Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybory do Kongresu mogą wpłynąć na rynek walutowy?

Enrique Diaz-Alvarez, Ebury
Enrique Diaz-Alvarez, analityk Ebury Polska
Enrique Diaz-Alvarez, analityk Ebury Polska Ebury
6 listopada poznamy wyniki wyborów uzupełniających do amerykańskiego Kongresu. O ile historycznie nie jest to wydarzenie, które istotnie wpływało na rynki walutowe, wynik tych konkretnych wyborów może mieć stosunkowo znaczące implikacje.

Od czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych w styczniu 2017 roku kurs dolara amerykańskiego zależał w takim samym stopniu od działalności Rezerwy Federalnej jak i od sytuacji politycznej w kraju.

Gwałtowne umocnienie USD po zwycięstwie Trumpa w wyborach w 2016 roku wynikało z oczekiwania na obniżki podatków, które prezydent USA ostatecznie zatwierdził w grudniu 2017 roku. Na początku ubiegłego roku kurs dolara amerykańskiego ważony udziałem poszczególnych krajów w handlu zagranicznym USA umocnił się do najwyższego poziomu od czternastu lat – inwestorzy oczekiwali, że bodziec fiskalny wprowadzony przez Donalda Trumpa przełoży się na szybszy wzrost PKB oraz w rezultacie na bardziej agresywne tempo podwyżek stóp procentowych FOMC. Ostatnie miesiące sugerują, że oczekiwania te zrealizowały się.

Przeczytaj także:

Obniżka podatków, którą wprowadzono pod koniec ubiegłego roku, przyczyniła się do tego, że wzrost PKB w ujęciu zanualizowanym w drugim kwartale 2018 roku był najwyższy od czterech lat. Również w trzecim kwartale br. dane o wzroście gospodarczym były lepsze niż zakładał konsensus – łącznie w obu wymienionych kwartałach dynamika produktu krajowego brutto była najszybsza od 2014 roku. Stabilny wzrost gospodarczy jak i dobra kondycja rynku pracy sugerują, że Rezerwa Federalna najpewniej zdecyduje się po raz kolejny podnieść stopy procentowe w grudniu bieżącego roku. Oznaczałoby to w sumie cztery podwyżki w 2018 roku, czyli ich największą od 12 lat liczbę w pełnym roku kalendarzowym.

Według zapowiedzi Trumpa, po listopadowych wyborach zaproponowana zostanie kolejna tura obniżek podatków – prezydent sugeruje m.in. obcięcie o 10% podatku dochodowego dla klasy średniej. Stąd wybory do Kongresu nabierają jeszcze większego znaczenia w kontekście rynku walutowego.

W nadchodzących wyborach wymieniony zostanie cały 435-osobowy skład Izby Reprezentantów oraz 35 z 100 miejsc w Senacie. Obecnie Republikanie kontrolują obie izby Kongresu. O ile nie zapowiada się, aby Republikanie mieli stracić wpływy w Senacie, istnieje rosnąca obawa, że w wyniku listopadowych wyborów przestaną mieć większość w niższej izbie Kongresu. Większość sondaży przedwyborczych daje niewielką przewagę Demokratom – ostatni sondaż YouGov sugeruje, że 43% głosów zostanie oddanych na Republikanów, czyli partię Donalda Trumpa; według tego samego sondażu Partia Demokratyczna ma otrzymać 47% wszystkich głosów. Z kolei według danych służącego do zakładania się o wyniki wydarzeń politycznych portalu PredictIt wynika, że 70% użytkowników zakłada przejęcie kontroli nad Izbą Reprezentantów przez Demokratów. Natomiast jeszcze wyższe jest, obliczane w ten sposób, prawdopodobieństwo utrzymania władzy nad Senatem przez Partię Republikańską – szacowane jest ono na 90%.

Obejrzyj wideo:

Jeżeli chcemy bogatego i rozwiniętego państwa, to nie możemy wyganiać swoich pracowników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wybory do Kongresu mogą wpłynąć na rynek walutowy? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska