Jak zachować młody wygląd po 50. roku życia? Sposoby...

  Jak zachować młody wygląd po 50. roku życia? Sposoby pielęgnacji zębów i skóry

  Materiał informacyjny

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Jak zachować młody wygląd po 50. roku życia? Sposoby pielęgnacji zębów i skóry
  Wiek to podobno kwestia umowna. Można mieć 30 lat i wyglądać na dziesięć lat starszą osobę, lub przekroczyć pięćdziesiątkę i wyglądać na 30+. Wszystko zależy od tego, jak bardzo mamy sprężystą cerę i jaki uśmiech prezentujemy na co dzień – biały i lśniący, czy też odstraszający ubytkami. Stan naszej skóry i zębów decyduje często o tym, jaki wiek przypisują nam rozmówcy. Warto więc o nie należycie zadbać.
  Jak zachować młody wygląd po 50. roku życia? Sposoby pielęgnacji zębów i skóry

  Jak poprawić wygląd zębów w wieku dojrzałym?


  Zęby naturalne


  Wraz z wiekiem zmienia się zarówno struktura, jak i wygląd zębów. Ulegają one przebarwieniom: stają się żółte, szarawe, matowe. Zmiany te wynikają zarówno z przeobrażenia zębiny, jak również są wynikiem spożywania różnego rodzaju produktów barwiących i sprzyjających osadzaniu się kamienia nazębnego takich jak kawa czy herbata. Za brzydki wygląd zębów odpowiedzialny jest też tytoń, jak również kumulowanie się w szkliwie niektórych jonów metali np. miedzi, czy ołowiu. U osób starszych daje się zauważyć zmianę wyglądu zębów wynikającą z ich patologicznego ścierania się. W wyniku takiego starcia odsłania się zębina, która na początku przybiera barwę ciemnożółtą a następnie brązową. Zęby stają się wówczas kruche i bardziej narażone na urazy mechaniczne.

  Proces starzenia się wpływa również na zmniejszenie się ilości składników organicznych w szkliwie zęba, co powoduje, że tracą połysk. Wielu ludziom, którzy mieli w młodości białe i lśniące zęby, trudno się pogodzić z tego typu zmianami. W obecnych czasach stomatologia jednak poszła naprzód, dzięki czemu biały uśmiech można uzyskać nie tylko dzięki dobrze dobranej paście do zębów, ale również dzięki różnego rodzaju zabiegom wybielającym. Zabiegi te jednak nie dadzą pożądanego rezultatu, jeśli nie zadba się o uzupełnianie ubytków między zębami, wynikających z recesji poszczególnych zębów. W momencie, gdy wstawienie mostka, czy uzupełniającej protezy ruchomej nie jest wystarczające do tego, by uzyskać efekt rzędu białych, lśniących zębów, warto zastanowić się nad wstawieniem protezy całościowej (zwłaszcza wtedy, kiedy ilość ubytków jest naprawdę znaczna).

  Protezy zębowe


  Coraz więcej osób, które skończyły pięćdziesiąty rok życia, nosi protezy. I absolutnie nie ma w tym nic wstydliwego. Jest to naturalna czynność, który pozwala odzyskać zdrowy i ładny uśmiech, kiedy z różnych przyczyn nie mamy już własnych, naturalnych zębów. Założenie protezy pozwala nie tylko odzyskać pewność siebie i zyskać młodszy wygląd, ale poprawia też owal twarzy oraz daje większy komfort spożywania pokarmów. Warto jednak pamiętać, że o protezę, tak jak o zęby naturalne, należy dbać. Nie wystarczy więc kupić zwykłą pastę w drogerii i myć zęby raz dziennie przed zaśnięciem. Dokładne czyszczenie protezy możliwe jest bowiem tylko dzięki użyciu specjalistycznych środków takich jak pasta do protez czy specjalne tabletki. Pozwalają one na usunięcie osadu bez zarysowania protezy. Zwykłe pasty do zębów mogą zawierać drobinki ścierające, które bardzo szybko uszkadzają materiał protezy. Powodują one mikropęknięcia, które stają się idealną miejscem rozwoju dla bakterii. Bakterie te mogą powodować w konsekwencji stany zapalne dziąseł. Oprócz tego, że spuchnięte dziąsła są bolesne, to na dodatek wyglądają nieestetycznie. Nikt więc, kto chciałby wyglądać młodo i pięknie, nie powinien fundować sobie takich atrakcji.

  Pasta do protez dostępna jest w prawie każdym sklepie z kosmetykami, nie powinniśmy mieć więc żadnego problemu z jej nabyciem. Dzięki jej użyciu proteza nie będzie zarysowana, czy poszarzała, a my będziemy cieszyć się ładnym uśmiechem.

  Jak zachować młody wygląd skóry?


  Wyeliminuj przyczyny starzenia się skóry


  Młody wygląd skóry zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich są czynniki wewnętrzne takie jak np. geny, na które nie mamy wpływu. Istnieje jednak szereg egzogennych, czyli zewnętrznych, przyczyn starzenia się skóry, których eliminacja pozwala na zachowanie pięknej i zdrowej cery. Najbardziej szkodliwy dla stanu naskórka jest dym tytoniowy oraz w ostatnich czasach – smog. Drugim czynnikiem jest zbyt długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których przesuszone powietrze wpływa na nadmierną suchość skóry. Kolejną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na szkodliwe promienie UV, które powodują namnażanie się wolnych rodników i uszkadzają w ten sposób struktury naskórka. Niekorzystnie na cerę wpływa również żywność bogata w konserwanty, fast foody oraz dieta pozbawiona nienasyconych kwasów tłuszczowych, czy też witamin i minerałów.

  Zmarszczki – czym są, skąd się biorą i jak je zredukować?


  Zmarszczki są to zagniecenia skóry, które powstają na skutek utracenia przez skórę kolagenu oraz zbyt dużej pracy mięśni. Jeśli nasza skóra jest mało elastyczna oraz słabo nawilżona, wówczas zmarszczki powstają szybciej, a nasza twarz wygląda starzej niż np. u naszych rówieśników. Z tego też powodu najlepszym sposobem na opóźnienie procesu powstawania zmarszczek jest intensywne nawilżanie twarzy oraz odpowiednia dieta wspomagająca produkcję naturalnego kolagenu.

  Jak pielęgnować cerę, by opóźnić proces starzenia się skóry?


  Nawilżanie skóry


  Przesuszenie skóry to jedna z przyczyn powstawania zmarszczek. Brak odpowiedniego nawilżenia skóry w wieku dojrzałym to konsekwencja procesu starzenia się, która wynika ze zmniejszenia ilości gruczołów łojowych oraz potowych. Przesuszenie prowadzi w rezultacie do osłabienia bariery ochronnej skóry oraz zwiększenia utraty wody przez naskórek. Aby przywrócić skórze równowagę, niezbędne jest więc nawilżanie jej za pomocą kosmetyków zawierających NMF (naturalny czynnik nawilżający znajdujący się w skórze), jak również produktów odbudowujących barierę lipidową naskórka. Składnikiem wspierającym nawodnienie naskórka w produktach kosmetycznych przeznaczonych dla cery dojrzałej jest przede wszystkim kwas hialuronowy.

  Tylko jedna jego cząsteczka potrafi związać aż 250 cząsteczek wody. Nic dziwnego, że silnie nawilża on naskórek i powoduje jego wygładzenie. Z kolei składnikiem, który odnawia płaszcz lipidowy skóry, jest np. masło shea, olej jojoba, czy też olej z awokado. Zapobiegają one nadmiernej utracie wody przez naskórek, dzięki czemu nie wysycha on tak szybko i nie tworzy dogodnego podłoża do powstawania zmarszczek.

  Stosowanie filtrów UV


  Ochrona skóry przed promieniami UV to sprawdzony sposób na zachowanie młodszego wyglądu. Fotostarzenie się zaliczane jest do głównych przyczyn, które powodują przyspieszenie procesu starzenia się skóry. A to dlatego, że promienie UV prowadzą do powstawania reaktywnych form tlenu, które uszkadzają strukturę naskórka. Ponadto zaburzają funkcjonowanie skóry m.in. przez wprowadzanie zmian w DNA. Z tego też powodu, jeśli komuś zależy na młodym wyglądzie skóry, już od najmłodszych lat powinien dbać o to, by nie wystawiać skóry na nadmierną ekspozycję na słońce. A jeśli już na słońcu przebywa, powinien stosować krem z filtrem, który w pewien sposób zabezpieczy go przed działaniem promieni UV. Dzięki temu w wieku dojrzałym będzie mógł się cieszyć gładszą i zdrowszą skórą.

  Odpowiednia dieta


  Dieta jest to niezbędny element poprawy wyglądu skóry. Choć nie daje on tak natychmiastowych rezultatów jak kosmetyki, pozostawia jednak długotrwały efekt w postaci gęstszej, bardziej sprężystej skóry. Składnikami odżywczymi, które wspomagają proces regeneracji naskórka, są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe obecne np. w migdałach, czy orzechach. Dzięki nim skóra staje się bardziej gładka i elastyczna. Ponadto do procesu odnowy naskórka przyczynia się popularna witamina C. Jest ona niezbędna do procesu tworzenia się kolagenu. Witamina C obecna jest w wielu produktach takich jak np. truskawki, maliny, porzeczki, natka pietruszki, rokitnik.

  Źródła:

  B. Zegarska, M. Woźniak, Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, „Gerontologia Polska” 2006, tom 14, nr 4, s. 153-159. Dostęp online 9 kwietnia 2019 http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf
  H. Bojarowicz, B.Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89 (4), s. 471-475. Dostęp online 9 kwietnia 2019 http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-4-471.pdf
  M. Ebisz, M. Brokowska, Szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, „Hygeia Public Health” 2015, nr 50, s. 467-473. Dostęp online 9 kwietnia 2019 http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-3-467.pdf
  K. Barczak, M. Palczewska-Komsa, J. Buczkowska-Radlińska, Fizjologiczne i patologiczne zmiany zachodzące w zębach i przyzębiu związane z wiekiem, „Geriatria” 2016, nr 10, s. 98-104. Dostęp online 11 kwietnia 2019 https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/Geriatria-2016_2_05.pdf

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Warto zobaczyć

  Diety