Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się w czasie burzy w domu lub podczas jazdy samochodem? Te zasady musisz znać!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Choć zazwyczaj szybko mijają, to zdarza się, że przebiegają bardzo gwałtownie.
Choć zazwyczaj szybko mijają, to zdarza się, że przebiegają bardzo gwałtownie. Pexels
Po fali upałów - burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Taka kapryśna aura może nam towarzyszyć jeszcze przez kilka najbliższych dni, bo synoptycy zapowiadają kolejne gwałtowne załamanie pogody. Nawałnica może nas zaskoczyć wszędzie - dlatego warto wiedzieć jak się wtedy zachować.

Zalane ulice i drzewa wyrwane z korzeniami

Duszne powietrze, ciemne chmury, ulewny deszcz i grzmoty. Takie pogodowe zaburzenia są coraz częstszym zjawiskiem. Choć zazwyczaj szybko mijają, to zdarza się, że przebiegają bardzo gwałtownie. Sporo szkód wyrządziła nawałnica, która przeszła w niedzielny wieczór nad Gorzowem. Była krótka, ale na tyle intensywna, że wyrywała drzewa z korzeniami. Wystarczyło zaledwie kilka minut, aby miasto wyglądało jak prawdziwe pobojowisko. Tymczasem synoptycy ostrzegają przed kolejnymi wichurami, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo apelują o ostrożność.

- W czasie burzy najbardziej bezpiecznym miejscem jest nasz dom. Kiedy widzimy, że pogoda zaczyna się gwałtownie zmieniać, pozamykajmy okna i odłączmy od prądu wszystkie sprzęty domowe, żeby ewentualne uderzenie pioruna w budynek nie spowodowało zwarcia w instalacji elektrycznej - mówi Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie.

Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu rzeczy znajdujących się na balkonach, tarasach czy w przydomowych ogródkach.

- Schowajmy wszystkie doniczki, lampiony oraz inne ozdoby, a nawet krzesła czy trampoliny do skakania. Te przedmioty mogą zostać porwane przez gwałtowny podmuch wiatru i uszkodzić okna lub nawet spaść na przechodzące w pobliżu osoby, albo uszkodzić samochody zaparkowane na parkingu - dodaje Dariusz Szymura.

WIDEO:Nawałnica nad Zieloną Górą. Wiatr łamał drzewa i uszkodził kable energetyczne (13.06.2021)

źródło:TVN24/x-news

Przeczytaj również:

Jak zachować się na otwartej przestrzeni?

W czasie burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na otwartej przestrzeni. Dlatego za wszelką cenę należy tego unikać. Jeśli jednak gwałtowne załamanie pogody zaskoczy nas na ulicy czy w parku pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie szukać schronienia pod odosobnionymi wysokimi drzewami, słupami energetycznymi czy latarniami, bo te przyciągają pioruny. Jeśli to możliwe - wejdźmy do jakiegoś budynku - najlepiej murowanego i zdejmijmy lub odsuńmy od siebie wszelkie metalowe przedmioty:

  • biżuterię
  • zegarki
  • paski z klamrami
  • parasolki
  • telefon komórkowy

Gdy nie mamy się gdzie schować, postarajmy się jak najbardziej obniżyć. W takiej sytuacji najbezpieczniejszą pozycją jest kucnięcie i trzymanie się za złączone kolana i kostki.

Schronienia możemy szukać również pod mostem czy kładką albo w rowie. Unikajmy jednak wody, która podobnie jak metal dobrze przewodzi prąd, co zwiększa ryzyko rażenia piorunem.

Gdy burza zaskoczy nad podczas jazdy

Jeśli pogoda zacznie nagle się pogarszać, a my będziemy właśnie w trakcie podróży samochodem, to przede wszystkim uważajmy na silne podmuchy wiatru i widoczność ograniczoną przez ulewny deszcz. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i pozostać wewnątrz auta. Pod żadnym pozorem nie zatrzymujmy się pod drzewami, aby uniknąć przygniecenia przez oberwane konary i gałęzie.

Pierwsza pomoc przy rażeniu piorunem

Pioruny są szczególnie niebezpieczne, bo nieprzewidywalne - mogą uderzyć nawet w odległości kilkunastu kilometrów od chmury burzowej. Do rażenia może dojść na kilka sposobów - poprzez bezpośrednie uderzenie, wyładowanie iskrowe, gdy błyskawica uderzy w ziemię w pobliżu oraz wskutek fali uderzeniowej. Jakie są objawy porażenia piorunem?

  • oparzenia
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia słuchu
  • złamania kości
  • paraliż kończyn
  • zaburzenia rytmu serca, a czasami nawet zatrzymanie krążenia
  • utrata przytomności
  • drgawki

Osobie, która została rażona piorunem, należy udzielić pierwszej pomocy. W takiej sytuacji postępujemy podobnie jak podczas innych wypadków - sprawdzamy, czy jest przytomna, oddycha i ma wyczuwalne tętno oraz dzwonimy po pogotowie.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska