Jak sobie radzić z obrzękami nóg

  Jak sobie radzić z obrzękami nóg

  (km), Gazeta Pomorska

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Jak sobie radzić z obrzękami nóg
  Obrzęki nóg to nie choroba, jednak nie należy ich lekceważyć. Najlepiej zgłosić się do lekarza.
  Jak sobie radzić z obrzękami nóg
  - Obrzęki nie są chorobą samą w sobie - wywołują je różne dolegliwości. Podobnie jak ból, są sygnałem ze strony organizmu, ostrzeżeniem, że dzieje się coś złego.

  Zamiast lekceważyć ten sygnał należy szybko dowiedzieć się co jest jego przyczyną - mówi Magdalena Kurzawska ze Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno- Rehabilitacyjnego "Synapsa" w Toruniu.

  Stany zapalne

  Amerykanie wiedzą co robią, trzymając nogi na stole. To dobry sposób na pozbycie się opuchlizny. Jeżeli jednak obrzęk nie ustępuje, należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty.

  - Nieleczone niepożądane objawy narastają i mogą doprowadzić do ograniczenia ruchomości stawów, stwardnienia i zwłóknienia tkanek podskórnych, uszkodzenia splotów nerwowych. Pojawiają się nawracające stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe, a przede wszystkim ból - wyjaśnia Magdalena Kurzawska.
  Obrzęki leczone są chirurgicznie, farmakoterapią i - metodą uważaną za najbardziej skuteczną - fizjoterapią.

  W leczeniu chirurgicznym obrzęków chłonnych, najczęściej stosuje się dwa typy operacji chirurgicznych: zmniejszające objętość i poprawiające kształt kończyny oraz zabiegi rekonstrukcyjne, które mają wytworzyć nowe drogi dla drenażu chłonki.
  Zabiegi tego typu wymagają drogiego sprzętu, wysoko kwalifikowanego zespołu mikrochirurgów i w związku z tym mogą być wykonywane tylko w nielicznych, wyspecjalizowanych ośrodkach.

  Lekarze zalecają też podawanie preparatów zwiększających kurczliwość naczyń i przeciw utleniaczy (antyoksydantów). Pacjenci często nadużywają leków moczopędnych, a ich skuteczność, paradoksalnie, może świadczyć o istnieniu u chorego również innego typu obrzęku.

  Bez ingerencji chirurga

  - Zabiegi fizjoterapeutyczne w leczeniu obrzęków chłonnych polegają na wykorzystaniu fizjologicznych mechanizmów odpływu chłonki oraz uwzględnieniu patologicznych zmian zachodzących w układzie limfatycznym - wyjaśnia Magdalena Kurzawska.

  Międzynarodowe Towarzystwo Limfologiczne (International Society of Lymfhology ISL) rekomenduje terapię obrzęku limfatycznego, która składa się z dwóch faz.

  Podczas pierwszej codziennie wykonuje się manualny drenaż limfatyczny (MDL) i bandażowanie obrzękniętej kończyny. Uzupełnieniem są specjalnie dobrane ćwiczenia wspomagające przepływ chłonki. Należy pamiętać również o higienie i pielęgnacji skóry. Czas trwania tego etapu uzależniony jest od rozległości oraz stadium obrzęku, najczęściej to od trzech do sześciu tygodni.

  Podczas drugiej fazy wykonuje się manualny drenaż limfatyczny 2-3 razy w tygodniu i terapię ruchową. W dzień zaleca się noszenie odpowiednich rękawów uciskowych, a w nocy bandaży.

  Skuteczna metoda

  Jednak nie wszystkie obrzęki poddają się opisanemu leczeniu.

  Dlatego też w marcu 2008 roku przy Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjnym"Synapsa" w Toruniu został otwarty ośrodek leczenia obrzęków Synapsa LIMPHOLOGY, w którym wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia w terapii obrzęków. Oprócz manualnego drenażu limfatycznego i bandażowania opaskami elastycznymi, stosuje się tu m.in. zabiegi ultradźwiękowe i prądowe oraz mobilizacje obrzękniętych tkanek.

  - Ta ostania metoda, opracowana we Francji przez firmę Thuasne, wykorzystuje specjalne nakładki zmiękczające Mobiderm®, które powodują zwiększenie ruchliwości tkanek podskórnych. Założenie specjalnego opatrunku z wykorzystaniem tych materiałów przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne w krótkim czasie - tłumaczy Magdalena Kurzawska.

  Opracowana w "Synapsie" autorska metoda leczenia obrzęków polega na wykorzystaniu wszystkich opisanych metod terapii, a jej skuteczność potwierdzana jest w opracowaniach naukowych.

  OBRZĘKI DZIELIMY NA:

  obrzęk I stopnia - pojawia się okresowo, głównie w godzinach wieczornych, ulega spontanicznej regresji w ciągu nocy
  obrzęk II stopnia - jest bardziej trwały; aby go zlikwidować należy unieść kończynę
  obrzęk III stopnia - stały obrzęk nie ustępujący po uniesieniu kończyny
  obrzęk IV stopnia - jest trwały i twardy, a zmiany wsteczne skóry są silnie zaznaczone
  obrzęk V stopnia - charakteryzuje się dalekim upośledzeniem funkcji kończyny w wyniku zaników mięśniowych i ograniczenia ruchomości w stawach.

  Obrzęki nóg. Jak sobie z nimi radzić? - www.gp24.pl

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  kurs masaz tajski

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »