Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przechodzimy na emeryturę

(kb)
W naszych poradnikach emerytalnych krok po kroku wyjaśniamy, na jakich zasadach przechodzimy na emeryturę po zmianach.
W naszych poradnikach emerytalnych krok po kroku wyjaśniamy, na jakich zasadach przechodzimy na emeryturę po zmianach. DigiTouch
Już od poniedziałku znajdziecie w "GL" kolejny cykl poradników dotyczących naszych emerytur. Tym razem wytłumaczymy, jak przechodzimy na nie po zmianach.

TYLKO U NAS!

TYLKO U NAS!

Od poniedziałku, 3 lutego, na stronach Doradzamy "GL" praktyczny poradnik dotyczący emerytur po zmianach.

Docelowo mamy pracować aż do 67. roku życia. Wydłużenie wieku ma związek z reformą emerytalną z 2013 roku. Inne najistotniejsze nowości, jakie wprowadziła polegają na:

* wprowadzeniu możliwości wcześniejszego przejścia na tak zwaną emeryturę częściową;

* stopniowym ujednoliceniu dla kobiet i mężczyzn (do 25 lat) stażu ubezpieczeniowego uprawniającego do najniższego świadczenia;

* umożliwieniu dalszego pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz świadczeń o charakterze przedemerytalnym do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego;

* wydłużeniu okresu pobierania okresowej emerytury kapitałowej.

Ponadto wprowadzono zmiany dotyczące między innymi zniesienia wymogu rozwiązania stosunku pracy przy ubieganiu się o emeryturę z artykułu 184 ustawy emerytalnej oraz ustalania świadczenia w tzw. mieszanej wysokości.

Ponieważ często pytacie nas o te nowości, przygotowaliśmy specjalny cykl poradników na ich temat. Szczegółowo wytłumaczymy w nim, na jakich zasadach się odbyły lub odbywają zmiany oraz kogo konkretnie dotyczą. Zamieścimy również wykaz z datami przejścia na emeryturę po 1 stycznia 2013 roku w zależności od płci i daty urodzenia. Dzięki temu sprawdzicie, jak długo Wy będziecie pracować.
Na specjalne życzenie Czytelników "Gazety Lubuskiej" jeden z odcinków poświęcimy emeryturze częściowej. Przysługuje ona urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, którzy nie osiągnęli właściwego wieku, ale mają długi okres pracy. Przyznawanie tzw. częściówek rozpoczyna się dopiero teraz! Bo dopiero w 2014 roku odpowiedni wiek - czyli 65 lat - osiągną pierwsi mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 roku. Warto wiedzieć, na jakie pieniądze można liczyć i z jakimi zagrożeniami wiąże się pobieranie tego rodzaju świadczenia.

Niestety, ubiegłoroczna reforma emerytalna ograniczyła również wiele przywilejów niektórych grup zawodowych. Na przykład nauczycieli, mundurowych czy rolników, o czym też napiszemy. Na szczęście wciąż można iść na wcześniejszą emeryturę! Kiedy i na jakich zasadach? Tego dowiecie się z kolei z następnego cyklu poradników, które znajdziecie w "GL" już od 10 lutego.
Zapamiętajcie! W naszych poradnikach emerytalnych krok po kroku wyjaśnimy, na jakich zasadach przechodzimy na emeryturę po zmianach. Opłaca się wiedzieć!

O TYM PRZECZYTASZ

* W poniedziałek, 3 lutego - wyjaśnimy, według jakich zasad następuje podnoszenie wieku emerytalnego. Napiszemy również między innymi o emeryturach mieszanych wydłużonych.

* We wtorek, 4 lutego - opublikujemy wykaz z datami przejścia na emeryturę po zmianach.

* W środę, 5 lutego - wytłumaczymy, kiedy i komu przysługuje emerytura częściowa. Ostrzeżemy, jakie finansowe zagrożenia się z nią wiążą.

* W piątek, 7 lutego - reforma emerytalna ograniczyła przywileje niektórych grup zawodowych. Wyjaśnimy, jakich.

* Od poniedziałku, 10 lutego - zajmiemy się wcześniejszymi emeryturami. Szczegółowo wyjaśnimy, kto i na jakich zasadach ma do niej prawo. A na Wasze pytania odpowie ekspertka z ZUS!

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska