Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do porodu?

red.
Poród jest finałem długich, i co warto dodać, dla wielu kobiet na prawdę wymagających dziewięciu miesięcy ciąży
Poród jest finałem długich, i co warto dodać, dla wielu kobiet na prawdę wymagających dziewięciu miesięcy ciąży mat. prasowe
Przyszłym matkom, szczególnie tym, które będą rodziły po raz pierwszy, często towarzyszą obawy czy na czas rozpoznają objawy rozpoczynającego się porodu. Nie wiedzą również jakich reakcji organizmu mogą się spodziewać. Kiedy tak na prawdę zaczyna się poród - porad udziela położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii "Położna na medal".

Martyna Mączka, położna i Ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” przedstawia kilka rad o tym kiedy tak naprawdę zaczyna się poród i co należy zrobić, aby przygotować się do porodu.

Po pierwsze, nauka w szkole rodzenia
Trudności jakie mogą się pojawić wraz z wystąpieniem akcji porodowej są efektem głównie braku pewności siebie, strachu i braku wiedzy. Do porodu warto jest się systematycznie przygotowywać na zajęciach w szkole rodzenia.

Po drugie, obserwacja i warunki domowe
Początek właściwej akcji porodowej przebiega zazwyczaj łagodnie, po czym stopniowo narasta. Akcja różni się od skurczy przepowiadających tym, że stopniowo skracają się odległości pomiędzy skurczami macicy, a do tego zyskują na sile. Jeżeli skurcze występują co 8-10 minut przez kilka godziny to warto ten stan przeczekać w domu, ponieważ może on samoistnie ustąpić.

Warto wiedzieć, że macica jest najbardziej aktywna w nocy, dlatego często swoim podopiecznym zalecam długą, ciepłą relaksacyjną kąpiel połączoną wypiciem naparu z melisy. Warto regularnie sprawdzać wydzieliny z dróg rodnych. Jeśli pojawi się większa ilość śluzu lub śluzu z krwią znaczy to, że skurcze powodują przygotowywanie szyjki do porodu albo nawet jej rozwieranie.

Po trzecie, szpital i spokój
Wbrew wielu głosom, niegroźną sytuacją jest również odejście płynu owodniowego jeżeli jest on przejrzysty lub mleczny. To znak, że mamy jeszcze kilka godziny na to, aby pobyć w domu. Dopiero po około pięciu godzinach od tego czasu przyszłe mamy powinny zgłaszać się do szpitala. Kiedy skurcze zyskują na sile staramy się ruszać i szukać pozycji w której będą najmniej dokuczliwe. Czekamy wtedy na moment kiedy skurcze macicy będą występowały co 4-5 minut przynajmniej przez jedną godzinę.

Finał, świadomy poród
Każda kobieta obserwując swój organizm jest w stanie uczyć się porodu i w nim uczestniczyć. Położna jest od tego, żeby dawać pewne wskazówki, które mogą usprawnić sam proces porodu. Jest od tego, żeby przyszła matka czuła się pewnie i bezpiecznie. Kluczem jest jednak sama rodząca, jej przygotowanie i świadome uczestnictwo w akcie narodzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przygotować się do porodu? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska