębna – np. nie 6, ale 3 kg) oraz pralka z automatyką wagową (automatycznie dostosowuje ilość pobieranej wody do ilości prania).

* im wyższa liczba obrotów, tym pranie jest bardziej suche po wyjęciu z pralki. Najtańsze pralki oferują 600- 800 obr./min, droższe nawet ponad 1.200. Zwróćmy również uwagę na klasę energetyczną naszej pralki podczas wirowania – producenci podają dwie klasy jedna dla prania, druga dla wirowania. Ważne jest, aby prędkość wirowania była regulowana i można było samemu dobrać ją do rodzaju prania.

* dodatkowe funkcje i wyposażenie nie wpływają na efektywność energetyczną urządzenia, ale często okazują się przydatne: zabezpieczenie przed zalaniem, system opóźnionego startu, filtr samoczyszczący, blokada przycisków (szczególnie przydatna przy małych dzieciach).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska