Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym

(kb)
Ściany z cegły lub niewykończonego betonu, stalowe elementy, chłodna kolorystyka, widoczne instalacje i minimalna ilość mebli - tak w skrócie można opisać wystrój wnętrza loftowego.

Lofty to mieszkania urządzone w starych budynkach poprzemysłowych. Zawdzięczają swoją popularność amerykańskiej awangardzie.

Młodym, niezależnym artystom szukającym niedrogich, ale przestrzennych pomieszczeń, w których mogliby mieszkać i tworzyć.

Dlatego w latach 50. XX wieku zaczęli się wprowadzać do opuszczonych fabryk oraz magazynów. Od tego czasu lofty zyskiwały coraz większą popularność, inspirując architektów oraz projektantów wnętrz. Obecnie takie inwestycje są niezwykle modne. Powstają w dużych miastach Europy i Ameryki, ale również i w woj. lubuskim (choćby Zielona Góra, czy Żagań).

Nie każdy może albo chce mieszkać w dawnej fabryce, ale nie trzeba się przeprowadzać, by mieszkać jak w lofcie. Taki nastrój możemy równie dobrze wyczarować w pokojach znajdujących się w starej kamienicy lub w nowoczesnym bloku. Pomieszczenia koniecznie muszą mieć jednak wysokie sufity i duże okna.

Ściana w roli głównej

Loftowy klimat kreują w dużej mierze ściany. Najlepiej ceglane. Szczęśliwi posiadacze mieszkania w kamienicach mogą zbić tynk, pod którym znajdują się oryginalne cegły.

Z uwagi na trwałość glinianych wyrobów, zwykle wystarczy je potem tylko oczyścić i ewentualnie zaimpregnować. Jeśli jednak wnętrze będzie wymagać nowego wykończenia, wybierzmy materiały współgrające z przemysłowym charakterem wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły licowej, ręcznie formowanej, stylizowanej na stary, zabytkowy mur.

Ciekawy efekt przeniesienia postindustrialnej elewacji do wnętrza, uzyskamy wybierając cegłę czerwoną z brązowym cieniowaniem. Można też zdecydować się na ściany z szarego bądź szaro-czerwonego klinkieru. Chłodne, ciemne szarości będą korespondować z betonowymi, niewykończonym podłogami oraz sufitami.

Do tego chromowane dodatki, odsłonięte instalacje, minimalna ilość mebli i detale charakterystyczne dla wystroju industrialnego: małe maszyny, fabryczne lampy. Jest to interesująca propozycja dla osób, które chcą w najmniejszych szczegółach odtworzyć przemysłowy design.

Ściana przypominająca stary mur pasuje do każdego typu pofabrycznych pomieszczeń: od łagodnych, ocieplonych drewnem i jasną kolorystyką, aż po ascetyczne, industrialne miejsca.

Tylko dla minimalistów

Stary budynek fabryczny, kamienica czy mieszkanie w bloku - nie ma znaczenia. Przestrzeń stylizowana na loft to mieszkanie dla odważnych.

Nie każdemu się spodoba, nie każdy będzie dobrze się w nim czuł. Jest to wnętrze nietypowe, wymagające kreatywności i odwagi. W tym przypadku nie sprawdzą się rozwiązania typowe dla mieszkań tradycyjnych. Będą razić wszelkie użyte na poważnie serwetki, dzbanuszki, firaneczki itp.

Babcine elementy nie zagrają z surowością i minimalistyką przemysłowego wnętrza. Najwłaściwszym wyborem będą nie tyle bogate zdobienia i misterne dodatki, co wysokiej jakości materiały. Pamiętajmy, że takie aranżacje wymagają dekoracyjnej dyscypliny, dobrych jakościowo budulców. Nie zagracajmy każdego kąta. W stylu loftowym kluczową rolę grają przestrzeń i światło.

Burzmy ścianki dzielące i bawmy się perspektywą. Wysokie sufity pozwalają zwykle na zamontowanie antresoli (koniecznie z ażurowymi, metalowymi schodami), a także każdego rodzaju oświetlenia. Otwarta, pozbawiona ścian działowych przestrzeń pobudza do kreatywnych pomysłów i umożliwia realizację śmiałych projektów architektonicznych.

Jedyne zasady, którymi trzeba się kierować, to zachowanie minimalizmu w wystroju oraz surowości wykończenia powierzchni.

Źródło: Poradnik producenta ceramiki budowlanej Röben

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska