Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąć płacenia podatku Belki?

(hap)
Od lipca zapłacimy „podatek Belki” od środków zgromadzonych na lokatach z kapitalizacja dzienną odsetek (fot. sxc.hu)
Od lipca zapłacimy „podatek Belki” od środków zgromadzonych na lokatach z kapitalizacja dzienną odsetek (fot. sxc.hu)
Fiskus wkrótce sięgnie po nasze zyski z lokat z kapitalizacją dzienną. Banki oferują jednak produkt, dzięki któremu uciekniesz przed „podatkiem Belki”.

Tzw. podatek Belki to haracz, jaki państwo nalicza sobie od naszych zysków kapitałowych. Czyli tego, co zaoszczędzimy w banku. Dotąd najpopularniejszym sposobem na uniknięcie tego podatku było włożenie oszczędności na lokatach z dzienną kapitalizacją (naliczaniem) odsetek. Niestety, od lipca zapłacimy „podatek Belki” również od środków zgromadzonych i na takich lokatach.

Czytaj też: Zmiany w przepisach. Spadnie opłacalność lokat

W dalszym ciągu nie będą podlegały opodatkowaniu pieniądze ulokowane w poliso-lokatach. Z wyliczeń Expandera wynika, że to one będą przynosiły najwyższe odsetki. To inny, zapomniany w ostatnim czasie, sposób na unikniecie podatku od odsetek. Poliso-lokaty zwie się też polisami lokacyjnymi. Te produkty również pozwalają uniknąć podatku, ale na innej podstawie niż lokaty jednodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, poliso-lokaty są połączeniem lokaty i ubezpieczenia. Choć oferują je banki, to od strony formalnej te produkty są ubezpieczeniem na życie i dożycie. Gwarantują wypłatę wpłaconej kwoty powiększonej o odsetki po określonym czasie. Ta wypłata jest świadczeniem ubezpieczeniowym, które nie jest opodatkowane.

Z danych zebranych przez Expandera wynika, że poliso-lokaty oferuje obecnie 11 banków. W większości są to oferty średnio- lub długoterminowe. Ofert jest znacznie mniej niż „antybelkowych” lokat. Dodatkowo przynoszą one niższe zyski niż najlepsze jednodniówki. Jednak po wejściu w życie nowych regulacji podatkowych, to właśnie polisy lokacyjne będą przynosiły największe korzyści.

Czytaj też: Domowe finanse. Jak zimą tracimy pieniądze?

W przypadku okresu 6-miesięcznego najlepszą polisę lokacyjną ofertuje DnB Nord. Oprocentowanie wynosi 4,46 proc. czyli przynosi ona porównywalne zyski do opodatkowanej lokaty z oprocentowaniem 5,51 proc. Tymczasem najlepsza lokata z kapitalizacją dzienną na ten sam okres obecnie przynosi wyższe odsetki. Jej procentowanie wynosi bowiem 4,61 proc. (odpowiednik 5,76 proc.).

Jednak w momencie, gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, sytuacja się zmieni. To poliso-lokata będzie przynosiła wyższy zysk. Po odjęciu podatku posiadacz najlepszej jednodniówki otrzyma bowiem odsetki wynoszące 3,78 proc. W rezultacie aż 6 z 10 ofert 6-miesięcznych poliso-lokat przyniesie wyższe zyski niż najlepsza lokata jednodniowa.

Niestety, są i wady takie rozwiązania. Lokaty są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. W przypadku upadłości banku zapewnia on zwrot 100 proc. pieniędzy - pod warunkiem, że nie przekraczają one 100 tys. euro. Tymczasem poliso-lokaty są objęte Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który w przypadku upadłości ubezpieczyciela zwróci tylko 50 proc. i nie więcej niż 30 tys. euro.

Czytaj też: Lista najgorszych banków w Polsce

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska