MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądało zakończenie roku szkolnego w PRL i dawniej? Czy te zdjęcia wyglądają znajomo? Zobacz czarno-białe fotografie sprzed lat

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Koniec roku szkolnego za pasem! Wkrótce rozpoczną się wakacje. Dzieci z niecierpliwością przybędą do szkół, aby odebrać swoje świadectwa i oficjalnie rozpocząć letnią przerwę od nauki. Czy zastanawialiście się, jak wyglądały zakończenia roku szkolnego w przeszłości? Zarówno przed wojną, jak i w czasach PRL, koniec roku był również obchodzony uroczyście. Czy różnił się od dzisiejszych obchodów? Zajrzyj do zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które przedstawiają uchwycone w kadrze dawne czasy.

Spis treści

Zakończenie roku szkolnego wczoraj i dziś

Nie ma dużej różnicy między tym, jak dawniej obchodzono zakończenie roku szkolnego, a jak to wygląda współcześnie. Zakończenie roku szkolnego to dzień bez zajęć, na który uczniowie (często z rodzicami) przychodzą odebrać świadectwo ukończenia danej klasy, jednocześnie będące promocją do klasy następnej.

Cenzurki, białe koszule, apele. Zobacz zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego i powspominaj dawne czasy: Tak dawniej wyglądało zakończenie roku szkolnego.

Jak ubrać się na zakończenie roku szkolnego? Czy coś się zmieniło?

Zwyczajowo na zakończenie roku szkolnego wkłada się strój galowy. Dziś mundurki funkcjonują w nielicznych szkołach, jednak np. szkoły mundurowe wymagają od uczniów noszenia munduru podczas uroczystości.

Apel na zakończenie roku szkolnego w PRL
Ubrana na galowo uczennica prezentuje program artystyczny. Wiersz, a może piosenka? Dziś również uczniowie przygotowują występy na zakończenie roku. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Białe koszule i bluzki, granatowe lub czarne spódnice oraz spodnie, to klasyczny strój galowy zakładany od lat na zakończenie roku szkolnego. Kiedyś wymagania odnośnie do stroju i wyglądu były dużo bardziej przestrzegane. Dziś, szczególnie w starszych klasach szkoły podstawowej lub w szkołach średnich, dzieci i młodzież mają większą swobodę dotyczącą wizerunku. Często zasady ubioru na uroczystości szkolne - w tym zakończenie roku - są zawarte w regulaminie szkoły.

Świadectwa dla uczniów

Świadectwo, a dawniej cenzurka to dokument otrzymywany przez ucznia na koniec roku szkolnego, zawierający oceny z przedmiotów szkolnych i zachowania. Słowo cenzurka w tym znaczeniu dziś jest już rzadko spotykane.

Dzieci oglądają swoje cenzurki - PRL
Rok 1974 - dzieci oglądają i porównują swoje cenzurki (świadectwa szkolne) Narodowe Archiwum Cyfrowe

Apel na zakończenie roku szkolnego

Apele, podczas których uczniowie stoją klasami w szeregach, a dyrektor oraz nauczyciele przemawiają do zebranych, są oficjalną częścią uroczystości. Tak wygląda to dziś, tak to pamiętają nasi rodzice i dziadkowie.

Zakończenie roku szkolnego dawniej
Wręczanie nagród książkowych najlepszym uczniom podczas apelu. Rok 1964. Współcześnie jest dokładnie tak samo! Narodowe Archiwum Cyfrowe

Podczas apelu zazwyczaj:

  • wprowadzany jest sztandar szkoły i odśpiewywany hymn Polski;
  • dyrektor przemawia do uczniów — podsumowując rok i życząc udanych wakacji;
  • prezentowany jest program artystyczny, czyli występy uczniów (tańce, spektakle, recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek);
  • dyrektor, zastępca dyrektora lub inna osoba prowadząca uroczystość wyczytuje nazwiska najzdolniejszych uczniów;
  • wręczanie świadectw i nagród uczniom ze świadectwem z czerwonym paskiem (najwyższa średnia, obecnie od 4,75);
  • wręczanie różnego rodzaju wyróżnień i nagród np. za stuprocentową frekwencję, doskonałe wyniki w czytelnictwie;
  • zaproszenie uczniów do klas, gdzie wychowawcy wręczają świadectwa pozostałym uczniom.

Program artystyczny był i jest zależny od zaangażowania klas, wieku uczniów, a także typu szkoły. Najbardziej uroczyste i kreatywne występy są organizowane przez i dla ostatnich roczników danego etapu edukacji np. 8 klasy, maturzystów oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym tj. klasy 1-3.

Rok 1930. Ubrane na biało i odświętnie dziewczynki przeglądają swoje cenzurki (świadectwa).

Jak wyglądało zakończenie roku szkolnego w PRL i dawniej? Cz...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak wyglądało zakończenie roku szkolnego w PRL i dawniej? Czy te zdjęcia wyglądają znajomo? Zobacz czarno-białe fotografie sprzed lat - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska