Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ustalić ojcostwo

Grażyna Mazurek 0 68 324 88 18 [email protected]
- Mój wnuk skończył 16 lat. Jest dzieckiem panieńskim mojej córki. Jego druga babcia wciąż powtarza, że to nie jej wnuk. Jak to raz na zawsze wyjaśnić? - pyta się nasza Czytelniczka.

Całą sytuację nasza Czytelniczka opisała w swoim liście do redakcji: "Mój wnuk skończył 16 lat. Jest dzieckiem panieńskim mojej córki. Jego ojciec najpierw się go wypierał, a po badaniu na ustalenie ojcostwa uznał go, lecz ożenił się z inną.

Na wnuka przez cały ten okres płaci alimenty. Ale problem tkwi w tym, że jego niby babcia w dalszym ciągu opowiada, że to nie jego syn (...). Ojciec wnuka przez 16 lat nie zamienił z dzieckiem jednego zdania. Ich kontakt ograniczony jest do słowa "Dzień dobry". (...). Czy możliwe jest wykonanie takiego badania, które byłoby w 100 proc. pewne? Niech się to raz na zawsze wyjaśni".

Prawnie jest w porządku
- Z listu wynika, że z prawnego punktu widzenia sprawa jest zakończona. Odbyła się sprawa w sądzie o ustalenie ojcostwa, przeprowadzone zostały w tym kierunku badania - wyjaśnia Luiza Cierpioł, radca prawny. - Nie wynika również z listu, aby ojciec dziecka kwestionował swoje ojcostwo w znaczeniu prawnym. Jak napisała Czytelniczka, kwestionuje je babcia, czyli matka ojca, a intencją autorki listu jest rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących ojcostwa i w związku z tym pyta, czy obecnie możliwe jest wykonanie takiego badania, które byłoby w 100 proc. pewne.

Niestety, z listu nie dowiadujemy się, jakie badania przeprowadzane były w sprawie o ustalenie ojcostwa - czy było to grupowe badanie krwi, czy też badanie DNA. Można przypuszczać, że podczas toczącej się sprawy w sądzie wykonano grupowe badanie krwi. Obecnie w celu ustalenia ojcostwa wykonywane są również badania określane jako badania DNA.

Test DNA

Ustalenie ojcostwa na podstawie testu DNA jest najbardziej dokładną metodą badań. Można je przeprowadzić również prywatnie.

Bez względu na to czy analiza DNA jest na zlecenie sądu, czy prywatnie - jest wykonywana w taki sam sposób. Ale wymagana jest zgoda stron na przeprowadzenie tego badania (matki, domniemanego ojca a także ze względu na ukończenie 16 lat również i wnuka Czytelniczki). Materiał do badania (najczęściej krew) pobierany jest od matki, dziecka i domniemanego ojca.

Jest wiele podmiotów oferujących usługi badania DNA celem ustalenia bądź wykluczenia ojcostwa.

Warto jednak sprawdzić, czy dana firma jest uprawniona do wykonywania badań - to znaczy czy placówka jest wpisana do Rejestru Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Wykaz zarejestrowanych podmiotów zamieszczony jest na stronie internetowej Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Ewentualnie informację taką można uzyskać telefonicznie w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych pod numerem 0 22 741 21 57.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska