Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać solidną firmę, która wybuduje nasz dom

Marek Białowąs 0 68 324 88 53 [email protected]
Praktyczny i ładny projekt domu to dopiero początek. Aby w rzeczywistości osiągnąć zamierzony efekt, trzeba znaleźć firmę, która solidnie, precyzyjnie, a także terminowo zajmie się budową naszego lokum.

Na rynku budowlanym istnieje wiele doświadczonych firm, które mogą podjąć się budowy domu lub remontu mieszkania.

Zanim jednak zapadnie decyzja, co do wynajęcia konkretnej ekipy, warto poświęcić czas na to, by wybrać naprawdę dobrych fachowców.

Pośpiech jest złym doradcą. Za pracownikami warto się rozejrzeć odpowiednio wcześnie, żeby nie dokonywać wyboru pod presją czasu. Z niektórymi wykonawcami trzeba się umawiać nawet na kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem budowy!

Jak szukać?

Największą bazę firm znajdziemy w reklamach prasowych i internecie. Duże, wyróżniające się ogłoszenia oraz atrakcyjne i przejrzyste strony internetowe mogą świadczyć o tym, iż firma chce być profesjonalna w każdym calu. Jednak nie zawsze reklama jest zgodna z rzeczywistością. Dlatego dobrym sposobem na znalezienie solidnego wykonawcy jest rekomendacja rodziny lub znajomych.

Obecnie internet jest również niezawodnym doradcą w tej kwestii. Można zajrzeć na forum, na którym osoby budujące domy oceniają ekipy wykonawcze, pod względem solidności i precyzyjności, a także wypowiadają się w sprawach finansowych.

Należy jednak pamiętać, że żadna z tych osób nie zagwarantuje najwyższej jakości usług danej ekipy. Dlatego należałoby obejrzeć budynki, które wybrana firma wcześniej wykonała oraz udać się na plac budowy innych domów, aby sprawdzić, w jaki sposób prowadzone są prace zarówno te początkowe, jak i wykończeniowe. Takie doświadczenia są dużo lepszą rekomendacją niż reklama.

Dlatego jeśli nie mamy jeszcze upatrzonej ekipy - wsiądźmy w samochód i przejedźmy się po budowach w okolicy. Najlepiej wytypować taką, na której panuje ład i porządek, a roboty zwracają uwagę starannością wykonania. Później zostaje już rozmowa z szefem firmy.

O wykonawców można też pytać w firmach oferujących materiały do budowy domu. Dobry sprzedawca dysponuje zazwyczaj listą sprawdzonych fachowców.

Jak rozmawiać z wykonawcą?

Tanie materiały?

Doświadczeni budowlańcy mówią, że niema tanich dobrych materiałów budowlanych, tak jak niema dobrego taniego wina.

Kiepska jakość idąca często w parze z niską ceną nie sprawdza się na budowie. To nie znaczy jednak, że i tu nie możemy zaoszczędzić paru złotówek. Gdy szukamy materiałów dla naszej ekipy, bardzo pomocnym może się okazać internet.

W sieci bez trudu znajdziemy portale internetowe, które porównają ceny np. bloczków betonowych u różnych sprzedawców i pozwolą nam wybrać najtańszą hurtownię. Przy zakupach bardzo użyteczne są też fora dyskusyjne, gdzie możemy się wymienić informacjami na temat cen.

Gdy już mamy na oku ekipę, która wydaje się być solidna, musimy przystąpić do rozmów w sprawie umowy. Przedtem jeszcze lepiej wypytać o:

* Uprawnienia.
Chociaż przepisy budowlane nie wymagają, aby właściciel firmy budowlanej miał wykształcenie techniczne czy uprawnienia budowlane, dobrze jest jednak, jeżeli jest to z zawodu budowlaniec. Jeśli nie, to przedsiębiorca powinien zatrudniać ludzi z odpowiednimi uprawnieniami. (Nie zaleca się, aby funkcje kierownika budowy pełnił przedstawiciel wykonawcy). Dokładnie sprawdźmy też status prawny firmy.

* Znajomość technologii.
Oceniając doświadczenie wykonawcy, warto zapytać o to, czy zna technologię, w jakiej ma budować nam dom i czy ma jakieś doświadczenie. Źle byłoby, gdyby ekipa uczyła się dopiero na naszej budowie. Opóźnia to bowiem czas robót i może prowadzić do wzrostu ilości zużytych (a właściwie zmarnowanych) materiałów, za które płacimy.

* Posiadane maszyny i urządzenia.
Wykonawca z odpowiednią i fachową załogą powinien mieć wszystkie niezbędne narzędzia i sprzęt. Już sam fakt braku jakiś podstawowych maszyn może świadczyć, że rozmawiamy z początkującym fachowcem. A takich starajmy się unikać.

* Doświadczenie.
Nie chodzi o referencje na piśmie, ale o podanie kilku ostatnich adresów, gdzie firma świadczyła usługi. Dobrze jest pojechać i zobaczyć kilka domów wybudowanych przez fachowców, którym chcemy powierzyć swoją przyszłość. Jeszcze lepiej jeżeli porozmawiamy z właścicielem domu i wypytamy go o jakości wykonanych prac.

Jak spisać umowę?

Dość często powodem konfliktów z wykonawcami są złe, niedokładnie określone umowy o roboty budowlane. Lepiej jest zrezygnować z ekipy, której szef nie chce precyzyjnie określić terminów realizacji poszczególnych etapów i zakresu prac, za które mamy zapłacić.

Zapis, że np. umowa dotyczy wykonaniu stanu surowego budynku, to za mało. Należy dokładnie spisać jakie konkretnie roboty będą wykonywane, w jakim czasie i z jakich materiałów. Dobrze, jeśli w jednym z załączników do umowy jest projekt budynku.

Warto też pomyśleć, kto będzie dostarczał materiały budowlane. Jeżeli zadanie to weźmiemy na siebie - koszt budowy może być mniejszy (wielu sprzedawców daje spore rabaty swoim stałym klientom. Upustów nie będziemy w stanie wyegzekwować, jeśli zakupami zajmie się szef wynajętej firmy. Często zakupy takie - to dodatkowe źródło zarobku dla wykonawcy).

Powierzenie zakupów firmie jest zazwyczaj droższe, ale wygodniejsze. Wykonawca ponosi wtedy pełne ryzyko ewentualnych szkód wynikłych z wad materiałów lub nieterminowych ich dostaw na budowę.
W umowie należy też zapisać sposób i terminy płatności (najlepiej, jeśli płacimy za wykonane już etapy prac).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska