Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak w dobrej kondycji pokonać dolegliwości przesilenia wiosennego?

(staw)
Fot. DiGiTouch
Zmiany pór roku odczuwamy wszyscy bez względu na wiek. Nawet dzieciom i młodzieży daje się we znaki, tylko że oni nie nazywają tego przesileniem. Dorośli z kolei na konto wiosennych dolegliwości czasami zrzucają zaniedbania własnego zdrowia przez długie lata.

Styl życia wymusza na nas aktywność przez cały rok, pomimo zmian w przyrodzie i naturalnych cyklów w naszym organizmie. Ludzie nie zasypiają na czas pochmurnych i chłodnych miesięcy.

Funkcjonują w zwolnionym tempie i często towarzyszy im smutek oraz apatia. Wyciszony przez zimowe miesiące organizm ma za mało energii na szybkie "wejście na obroty".

Tacy senni

Gdy więc nadchodzi wiosna, wszyscy czujemy zmęczenie, senność, brak chęci do nauki. To zupełnie naturalne: na przełomie pór roku wszyscy odczuwają spadek formy spowodowany przesileniem wiosennym!

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Bez wątpienia jednym z czynników jest mała dawka promieni słonecznych, gdyż zimą słońce świeci 20 razy słabiej niż latem. Nie bez znaczenia jest również dieta uboga w witaminy i mikroelementy, a mróz i szybko zapadający zmierzch nie sprzyjają aktywności fizycznej. Do ogólnego osłabienia przyczyniają się zmiany pogodowe, w tym skoki ciśnienia atmosferycznego i duża wilgotność powietrza.

Uwaga wirus

Proces adaptacji organizmu do nowych warunków zaczyna się już w lutym. W tym okresie osłabiony jest także nasz układ odpornościowy. Organizm wyczerpany zimą, brakiem ruchu oraz wiosennymi huśtawkami pogody jest bardziej podatny na atak wirusów i bakterii.

Siły witalne i prozdrowotne pomoże nam odbudować odpowiednia dieta. W menu powinny znaleźć się gotowane, pełnowartościowe zboża, kasza jaglana, gryczana, kukurydziana, ryż (zwłaszcza naturalny - brązowy). Na "zdrowym" talerzu nie może zabraknąć warzyw.W miarę możliwości podawajmy je gotowane na parze, pieczone lub w postaci puree (na przykład z marchwi, pora, dyni, grochu).

Bardzo ważne składniki diety to ryby i drób (w miarę możliwości z naturalnego chowu). Jeśli stosujemy przyprawy, wybierajmy te pojedyncze i komponujmy je sami: rozmaryn, majeranek, oregano, pieprz ziołowy, imbir, bazylia, cynamon.

Mocne dobranoc

Do arsenału środków, pomocnych w przetrwaniu przesilenia wiosennego, dołączmy sen w ilości minimum ośmiu godzin dziennie. Ma on nie tylko działanie regenerujące, ale także antystresowe. W miarę możliwości planujmy codzienny pobyt na świeżym powietrzu, obcując z budzącą się do życia przyrodą.

TYDZIEŃ NA WIOSNĘ - OD JUTRA WPROWADŹ CHOCIAŻ TRZY ZASADY

PONIEDZIAŁEK
W tym tygodniu codziennie zadbam o swoje ciało. W pierwszym dniu zacznę od tego, że wstanę 15 minut wcześniej. Wywietrzę pokój i poćwiczę na dywanie. Najpierw łagodnie porozciągam się. Potem zrobię 30 powtórzeń ćwiczeń na mięśnie brzucha i 30 na pośladki.

WTOREK
Zamiast jednej kawy lub mocnej herbaty w ciągu dnia zaparzę herbatę zieloną. Najlepsza jest z fusów, można robić trzy napary i trzeci jest najbardziej wartościowy, nie zalewamy jej wrzątkiem, trzeba odczekać chwilę po zagotowaniu. Ma świetne działanie na układ trawienny, podtrzymuje młody wygląd, zawiera mikroelementy (fluor, wapń, żelazo, potas, sód, cynk) i witaminy (A,B1,B2,C, E, K). Obniża ciśnienie i cholesterol we krwi. Wzmacnia zęby i chroni przed próchnicą, odświeża oddech. Rada! Po przyjściu do pracy lub domu, zaparz kubek, niech będzie w pogotowiu i popijaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska