Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie

Marta Walczak-Goińska
Młodzi ludzie coraz częściej rozpoczynają życie seksualne. Rodzice nie rozmawiają o tym z dziećmi, bo nie wiedzą jak. Młodzieży brakuje wiedzy o seksie.

Większość rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi o seksie. Wydaje im się, ze problem sam się rozwiąże, że wystarczą dodatkowe lekcje wychowania do życia w rodzinie prowadzone przez szkoły.

Czy to wystarcza? Nie. Za wychowanie seksualne dzieci odpowiadają rodzice, ale okazuje się jednak, że jest to dla nich za trudny temat. Jednak miedzy dziećmi a rodzicami powinny odbywać się poważne rozmowy. Nie jest dobrze, gdy pierwszych informacji na temat inicjacji seksualnej młody człowiek dowiaduje się od rówieśników, z telewizji lub internetu.

Więcej niż o seksie

Błąd w rozmowie z nastolatkami, którzy zaczynają dojrzewać i interesować się seksem, polega na zawężaniu tematu. Nie możemy zapominać, że edukacja seksualna nie powinna się ograniczać do wiedzy z biologii, ale także z innych dziedzin. Powinna być ona przekazana młodemu człowiekowi, aby mógł zrozumieć procesy, które zachodzą w jego życiu i związane są z kolejnymi fazami.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę aspekt psychologiczny. Poznanie zasad zdrowia seksualnego jest niezbędne do pozytywnego rozwoju człowieka.

Dziewczynki różnią się od chłopców

Oprócz istotnych tematów poruszanych przez dorosłych związanych z konsekwencjami rozpoczęcia życia seksualnego (ciąża, choroby przenoszone drogą płciową), ważne jest, aby w rozmowie z młodą osobą, poruszyć sprawy emocjonalna.

Dziewczyny maja inne potrzeby, chcą być kochane i zaznać dużo czułości, chcą, aby okazywać im miłość. Chłopcy w tym wieku ograniczają się do zaspokajania swoich potrzeb związanych z popędem seksualnym.

Nie tylko w negatywnym świetle

Pierwsze informacje nie powinny być negatywne. Nie można ograniczać rozmów tylko do przemocy i pokazywania seksualności w złym świetle. Należy przedstawić seksualność jako coś pięknego, do czego trzeba dojrzeć i przygotować się. Powinniśmy jednak rozmawiać z nastolatkiem otwarcie, bez omijania ważnych słów. Należy rozmawiać o intymności i o jej przekraczaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska