Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uniknąc zatruć pokarmowych?

Tatiana Mikułko
Fot. DigiTouch
Każdego roku, szczególnie latem, wiele osób trafia do lekarza z powodu nieprzyjemnych dolegliwości przewodu pokarmowego. Podpowiadamy, jakich zasad przestrzegać podczas przechowywania żywności i jej przygotowywania.

* zanim kupisz coś w sklepie, czytaj opakowania. Ważna jest nie tylko data przydatności do spożycia, ale i wskazówki od producenta, w jakiej temperaturze przechowywać dany produkt, np. mięso mielone i świeże ryby lubią temp. 2 stop. C, a jogurty, kefiry i śmietany - od 6-8 stop. C.

* żywność trwałą, np. makarony, dżemy, cukier przechowujemy w temp. pokojowej. Po otwarciu słoika, np. z konfiturą, chowamy go do lodówki.

* woda mineralna i źródlana powinna stać w chłodnych miejscach, po otwarciu butelki w lodówce. Zwracaj na to uwagę kupując butelkę w sklepie. Woda może zawierać pewną ilość mikroorganizmów. Gdy w sklepie nie ma klimatyzacji, a butelki nie stoją w chłodnych miejscach (jak to najczęściej określa producent) , to wymarzone warunki dla rozwoju bakterii, których nie zobaczysz gołym okiem. Jest to jednak dla ciebie informacja, żeby wody nie kupować.

* soki jednodniowe przechowuj w lodówce.

* nie jedz surowych jaj ani surowego mięsa (niewskazany jest kogel-mogel, tatar, niedopieczone mięso) - mogą być skażone pałeczkami salmonelli. Bakteria ta ginie w wysokich temperaturach. Przed przygotowaniem potraw z jajek, umyje je.

* przygotowując przyjęcia zadbaj o odpowiednią ilość miejsca w lodówce dla przechowywania potraw. Nie wstawiaj ich do chłodnych miejsc, np. piwnicy. Tam mogą być gryzonie, które przenoszą pałeczki salmonelli.

* unikaj ciast z kremem, które pod wpływem temperatury się rozpływają, lejących się galaret, rozmrożonych lodów.

* produktów raz rozmrożonych nie powinno się po raz drugi zamrażać.

* szykujesz grilla? Pamiętaj, żeby produkty, które mają się na nim smażyć, wyjąć prosto z lodówki. Szkodliwe mikroorganizmy namnażają się bardzo szybko jeśli żywność przechowywana jest w temp. pokojowej.

* myj ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania; myj ręce po wyjściu z toalety; myj i odkażaj wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowywania żywności; chroń kuchnie i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.

* do przygotowywania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia; magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach.

* gotuj dokładnie przede wszystkim mięso, drób, jaja i owoce morza; zupy doprowadzaj do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęły temp. 70 st. C. Co do mięsa i drobiu musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste, nie różowe.

* nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temp. pokojowej dłużej niż dwie godz.; wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce, utrzymuj wysoką temp. gotowanych potraw tuż przed podaniem; nie trzymaj żywności zbyt długo nawet w lodówce; nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temp. pokojowej (zanurz w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzewczych).

* nie jedz produktów, które utraciły już datę przydatności do spożycia; myj owoce i warzywa.

* kobiety w ciąży powinny unikać surowego albo niedogotowanego mięsa. Mogą się zarazić toksoplazmozą.

* nie jedz surowych jajek. Mogą się w nich czaić zarazki salmonelli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska