Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak problemy mieszkańców gminy będzie rozwiązywał Mariusz Klebieko, kandydat na wójta Łagowa?

Renata Zdanowicz
W niedzielę, 4 listopada, odbędzie się druga tura wyborów wójta Łagowa. Z obecnie urzędującym włodarzem zmierzy się Mariusz Klebieko. Kandydat w pierwszej turze uzyskał 956 głosów (43,22 proc.).

Łagów Zdrój - jest Pan za tworzeniem uzdrowiska? Jego wady i zalety.

Oczywiście. Łagów to turystyka, ma duży potencjał. Teraz po decyzji Wójta i Rady Gminy musimy natychmiast wstrzymać decyzje o budowie biogazowni i świniarni. Wady stworzenia Zdroju: brak, zalety: wzrost zainteresowania wypoczynkiem z pełną odnową sił biologicznych człowieka, z bogatym życiem towarzyskim i kulturowym, z różnego rodzaju rozrywkami towarzyszącymi kuracjom, podniesienie rangi gminy, korzyści dla mieszkańców - większe wpływy do budżetu gminy z podatku CIT - inwestycje w gminie, zarówno te miękkie skierowane do mieszkańców, jak i te twarde, jak choćby oczywiste wodociągi i kanalizacja.

Czysta woda w kranie - jak to osiągnąć?

Natychmiastowe rozpoczęcie modernizacji sieci wodociągowej. Projekty są, więc, na co właściwie wójt czeka?

Ośrodek kultury miejscem integracji mieszkańców - można stworzyć czy nie? W jakim obiekcie?

O powołanie ośrodka kultury od kilku lat proszą mieszkańcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Wystarczy trochę dobrej woli. Mamy gminny klub, w którym mieści się biblioteka, to dlaczego nie możemy mieć domu kultury? Mamy wspaniałe zaplecze ludzkie, aby rozpocząć działania. Koniecznie należy zadbać o Naszych Seniorów stwarzając im godne warunki i miejsca spotkań. Tworząc ośrodek kultury dajemy szanse najmłodszemu pokoleniu, aby mogło rozwijać się tak jak ich rówieśnicy z gmin ościennych. Dlaczego mają mieć gorzej niż ich koledzy? Uważam, że tworząc Radę Młodzieży, wykorzystamy ich potencjał i pomysły. Przy powstawaniu takich projektów nieodzowna jest akceptacja młodzieży. W chwili obecnej jedynym miejscem jest sala przy bibliotece.

Co dalej z amfiteatrem? Obiekt wymaga przebudowy (scena, garderoby, wentylacja), brakuje zadaszenia widowni.

Najpierw wodociągi i kanalizacja, a później fajerwerki. Na początku uruchomię kino letnie, a w dalszej kolejności stopniowo będziemy modernizować.

Modernizacja podzamcza. Co się sprawdzi, a czego zabrakło?

Po pierwsze są ważniejsze i pilniejsze potrzeby w naszej gminie niż modernizacja podzamcza. Jak choćby drogi czy zniszczony dach lub walący się mur na Zamku, który wymaga nakładów. Planując inwestycje trzeba mieć wiedzę o tym, co jest priorytetem. Priorytetem dla Nas w gminie. Trudno mówić czy się sprawdzi a czego zabrakło w modernizacji. Na razie jest plan. Wygląda „uroczo”. Nie jestem do końca przekonany czy ścianka wspinaczkowa lub koniki bujane to jest to, czego na tę chwilę potrzeba mieszkańcom, także przeszkolona szachownica to, moim zdaniem, nie do końca trafiony pomysł. A czy się sprawdzi, ocenią sami mieszkańcy.

Czy gmina powinna zainwestować w stworzenie ogólnodostępnych plaż gminnych?

TAK, TAK, TAK!!! W końcu jesteśmy gminą turystyczną z wieloma jeziorami. W miejscowościach poza Łagowem ten problem szczególnie nie występuje. Natomiast niezbędne jest ich zagospodarowanie np. plaża w Kosobudzu. Jednak w samym Łagowie mamy problem, z którym trzeba się zmierzyć. Mam kilka pomysłów jak je rozwiązać z korzyścią dla mieszkańców.

Czystość i porządek, szczególnie na terenie Łagowa. Czy służby komunalne są wydolne?

Z przykrością stwierdzam, że niestety nie. Zakład Komunalny nie daje sobie rady. Według mnie, to nie wynika ze złej woli, a raczej wieloletnich zaniedbań nadzorczych ze strony gminy. Skoro wszyscy wiedzą, że zakład nie daje rady i chowają głowy w piasek, bo boją się znaleźć rozwiązanie wychodząc z założenia, że jak dadzą dotacje - pieniądze, to problem sam się rozwiąże. Niestety, to tak nie działa. Należy wspomóc zakład, zarówno organizacyjnie, jak i technicznie. Poza tym, sam kierownik nic nie zrobi, jak mu szef - wójt nie pozwoli. Tu widać brak współpracy na linii gmina - zakład, czy może wójt - kierownik. Jedno jest pewne, należy wesprzeć działania zakładu komunalnemu, aby nam - mieszkańcom żyło się lepiej.

Komunikacja autobusowa, połączenia ze Świebodzinem, Zieloną Górą. Jak to rozwiązać?

Przed laty istniało sporo połączeń autobusowych, które komunikowały naszą gminę. Następnie PKS powoli likwidował kolejne połączenia a brak reakcji Urzędu Gminy doprowadził do sytuacji nie do przyjęcia. Uważam, że nadszedł najwyższy czas, by podjąć rozmowy z dyrekcją PKS-u i przywrócić część połączeń autobusowych nie tylko do Łagowa, jak również do innych miejscowości Naszej Gminy. Planuję wprowadzenie połączeń autobusowych dla mieszkańców gminy do Łagowa.

Jak rozwiązać problem braku miejsc parkingowych?

Uważam, że rozwiązaniem miejsc parkingowych w Łagowie jest modernizacja istniejącego parkingu przy ulicy Spacerowej, budowa parkingu przy cmentarzu i wykorzystanie terenu przy byłej stacji PKP, gdzie w chwili obecnej zrobiono śmietnisko. Wprowadzimy opłaty parkingowe, a mieszkańcy gminy Łagów, dzięki Karcie Mieszkańca Gminy będą z nich zwolnieni.

Imprezy wyróżniające Łagów - kameralne, ciche czy masowe i głośne (zlot motocyklowy)?

Jestem za każdą imprezą, która organizowana jest z rozsądkiem, poszanowaniem mieszkańców i budżetu gminy. Jestem za każdą imprezą, która promuje naszą gminę i, dzięki której będzie więcej turystów, a co za tym idzie więcej pieniędzy zostanie w gminie.

Inwestycje rolnicze a uciążliwości dla turystów i mieszkańców. Czy biogazownia mogła by powstać? Jaki gmina ma wpływ na opiniowanie takich inwestycji ?

Należy, zatem zadać sobie pytanie: Po co zatem ZDRÓJ? Według mnie, nie można było pozwolić na wydanie zgody na tego typu inwestycje. Niezależnie, w jakiej części naszej gminy miałaby powstać w tak bliskim sąsiedztwie zabudowań, parku krajobrazowego wydanie zgody przez radnych bez konsultacji z nami mieszkańcami to SKANDAL. Po co zatem dążenie do bycia gminą turystyczną? Lepiej wszystkim chętnym wydawać zgody, zmieniać plany zagospodarowania przestrzennego na budowanie świniarni, biogazowni, śmietnisk itp.

Marketing w gminie turystycznej poprzez portal internetowy, media społecznościowe. Jest wystarczający czy można poprawić?

Od stworzenia strony internetowej, w której miały znaleźć się najistotniejsze informacje z obszaru turystyki, NIC nie zostało przedstawione. To wstyd. Nie ma żadnego pomysłu na promocję gminy Łagów, zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Zastanawia mnie, na co idą środki na takie działania zaplanowane?

Ja poprzez promocję medialną i prasową, udział w targach turystycznych zareklamuję wartości turystyczne Naszej Gminy. Stworzę mobilną mapę turystyczną naszej gminy, gdzie zawarte będą wszystkie informacje na temat naszej oferty turystycznej, poprzez ten portal będzie możliwość rezerwacji miejsc noclegowych. Nawiążemy współpracę z branżą turystyczną i razem zdecydujemy o dalszym kierunku rozwoju turystyki w naszej gminie.

Zmiany kadrowe w administracji i jednostkach podległych. W jakich działach potrzebna jest zmiana, uzupełnienie kadry?

Nie zmienia się kadry dla samej zmiany. Jest to zawsze decyzja ostateczna podyktowana dogłębną analizą. Nie planuję zwolnień lub dodatkowych zatrudnień, rewolucyjnych zmian, chyba, że wynikać to będzie ze specyfiki danego obszaru działania, np. wzmocnienie obszaru pomocy społecznej, zakładu komunalnego, edukacji itp. Nie jestem za zwalnianiem dla samego zwalniania, bądź zatrudnianiem, bo komuś coś obiecałem. Urzędnik jest pamięcią urzędu, więc byłby brak logiki w bezmyślnych działaniach kadrowych.

Mam czystą kartę, bez zobowiązań. Z całą pewnością odbuduję pozytywny wizerunek Urzędu Gminy, poprzez podniesienie poziomu obsługi interesantów. Moim mottem jest hasło: Tak obsłuż petenta, jakbyś sam chciał być obsłużonym!

Co w pierwszej kolejności zrobi Pan, gdy zostanie wójtem?

Zajmę się tym, na co wskazywali mieszkańcy. W pierwszej kolejności, zajmę się przeglądem aktualnie znajdujących się w realizacji i planowanych inwestycji. Priorytetem jest czysta woda, o czym od dawna mówię.

KIM JEST KANDYDAT NA STANOWISKO WÓJTA GMINY ŁAGÓW?

Mariusz Klebieko, lat 47

- żona Anna

- dwóch synów: Maciej (21 lat) - Wojciech (16 lat)

Wykształcenie wyższe:

- Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

- mgr politologii - Uniwersytet Zielonogórski

Zawód - policjant

Wieloletni samorządowiec, wiceprzewodniczący Rady Gminy Łagów, działacz społeczny, bezpartyjny

Współzałożyciel Klubu Sportowego „Iskra” Łagów

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Zobacz też: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej (02.11.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska