Jak skutecznie chronić zboża przed chwastami wiosną?

Materiał informacyjny ProAgri
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jest jednym z pierwszych zabiegów przeprowadzanych na polach po rozpoczęciu wegetacji. Jest on niezwykle istotny, ponieważ stanowi jedyną możliwość skutecznego pozbycia się niepożądanych roślin.

Oprócz dobrania właściwego czasu aplikowania herbicydów bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiednich preparatów chwastobójczych.

Jakie herbicydy w zbożach ozimych wiosną?

Kluczową zasadą dobierania herbicydów w zbożach ozimych wiosną jest dopasowanie ich do gatunków chwastów, jakie występują na danym obszarze. Rolnicy mają do wyboru szeroką gamę preparatów, dlatego ich właściwy wybór ma duże znaczenie.

Polecanym produktem do wiosennego zwalczania herbicydów w zbożach ozimych jest między innymi SunLight 50 SC dostępny w ofercie ProAgri. Świetnie się sprawdzi, jeśli na polu dominują takie niepożądane rośliny, jak:

  • gwiazdnica pospolita,
  • mak polny,
  • maruna nadmorska,
  • przytulia czepna.

Omawiany produkt to herbicyd selektywny o działaniu układowym. Jest dostępny w formie stężonego koncentratu do rozcieńczania z wodą. Podaje się go nalistnie.

Jeśli natomiast na Twoim polu problem stanowią głównie fiołki, jasnota pospolita, niezapominajka czy tasznik pospolity, polecanym preparatem jest BluSky 500 WG. Wymienione tu gatunki są na niego bardzo wrażliwe. Pobierają produkt przez liście i korzenie. Preparat powoduje zahamowanie ich wzrostu już po kilku godzinach od podania. Najskuteczniej działa na młode chwasty.

Co ważne, oba środki działają selektywnie. To znaczy, że rośliny chronione nie są przez nie w żaden sposób uszkadzane. To sprawia, że wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych przy użyciu opisanych preparatów jest wyjątkowo skuteczne i w pełni bezpieczne dla upraw.

Kiedy rozpocząć wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych?

W przypadku, gdy zwalczanie chwastów w oziminie było wykonywane jesienią, a skuteczność zabiegów wymaga kolejnej aplikacji. To idealnym czasem na rozpoczęcie wiosennych oprysków jest moment od rozpoczęcia wegetacji zbóż do zakończenia fazy krzewienia. Wczesne zabiegi herbicydowe szybko ograniczają konkurencję pomiędzy rośliną uprawną, a chwastami.

Nie można wskazać dokładnego terminu prowadzenia takich zabiegów, ponieważ istotną rolę odgrywa temperatura, a ta każdego roku może być inna.

Przyjmuje się, że herbicydy w zbożach ozimych wiosną będą skuteczne, gdy średnia dobowa temperatura wynosi minimum 5°C, a brak przymrozków będzie się utrzymywał przez minimum 2 noce. Takie środki uzyskują maksymalną skuteczność powyżej 12°C, choć niektóre z nich można aplikować już w 6-8°C. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Z kolei maksymalną temperaturą, powyżej której nie powinno się stosować herbicydów w zbożach ozimych wiosną, jest 20-25°C. To ważne, zwłaszcza gdy występuje dodatkowo intensywne nasłonecznienie. Promienie słoneczne mogą powodować poparzenia liści i uszkadzać rośliny.

Jakie herbicydy stosować w późniejszych fazach rozwoju roślin?

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych to pierwszy etap prac na polu. Nie można jednak zakończyć na nim kontrolowania populacji niepożądanych roślin. W ofercie ProAgri znajdziesz również środki, które z powodzeniem można stosować w późniejszych fazach rozwoju zbóż ozimych.

Są one skuteczne w eliminowaniu między innymi takich gatunków chwastów, jak:

  • jasnota różowa,
  • rumianek pospolity,
  • chaber bławatek,
  • tobołek polny,
  • samosiejki rzepaku.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat chwastów w uprawach? Sprawdź Atlas Chwastów od ProAgri.

Warto wiedzieć, że każdy z herbicydów wykazuje działanie na określone gatunki roślin. Inne mogą być na niego mało wrażliwe lub niewrażliwe. Zawsze więc należy dobierać produkt do określonych potrzeb.

Ponadto trzeba pamiętać, że im niższa faza rozwojowa chwastów, tym działanie herbicydów jest skuteczniejsze. Właśnie dlatego wczesne wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jest tak ważnym zabiegiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska