Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda sytuacja z ASF w powiecie krośnieńskim? Niemcy coraz bardziej próbują odgrodzić się od "naszych dzików"

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Do końca marca rozporządzenie wojewody zakłada odstrzał sanitarny ponad 1000 dzików!
Do końca marca rozporządzenie wojewody zakłada odstrzał sanitarny ponad 1000 dzików! Archiwum "GL"
Ponad 1000 dzików do odstrzału sanitarnego, więcej ogrodzeń na granicy z Niemcami, coraz więcej przypadków ASF na pograniczu - mówi się o 4 tysiącach przypadków. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja w powiecie krośnieńskim. Ostatnio odbyło się spotkanie pracowników starostwa w Krośnie Odrzańskim z przedstawicielami niemieckich powiatów. Co ustalono?

Już pod koniec zeszłego roku Niemcy wzięli się za stawianie różnego rodzaju ogrodzeń, aby odgrodzić się od "naszych dzików". Nadleśnictwa próbują spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa po polskiej stronie i również wzięły się za budowanie ogrodzeń. Wielu myśliwych mówi, że sytuacja wymknęła się spod kontroli...

Ponad 1000 dzików do odstrzału do końca marca

W rozporządzeniach wojewody lubuskiego z dnia 20 grudnia 2019 r., 30 grudnia 2020 r. oraz 10 lutego 2021 r. w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa lubuskiego określono, że łączna liczba dzików na terenie powiatu krośnieńskiego do odstrzału sanitarnego do dnia 31 marca 2021 r. wynosi 1180 szt.

Wideo: Świnie mangalice. Z powodu ASF chcą wybić zdrowe stado:

- Nie odbywają się polowania. Sezon polowań się zakończył, a wcześniej były one wstrzymane - informuje Wojciech Niezbecki, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich w starostwie powiatowym w Krośnie Odrzańskim. - Ponadto nie odbywają się zorganizowane przeszukania lasów (z udziałem włączanych specjalnie do tego celu grup żołnierzy), jednak pracownicy nadleśnictw oraz myśliwi z kół łowieckich sprawdzają lasy. Od początku roku znaleziono 105 szt. padłych dzików z dodatnim wynikiem badania w kierunku ASF, w tym w lutym 39 szt.

Do końca marca rozporządzenie wojewody zakłada odstrzał sanitarny ponad 1000 dzików!

Jak wygląda sytuacja z ASF w powiecie krośnieńskim? Niemcy c...

Niemcy próbują ograniczyć przemieszczanie się dzików

W lutym odbyły się spotkania starosty krośnieńskiego ze starostami powiatów niemieckich: powiat Spree-Neiβe i Oder-Spree.
Dotyczyły one m.in. sytuacji związanej z ASF.

- Starostowie ze strony niemieckiej poinformowali, że na ich terenie nadal wykonywane są ogrodzenia ograniczające lub wręcz uniemożliwiające przemieszczaniu się dzików - informuje W. Niezbecki. - Zależy im głównie na tym, aby ASF nie przedostał się w głąb Niemiec, gdzie są zlokalizowane duże hodowle świń oraz aby zabezpieczyć swoje powiaty przed migracją dzików z Polski.

W jakiej strefie znajduje się powiat krośnieński?

Powiat krośnieński ze względu na występowanie ASF u dzików znajduje się częściowo w strefie czerwonej objętej ograniczeniami, natomiast w związku z wykrytym ogniskiem ASF u świń (Pław, gm. Dąbie) został włączony do strefy niebieskiej objętej zagrożeniem.

Do końca marca rozporządzenie wojewody zakłada odstrzał sanitarny ponad 1000 dzików!

Jak wygląda sytuacja z ASF w powiecie krośnieńskim? Niemcy c...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Gruzinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska