MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną, aby chronić się przed zakażeniem koronawirusem? - Niemal wszyscy robimy to źle – alarmuje WHO

Paweł Wańczko
Maseczki ochronne to w ostatnich tygodniach towar deficytowy. I chociażby ze względu na ten fakt, należy stosować je rozważnie i tylko w uzasadnionych przypadkach.
Maseczki ochronne to w ostatnich tygodniach towar deficytowy. I chociażby ze względu na ten fakt, należy stosować je rozważnie i tylko w uzasadnionych przypadkach. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed niewłaściwym korzystaniem z maseczek ochronnych, które mają nas chronić przez zakażeniem koronawirusem. Jak wskazuje WHO, niemal wszyscy robimy to źle. A co za tym idzie, zamiast sobie pomóc, możemy zaszkodzić. Jak więc prawidłowo nosić maseczkę?

Maseczki ochronne – kiedy należy je stosować?

Maseczki ochronne to w ostatnich tygodniach towar deficytowy. I chociażby ze względu na ten fakt, należy stosować je rozważnie i tylko w uzasadnionych przypadkach. Jak wskazuje WHO w oficjalnym oświadczeniu, maseczek nie należy używać nadmiernie, a już tym bardziej nie korzystać z nich w domu. Organizacja dokładnie wskazała, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa.

Dlatego zaleca się, aby maseczkę zakładać w sytuacji, gdy opiekujemy się chorym, lub sami się źle czujemy albo jesteśmy chorzy. A także w sytuacjach, kiedy rzeczywiście możemy narazić się na zakażenie.

 • noś maseczkę jeśli kaszlesz lub kichasz (gdy masz objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych),
 • jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

W innych przypadkach nie jest to tak konieczne. Trzeba mieć bowiem na uwadze fakt, że takie środki ochrony są potrzebne najbardziej lekarzom i pielęgniarkom.

Trwa głosowanie...

Czy wychodząc z domu zakładasz maseczkę ochronną?

Warto zachować zdrowy rozsądek i zakładać maseczkę sytuacjach, gdy rzeczywiście możemy narazić się na zakażenie.

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochornną?

Bardzo ważne jest, aby podczas zakładania maseczki ochronnej zachować maksimum higieny. A zatem:

 • zanim weźmiemy maseczkę do rąk, najpierw należy dokładnie umyć i odkazić dłonie. Jeśli tego nie zrobimy ryzykujemy tym, że wirus może dostać się na naszą twarz czy maseczkę.
 • podczas zakładania maseczki należy ją dobrze dopasować do twarzy. Dokładnie zakryć nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą. Zbyt duża nie zapewni nam optymalnej ochrony przez zakażeniem drogą kropelkową. Natomiast zbyt mała może utrudnić nam oddychanie. Jeśli maseczka ma metalowy pasek, spróbumy go zlokalizować i rozmieść na twarzy tak, by środek był w okolicach nosa.
 • unikajmy dotykania maseczki, którą nosimy na twarzy, a jeśli to nam się zdarzy, umyjmy natychmiast ręce lub zdezynfekujmy,
 • zmieńmy maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujemy, że jest już mocno zawilgocona,
 • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładajmy jej ponownie, lecz od razu wyrzućmy do zamkniętego pojemnika na śmieci,
 • podczas zdejmowania maseczki róbmy to tak, aby dotykać ją tylko „od tyłu” (czyli unikając dotykania jej zewnętrznej części), po czym koniecznie, natychmiast umyjmy ręce.

Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 albo podejrzewamy u siebie zakażenie.

Zobacz też: Lekarz radzi jak samemu zrobić maseczkę ochronną

Poza tym pamiętajmy też o:

 • dbaniu o higienę rąk - jak najczęściej myjmy ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, zwłaszcza przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu czy pracy, a także po kontakcie ze zwierzętami,
 • jeśli mydło i woda nie są dostępne, dezynfekujmy ręce korzystając z preparatów odkażających, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu,
 • ponieważ wirusy najczęściej przedostają się do ludzkiego ciała przez oczy, nos i usta unikajmy ich dotykania niemytymi rękami,
 • unikaniu kontaktu z chorymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą,
 • unikaniu odwiedzania zatłoczonych miejsc, w tym m.in. bazarów i targów, gdzie handluje się żywymi lub martwymi zwierzętami.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zalecają noszenie maseczek (i zgłaszanie się do lekarza) wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym.

Jak zachowywać się podczas zakupów w sklepie?

Jeśli wybieramy się na zakupy np. do marketu pamiętajmy, aby:

 • uniknąć zbyt długiego przebywania w sklepie,
 • przygotować sobie wcześniej dokładną listę zakupów,
 • dotykać tylko tych produktów, które rzeczywiście zamierzamy kupić,

Jak zrobić maseczkę w warunkach domowych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska