Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować balkon i taras do zimy

Katarzyna Piojda
Przed zimą należy wszystko wynieść z balkonu, żeby potem śnieg i mróz nie uszkodziły balkonowych sprzętów.
Przed zimą należy wszystko wynieść z balkonu, żeby potem śnieg i mróz nie uszkodziły balkonowych sprzętów. Myimmo (Pixabay.com)
Sprzątanie i porządkowanie balkonu przed nadejściem zimy – niby prosta sprawa, a jednak niektórzy nawet przy takiej, wydawałoby się błahej, rzeczy popełniają błędy. Radzimy, jak przyszykować balkon i taras na zimę.

Gdy spadnie pierwszy śnieg, będzie za późno na przygotowanie balkonu czy tarasu do sezonu zimowego. Przełom października i listopada to najwyższy czas, żeby zabrać się za tego rodzaju porządki. Niektórzy przecież we wrześniu zakończyli sezon spędzania wolnego czasu na balkonie lub tarasie, pochowali meble tam stojące przez całą wiosnę i lato, wyczyścili i zakonserwowali podłogę.

Grunt to czysta podłoga na balkonie

Po schowaniu mebli balkonowych i zdjęciu doniczek oraz korytek po kwiatach wrażliwych na zimno, trzeba wziąć się za podłogę. Ona wymaga przed zimą niemal takiej samej – a może i większej – uwagi, jak wtedy, gdy doprowadzamy ją do użytku po sezonie zimowym. Teraz należy zacząć od zamiecenia podłogi, żeby usunąć piasek czy liście. Bywa, że potem umycie jej zwykłą wodą z płynem do mycia podłóg nie wystarcza. Warto sięgnąć po środek przeznaczony do pielęgnacji płytek ceramicznych i gresu.

Preparaty do zadań specjalnych

Wybrani producenci oferują preparaty do czyszczenia powierzchni narażonych na szczególne zabrudzenia. Pod tym określeniem kryją się m.in. zabrudzenia, o jakie na balkonie czy tarasie nietrudno. To choćby piasek, kurz, błoto. Tego rodzaju detergenty często działają na zasadzie dwa w jednym. To znaczy: czyszczą powierzchnię, jednocześnie nadając jej delikatny połysk i zostawiając na niej niewidoczną warstwę ochronną. Warstwa ta powoduje, że podłoga na balkonie, wykonana z płytek, nie będzie tak bardzo narażona na złe czynniki atmosferyczne, a więc zimą – śnieg, deszcz, lód.

Fugi zwykle są powodem problemu, ponieważ nie można ich doczyścić. Na balkonie tym bardziej są zabrudzone, bo bardziej narażone na brud i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz znaczne różnice temperatur. Jeśli jednak nie wyczyścimy fug, wiosną może pojawić się grzyb albo mech. Dobrze jest wyczyścić fugi starą szczoteczką do zębów albo specjalną szczotką do fug i octem lub sokiem z cytryny. Równie dobrze można wypróbować proszek do pieczenia.

Oczywiście, do podłóg wykonanych z innych materiałów, trzeba stosować odpowiednie środki, np. posadzki kamienne na balkonie powinno się potraktować środkiem przeznaczonym do pielęgnacji kamienia. Usunie on mech, błoto, zacieki po deszczu. W przypadku drewnianej podłogi (fakt, na naszych balkonach taka stanowi rzadkość) powinno wystarczyć przemycie jej wodą z dodatkiem mydła albo płynu do mycia naczyń. Po umyciu, gdy podłoga będzie już sucha, można jeszcze zakonserwować drewnianą powierzchnię, nakładając na nią preparat ochronny. Takie są sprzedawane np. w postaci pasty.

Suszarka na pranie zostaje

Zazwyczaj przed zimą chowamy wszystkie sprzęty, które w sezonie letnim stały na balkonie. Do wyjątków należy suszarka na pranie. Niby prosta sprawa, ale warto o niej pamiętać: jeśli suszarka będzie stała przez cały zimowy sezon w jednym miejscu, ma prawo pozostawić ślady na kaflach w postaci rdzy lub przebarwień. To dlatego suszarkę powinno się przestawiać co kilka dni w inne miejsce na balkonie.

Meble drewniane specjalnej troski

Meblom balkonowym, już zdjętym z tarasu, również powinniśmy poświęcić chwilę, aby wystarczyły nam na kolejne letnie sezony. Trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie składujemy te stoliki czy krzesła. To dotyczy przede wszystkim mebli drewnianych. Jeśli np. zamierzamy trzymać je przez prawie pół roku w zawilgoconej piwnicy, zniszczą się. Niektórzy przykrywają meble workami foliowymi. I znowu pod szczególny nadzór należy wziąć meble drewniane. To dlatego, że owinięte w folię drewno przestanie oddychać. Jeżeli jednak chcemy je czymś przykryć, lepiej to zrobić przykładowo starymi, rozłożonymi gazetami.

Czysty parapet

Mało kto pamięta o pielęgnacji parapetów na balkonie. A szkoda, bo o nie także powinno się zadbać przed zimą. Metoda pielęgnacji zależy od materiału, z jakiego wykonano parapet zewnętrzny. Woda z płynem do mycia naczyń albo mycia szyb powinna się sprawdzić, o ile parapet zewnętrzny na naszym balkonie wykonany jest z aluminium czy stali. Jeśli jest to natomiast kamień, wówczas należy zastosować odpowiedni środek do konserwacji tego typu powierzchni, np. preparat do konserwacji z teflonem albo parafiną. Można ponadto zainwestować w pianki do pielęgnacji parapetów zewnętrznych. One likwidują m.in. uporczywe przebarwienia i zabrudzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przygotować balkon i taras do zimy - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska