Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyjechać do sanatorium. Praktyczne porady

Ilona Burkowska Konsultacja: Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ
Żeby wyjechać do sanatorium, trzeba zebrać komplet dokumentów
Żeby wyjechać do sanatorium, trzeba zebrać komplet dokumentów DiGiTouch
Tłumaczymy, na jakiej podstawie dostaje się skierowanie na leczenie albo rehabilitację uzdrowiskową. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy się o nie staramy. Wyjaśniamy procedury w NFZ.

Jeśli lekarz uzna, że są wskazania medyczne, aby skierować Cię na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, powinien wystawić skierowanie na obowiązującym druku.

WAŻNE
Doktor powinien mieć podpisaną z NFZ umowę, bo skierowanie wystawione na przykład z prywatnego gabinetu, który nie ma umowy funduszem, nie będzie przez niego brane pod uwagę.

Żądanie zapłaty za wypisanie skierowania do uzdrowiska oraz wykonanie koniecznych badań jest bezprawne. Skierowania powinny być prawidłowo i czytelnie wypełnione przez lekarza, z dokładnym opisem stanu zdrowia pacjenta, a w szczególności stopniem samodzielności i samoobsługi.

TO JEST WAŻNE

Wystawiając skierowanie, lekarz bierze pod uwagę:

* wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej (przeciwskazaniem jest na przykład przebyta niedawno choroba nowotworowa);

* w przypadku osób dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej (nie częściej niż raz na 18 miesięcy).

UWAGA
Do wypełnionego skierowania koniecznie trzeba dołączyć aktualne wyniki badań: morfologię krwi, OB, mocz, EKG, opis RTG klatki piersiowej oraz badanie potwierdzające rozpoznanie choroby zasadniczej. Inna możliwość to opisanie wyników badań w punkcie III druku skierowania.

TO SPRAWDZI NFZ

1. Lekarz, który wypisał nam skierowanie do sanatorium, przesyła nasze dokumenty do funduszu (możemy je również dostarczyć osobiście).

2. Oczywiście może zaznaczyć we wniosku, dokąd jego zdaniem powinniśmy pojechać. Jest to jednak tylko sugestia, bo ostateczną decyzję podejmuje lekarz specjalista balneologii lub rehabilitacji medycznej z NFZ.

3. Specjalista bierze pod uwagę stan naszego zdrowia. Jeśli stwierdzi przeciwwskazania lub uzna, że nie ma podstaw, abyśmy jechali do sanatorium, może odrzucić skierowanie.

4. Wniosek wraca wówczas do lekarza, który je wystawił, a pacjent otrzymuje pisemną informację na adres domowy.

WAŻNE

Pacjent, który został zakwalifikowany na leczenie, wpisywany jest na listę oczekujących. W momencie potwierdzenia skierowania otrzyma całość dokumentacji - z miejscem oraz konkretnym terminem leczenia. Dostaje się to najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Informacja wysyłana jest listem poleconym.

GDY DŁUŻEJ CZEKASZ

ZAPAMIĘTAJ
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wraz z wynikami badań ważne jest 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia.

Zgodnie z przepisami (rozporządzeniem ministra zdrowia z 7 lipca 2011 roku) skierowanie wraz z wynikami badań oraz kartą informacyjną z leczenia szpitalnego - w przypadku, gdy leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego - podlega sprawdzeniu co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia.

Co to oznacza w praktyce? To, że jeśli w ciągu 18 miesięcy od złożenia dokumentów pacjent nie będzie miał przydzielonego sanatorium, oddział NFZ odeśle jego dokumenty do lekarza, który wystawił skierowanie. Po to, by ten dokonał weryfikacji. O fakcie tym pisemnie jest również informowany sam zainteresowany, który powinien zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia aktualizacji wniosku przez lekarza.

WAŻNE
Weryfikacja może być pozytywna lub negatywna. W przypadku pozytywnej do skierowania należy dołączyć aktualne wyniki badań (morfologia krwi, OB, mocz, EKG, opis zdjęcia RTG klatki piersiowej).

Pozytywnie zweryfikowane skierowanie wraca do NFZ, gdzie ponownie jest oceniane przez specjalistę funduszu. Gdy jego ocena jest dobra, wniosek trafia na swoje dotychczasowe miejsce w kolejce oczekujących.

FORMY LECZENIA

1. Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe - polega na tym, że NFZ pokrywa koszty zabiegów leczniczych w uzdrowisku, z którym ma podpisana umowę na tę formę leczenia, natomiast pacjent sam płaci za zakwaterowanie i wyżywienie. Pacjent sam wybiera miejsce zakwaterowania (niekoniecznie w uzdrowisku) oraz miejsce i czas - od 6 do 18 dni.

2. Szpitale uzdrowiskowe dla dorosłych - 21 dni.

3. Rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym - 28 dni.

4. Sanatoria uzdrowiskowe dla dorosłych - 21 dni.

5. Rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym -28 dni.

6. Szpitale uzdrowiskowe dla dzieci - 27 dni.

7. Sanatoria dla dzieci - 21 dni.

8. Sanatoria dla dzieci od 3. do 6. roku życia, z opiekunem - 21 dni.

DOKĄD POJEDZIEMY

1. Uzdrowisko i termin wybiera dla nas NFZ. O tym, dokąd i kiedy pojedziemy, fundusz powinien zawiadomić nas listem poleconym na 14 dni przed wyjazdem.

2. NFZ nie gwarantuje:

* wspólnego wyjazdu małżonkom, których skierowania zostały przesłane do oddziału funduszu w tym samym terminie i do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego;

* kierowania ubezpieczonych do wybranych przez nich uzdrowisk i na wybrane przez nich terminy.

UWAGA
NFZ nie pośredniczy w rezerwacji pokoju w uzdrowisku. Wszystkie ewentualne skargi i wnioski dotyczące realizacji świadczeń w czasie pobytu w sanatorium należy składać bezpośrednio u dyrekcji uzdrowiska.

CO ZABRAĆ

Jadąc na leczenie uzdrowiskowe, każdy powinien zabrać ze sobą:

* potwierdzone przez oddział wojewódzki funduszu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe;

* dowód tożsamości;

* aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego - może to być legitymacja rencisty/emeryta, zaświadczenie z zakładu pracy, podbita legitymacja ubezpieczeniowa (ważna maksymalnie 30 dni), zaświadczenie z urzędu pracy;

* wyniki badań dodatkowych, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne
z leczenia szpitalnego, które mogą mieć związek ze skierowaniem lub leczeniem
w uzdrowisku;

* stale przyjmowane leki - na cały okres pobytu.

ILE TO KOSZTUJE

1. Wybierając się do sanatorium, musisz wiedzieć, że część kosztów ponosisz sam. Opłata z własnej kieszeni obejmie:

* częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym oraz rehabilitacji w nim;

* przejazd na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia;

* pobyt i wyżywienie podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;

* pobyt opiekuna;

* dodatkowe opłaty - w zależności od przepisów lokalnych obowiązujących w miejscu położenia zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, na przykład opłata klimatyczna;

* zabiegi przyrodolecznicze i rehabilitacyjne w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym - niezwiązane z chorobą podstawową będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe

UWAGA
Ceny za pobyt w sanatorium zależą od terminu wyjazdu i standardu pokoju.

2. * Dzieci i młodzież do ukończenia lat 18, a jeżeli kształcą się dalej do ukończenia 26 lat * dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu (bez ograniczenia wieku) * a także dzieci uprawnione do renty rodzinnej - nie ponoszą odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym. Wymagana jest ważna legitymacja szkolna, studencka lub orzeczenie o niepełnosprawności.

3. Pracownicy zakładów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy z 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. nr 3, poz. 20 z 2004 r. z późn. zm.) - zatrudnieni w tych zakładach 28 września 1997 roku lub przed tą datą - mogą raz w roku korzystać z leczenia uzdrowiskowego i zwolnieni są ze związanej z nim odpłatności.

GDY COŚ SIĘ NIE PODOBA

1. Pobytu w sanatorium nie można skrócić. Jeżeli chcemy jednak to zrobić, a powodem nie jest nagłe zachorowanie lub nagła sytuacja losowa, należy się liczyć z opłatą wynikającą z wewnętrznych przepisów uzdrowiska za niezrealizowane tzw. osobodni.

2. Jeśli pacjent zrezygnuje z wyjazdu do sanatorium, które mu już przydzielono, jego rezygnacja jest indywidualnie rozpatrywana przez NFZ. Powody muszą być opisane i potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

UWAGA
Jeśli fundusz uzna, że rezygnacja jest niezasadna, trzeba liczyć się z ponownym oczekiwaniem na sanatorium w kolejce (nawet około 18 miesięcy). Gdy rezygnacja będzie zasadna (choroba czy wypadek losowy), NFZ przydzieli nowy termin leczenia.

3. Gdy rezygnujemy z wyjazdu, zwróćmy jak najszybciej skierowanie do NFZ, bo z naszego miejsca będzie mógł skorzystać inny pacjent.

KTO MA PRZYWILEJE

Kolejka nie obowiązuje jedynie: * kombatantów * inwalidów wojennych i wojskowych * zasłużonych honorowych dawców krwi * zasłużonych dawców przeszczepu * weteranów poszkodowanych (w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa).

UWAGA
Żadne grupy zawodowe nie mogą liczyć na preferencje, jeśli chodzi o termin wyjazdu do uzdrowiska. Jedynie młodzież szkół ponadgimnazjalnych jest kierowana do uzdrowiska podczas wakacji. Pozostali uczniowie korzystają z leczenia przez cały rok, na miejscu mają jednak możliwość kontynuowania nauki.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska