Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przebiega mediacja - sposób na rozwiązanie sporu

Agnieszka I. Skowron
Mediacja może pomóc Twojej rodzinie, kiedy nie możecie się porozumieć, a musicie się dogadać. Rozwiązuje konkretne, trudne kwestie, związane na przykład z opieką nad dziećmi czy podziałem majątku podczas rozwodu
Mediacja może pomóc Twojej rodzinie, kiedy nie możecie się porozumieć, a musicie się dogadać. Rozwiązuje konkretne, trudne kwestie, związane na przykład z opieką nad dziećmi czy podziałem majątku podczas rozwodu DiGiTouch
Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. Może dotyczyć na przykład rozwodu lub separacji. Wyjaśniamy, jak przebiega według procedury prawa cywilnego i karnego.

Zacznijmy od ogólnych informacji.

ZAPAMIĘTAJ
Mediacje są próbą doprowadzenia do ugodowego, a także satysfakcjonującego dwie strony sporu rozwiązania konfliktu. Odbywają się na drodze dobrowolnych negocjacji.

Prowadzi je osoba zwana mediatorem. Bezstronna i neutralna wobec stron oraz ich konfliktu. Wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga - nie narzucając jednak żadnego rozwiązania - w wypracowaniu kompromisu. Co ważne, mediator nie jest sędzią, zatem akceptuje wolę stron, również w przypadku braku porozumienia między nimi.

PRAWO CYWILNE

1. Jak mówią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego: mediacja może być poprowadzona na podstawie umowy albo postanowienia sądu.

2. Umowa pomiędzy uczestnikami konfliktu może być zawarta również poprzez wyrażenie przez jedną stronę zgody na mediację w sytuacji, gdy o jej przeprowadzenie złożyła wniosek druga strona.

3. W umowie strony określają przedmiot mediacji - czyli podają powód i przyczynę, dla których ma się toczyć takie postępowanie. Podają także osobę mediatora albo sposób jego wyboru.

4. Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. Możliwa jest nawet w sprawach o rozwód i separację. Jeśli istnieją jakiekolwiek widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może skierować strony do mediacji. Jej przedmiotem może być pojednanie małżonków. I tutaj, jeśli nie wybrali mediatora, sąd kieruje ich do mediatora stałego.

WAŻNE
Przedmiotem mediacji może być również określenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej.

5. Samo jej wszczęcie przez stronę następuje z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji. Powinien zawierać dodatkowo dowód doręczenia odpisu wniosku dla drugiej strony.

BEZ MEDIACJI

Nie może być wszczęta w przypadkach, jeżeli:

* stały mediator odmówił jej przeprowadzenia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia mu wniosku;

* strony konfliktu wskazały osobę, która nie jest stałym mediatorem, a ona odmówiła jej przeprowadzenia (również w terminie tygodnia od doręczenia wniosku);

* strony zawarły umowę o mediację i nie wskazały mediatora albo druga strona konfliktu nie wyraziła w terminie tygodniowym zgody na daną osobę;

* strony nie zawarły umowy o mediację, a druga strona konfliktu nie wyraziła zgody na mediację.

MEDIATOR

1. Może nim być jedynie osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych. Nie może być nim sędzia - chyba że jest w tzw. stanie spoczynku.

ZAPAMIĘTAJ
Listy mediatorów oraz informacje o ośrodkach mediacyjnych znajdziesz w sądach okręgowych.

2. Stały mediator może z ważnych powodów odmówić prowadzenia mediacji. O swojej decyzji niezwłocznie powinien powiadomić strony oraz sąd, jeśli to on je do niego skierował.

3. Mediacje nie są jawne. Mediator musi utrzymać w tajemnicy wszelkie fakty, o których się dowiedział podczas prowadzenia postępowania. Strony mogą go jednak zwolnić z obowiązku zachowania dyskrecji.

4. Sąd kierując strony do mediacji, wyznacza im również mediatora. Wciąż zachowują jednak prawo do wyboru innej osoby.

5. Mediator może zapoznać się z aktami sprawy jedynie na zgodny wniosek stron konfliktu.

CO WE WNIOSKU

Wniosek o przeprowadzenie mediacji powinien zawierać:

* oznaczenie stron sprawy;

* żądanie (dokładnie określone) i przytoczenie uzasadniających je okoliczności;

* podpisy stron,

* wykaz dołączonych załączników. Jeżeli strony zawarły umowę o mediację na piśmie, do wniosku trzeba dołączyć jej odpis.

WAŻNE TERMINY

1. Sąd może skierować strony na mediację aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę. Później też może to zrobić - ale już wyłącznie na ich zgodny wniosek.

ZAPAMIĘTAJ
Sąd może skierować strony do mediacji (również na posiedzeniu niejawnym) tylko raz w całym toku postępowania.

2. Mediacji nie prowadzi się, jeżeli strona nie wyraziła na nią zgody w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia lub doręczenia jej takiego postanowienia.

3. Kierując do mediacji, sąd wyznacza również czas jej trwania - na okres do miesiąca. Może się jednak zgodzić na jej wydłużenie, gdy poproszą o to strony konfliktu. W trakcie trwania mediacji termin jej prowadzenia również może być przedłużony na zgodny wniosek stron.

4. Sąd wyznaczy rozprawę po upływie terminu na przeprowadzenie mediacji albo przed jego upływem, jeżeli choć jedna ze stron oświadczy, że nie wyraża na nią zgody.

TAK TO PRZEBIEGA

1. Mediator wyznacza niezwłocznie termin i miejsce posiedzenia. Takie ustalenie nie jest konieczne, jeżeli strony zgodzą się na przeprowadzenie mediacji bez tego spotkania.

2. Z przebiegu rozmów sporządzany jest protokół. Opisuje się w nim ich miejsce, czas przeprowadzenia oraz imiona, nazwiska i adresy wszystkich uczestników, a także wynik.

3. Protokół podpisuje mediator. Jeżeli strony zawarły przed nim ugodę, zamieszcza się ją w tym dokumencie albo do niego załącza, a strony muszą ją podpisać. Jeśli jest to niemożliwe, mediator odnotowuje to w protokole.

UWAGA
Podpisanie ugody jest jednocześnie zgodą na wystąpienie do sądu o jej zatwierdzenie.

4. Mediator doręcza stronom odpis protokołu. Po zawarciu ugody niezwłocznie składa go w sądzie - tym, który byłby właściwy do rozpoznania danej sprawy albo w tym, który skierował strony do mediacji.

5. Jeżeli zawarto ugodę, sąd na wniosek strony przeprowadza niezwłocznie postępowanie co do jej zatwierdzenia.

6. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją, nadając klauzulę wykonalności.

UWAGA
Sąd może odmówić nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem.

7. Dzieje się tak w przypadku, gdy jest ona:

* sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego;

* zmierza do obejścia przepisów;

* niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.

WAŻNE
Ugoda zawarta przed mediatorem - po jej zatwierdzeniu przez sąd - ma moc prawną porozumienia zawartego przed wymiarem sprawiedliwości. A zatwierdzona przez nadanie jej klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym.

8. Pamiętajmy o tym, że mediacja przerywa bieg przedawnienia sprawy.

PRAWO KARNE

Sprawy karne również mogą być kierowane do postępowania mediacyjnego.

1. Do postępowania mediacyjnego kieruje sąd, a jeszcze w postępowaniu przygotowawczym - prokurator. Mogą podjąć taką decyzję z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego.

2. Takie negocjacje pomiędzy nimi może poprowadzić ktoś godny zaufania lub instytucja. Nie może być to jednak osoba:

* której sprawa dotyczy bezpośrednio;

* z bliskiej rodziny;

* która była świadkami zarzucanego czynu albo występowała w sprawie jako biegły;

* jest małżonkiem oskarżonego lub pokrzywdzonego albo ich obrońców, pełnomocników, przedstawicieli czy też wiedzie z nimi wspólne życie;

* brała udział w sprawie, m.in. jako prokurator czy obrońca;

* jest czynnym zawodowo sędzią, prokuratorem, adwokatem, radcą prawnym lub aplikantem tych zawodów albo inną osobą zatrudnioną w sądzie, prokuraturze czy w instytucji mającej uprawnienia do ścigania przestępstw.

3. W sprawach karnych postępowanie mediacyjne nie powinno trwać dłużej niż miesiąc.

4. Po przeprowadzeniu postępowania mediacyjnego w sprawach karnych sporządza się sprawozdanie.

5. Zasadą jest, że mediacja powinna zakończyć się w sposób satysfakcjonujący szczególnie dla pokrzywdzonego.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska