Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się odbywa egzekucja komornicza

Agnieszka I. Skowron
Nie opłaca się niewłaściwie zachowywać albo przeszkadzać komornikowi, który wykonuje swoje czynności. Może upomnieć taką osobę, wydalić ją, a nawet ukarać grzywną do 1 tys. zł. W razie oporu - wezwać do pomocy policję.
Nie opłaca się niewłaściwie zachowywać albo przeszkadzać komornikowi, który wykonuje swoje czynności. Może upomnieć taką osobę, wydalić ją, a nawet ukarać grzywną do 1 tys. zł. W razie oporu - wezwać do pomocy policję.
Komornik używając środków przymusu, ma doprowadzić do realizacji wyroku, który zapadł. Czyli zmusić dłużnika do wykonania obowiązku, jaki został na niego nałożony. Wyjaśniamy, jak wygląda ściąganie długu.

Są różne metody realizacji tzw. egzekucji komorniczej. Zależą od tego, czy są to świadczenia niepieniężne (na przykład wprowadzenie w posiadanie nieruchomości, wydanie ruchomości, eksmisja), czy pieniężne (zajęcie pensji, rachunku bankowego).

TRZEBA MIEĆ DOKUMENT

1. Egzekucja odbywa się na podstawie tytułu wykonawczego.

ZAPAMIĘTAJ
Jest nim tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności (czasem nie jest wymagana, decydują o tym przepisy).

2. Tytułem egzekucyjnym jest m.in.:

* prawomocne orzeczenie sądu;

* orzeczenie sądu podlegające natychmiastowemu wykonaniu;

* ugoda zawarta przed sądem (dotyczy to również orzeczeń referendarza sądowego);

* wszelkie orzeczenia, ugody i akty, którym przepisy zapewniają wykonanie w drodze egzekucji;

* akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji i które obejmują obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy (równie te obejmujące obowiązek zapłaty pieniędzy do wysokości wprost w nich określonej).

ZAPAMIĘTAJ
Komornik nie może badać zasadności i wymagalności tytułu wykonawczego. Wykonuje go zgodnie z wnioskiem wierzyciela.

TERMINY
I ZAKRES

1. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sądy rozpatrują niezwłocznie - nie później niż w terminie trzech dni od jego złożenia. Klauzulę sąd wydaje na wniosek wierzyciela - chyba że postępowanie było wszczęte z urzędu.

2. Nakazowi zapłaty wydanemu w elektronicznym postępowaniu upominawczym nadaje się klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się.

W MAŁŻEŃSTWIE

1. Tytuł wykonawczy, który został wystawiony przeciwko dłużnikowi będącemu w małżeństwie jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z jego majątku osobistego, ale także:

* pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę;

* dochodów uzyskanych przez niego z prowadzenia innej działalności zarobkowej;

* korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, własności przemysłowej, innych praw twórcy.

2. Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, na mocy której rozszerzono wspólność majątkową (rozszerzenie obejmuje określone składniki majątków osobistych, które "normalnie" nie wchodzą w skład majątku wspólnego) - nie wyłącza możliwości prowadzenia egzekucji z tych elementów, które należałyby do majątku osobistego dłużnika, gdyby takiej umowy nie zawarto.
To zastrzeżenie nie wyłącza jednak możliwości obrony dłużnika i jego małżonka.

3. Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności dotyczącą również małżonka. Ograniczy jedynie jego odpowiedzialność do majątku objętego wspólnością majątkową - jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

JAK TO DZIAŁA

1. Postępowanie egzekucyjne zaczyna się na wniosek wierzyciela.

2. Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się do sądu albo komornika.

2. Należy w nim wskazać świadczenie, które ma zostać spełnione (przykładowo, że chodzi o zapłatę pieniędzy), a także sposób egzekucji (z rzeczy należącej do dłużnika, z jego rachunku bankowego, z mieszkania).

3. Do wniosku trzeba dołączyć tytuł wykonawczy. To podstawa do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika.

4. Dłużnikowi może przysługiwać wybór między świadczeniami, które ma spełnić. Jeśli tego nie zrobił, komornik, który wszczyna egzekucje - na wniosek wierzyciela - wyznaczy termin dokonania wyboru. Po jego bezskutecznym upływie wierzyciel sam wybierze świadczenie, które ma być spełnione.
W jednym wniosku może wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi - ale powinien zastosować najmniej uciążliwy.

5. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części.

6. Może się zdarzyć, że miejsce pobytu dłużnika nie jest znane. Wtedy, na wniosek wierzyciela, sąd ustanowi kuratora (jeżeli egzekucja ma być wszczęta z urzędu - kuratora z urzędu).

WAŻNE
Przy czynnościach egzekucyjnych mogą być obecni i wierzyciel, i dłużnik. Na ich żądanie albo według uznania komornika także świadkowie - chyba że zachodzi obawa, że wskutek straty czasu na ich przywołanie egzekucja będzie udaremniona.

7. Świadków może być nie więcej jak po dwóch po każdej stronie. Mogą być nimi również członkowie rodziny i domownicy dłużnika.
Komornik powinien przywołać jednego lub dwóch świadków, gdy dłużnik jest nieobecny albo został usunięty z miejsca prowadzenia egzekucji (ten warunek odpada, gdy zachodzi obawa, że wskutek straty czasu na ich przywołanie egzekucja się nie odbędzie).

CO MOŻE KOMORNIK

1. Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, zarządzi:

* otwarcie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika;

* przeszukanie jego rzeczy, mieszkania i schowków.

2. Może także:

* przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Może to zrobić również wówczas, gdy dłużnik chce opuścić pomieszczenie albo gdy zachodzi podejrzenie, że zamierza uchronić przed zabraniem przedmioty, które ma przy sobie.

3. Załóżmy, że w czasie czynności egzekucyjnych w mieszkaniu komornik zauważy, że dłużnik oddał komuś do ukrycia poszukiwane przedmioty - może wtedy przeszukać także odzież tej osoby oraz przedmioty, jakie ma przy sobie.

4. Przeszukanie odzieży, którą dłużnik ma na sobie i przedmiotów, które ma przy sobie poza jego miejscem zamieszkania, przedsiębiorstwem, zakładem czy gospodarstwem może nastąpić na podstawie pisemnego zezwolenia właściwego prezesa sądu rejonowego. Bez zezwolenia może być dokonane tylko w przypadkach niecierpiących zwłoki.

WAŻNE
Przeszukania odzieży może dokonać tylko osoba tej samej płci, co dłużnik.

5. Dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty, które są niezbędne do przeprowadzenia egzekucji. Są one ściągane są wraz z egzekwowanym roszczeniem.
Jeśli sąd zwalnia stronę od kosztów sądowych w postępowaniu rozpoznawczym albo jeśli jest zwolniona z tych kosztów z mocy ustawy, zwolnienie to obejmuje także postępowanie egzekucyjne.

SKARGA NA KOMORNIKA

1. Jego działania można zaskarżyć (jeżeli poszczególne przepisy nie zastrzegają inaczej) do sądu rejonowego, przy którym działa.

WAŻNE
Skarga może dotyczyć również zaniechania dokonania czynności.

2. Może ją złożyć: * strona postępowania * inna osoba, której prawa zostały naruszone lub zagrożone przez czynności lub zaniechanie komornika.

3. Skarga ma formę pisma procesowego. Wnosi się ją w terminie tygodnia od dnia:

* czynności komornika - gdy skarżący był obecny przy czynności albo zawiadomiony o jej terminie;

* zawiadomienia o dokonaniu czynności;

* dowiedzenia się o czynności - w przypadku braku zawiadomienia o dokonanej czynności przez komornika.

* w którym czynność taka powinna być dokonana - w przypadku skargi na zaniechanie działań.

4. Sąd rozpoznaje skargę w terminie tygodnia od daty

* jej wpływu;

* uzupełnienia - jeśli tego wymaga.

WAŻNE
Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani też wykonania zaskarżonej czynności. Może to zrobić tylko sąd.

5. Sąd odrzuca skargę, jeżeli m.in. została wniesiona po upływie terminu, nie została opłacona, braki nie były uzupełnione w terminie. Na odrzucenie skargi służy jeszcze zażalenie.

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska