Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o plecak i śniadanie ucznia? Radzi ekspertka z nowosolskiego Sanepidu

Edward Gurban
Magdalena Karpińska, Asystent Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w nowosolskim Sanepidzie
Magdalena Karpińska, Asystent Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w nowosolskim Sanepidzie Edward Gurban
Z Magdaleną Karpińską, Asystentem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Nowej Soli rozmawiamy o przygotowaniu ucznia do szkoły.

Jaki uczeń powinien mieć plecak?
Dzieci powinny mieć plecak lub tornister z odpowiednio usztywnioną i wyprofilowaną tylna ścianą. Rodzice codziennie wieczorem powinni sprawdzić, czy szelki plecaka są odpowiednio wyregulowane, równe. Muszą one dobrze przylegać do ciała, a tył plecaka – ciasno do pleców dziecka. Plecak musi być noszony na obu ramionach, zarówno w drodze do lub ze szkoły, jak również przemieszczając się po budynku szkolnym, z klasy do klasy. Plecak powinien ważyć tyle co 10 procent masy ciała dziecka. Jeżeli są warunki, to niektóre przybory szkolne, jak kredki, farbki, bloki, powinny zostawać w szafkach szkolnych. Dziecku wystarczy w zupełności jeden piórnik. Tornister odgrywa ogromna rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywieniom kręgosłupa. Jeśli jest zbyt ciężki może powodować bolesne napięcia w mięśniach oraz stawach, a także bóle bioder czy kolan.

Jakie powinny być szkolne śniadania?
Przede wszystkim należy pamiętać, że pierwsze śniadanie musi być zjedzone w domu, najpóźniej około godziny po nocnym przebudzeniu. Dopiero drugie – w szkole. Powinno ono składać się z poszczególnych elementów: produkty zbożowe, najlepiej wypiekane z mąki pełnoziarnistej (kanapka na bazie chleba lub bułki), domowe wypieki typu placuszki, naleśniki, omlety o niskiej zawartości soli i cukru, z dodanymi płatkami i ziarnami; warzywa i owoce sezonowe (dodatek do kanapki, pokrojone w słupki, talarki, pasty warzywne, owoce suszone.
Nabiał i przetwory mleczne – do kanapek dobrej jakości sery, jajka na twardo, kefir, maślanka, jogurt naturalny (z dodatkiem sezonowych owoców, płatków zbożowych); mięso i ryby - chude wędliny, mięsa i pasty mięsne najlepiej upieczone w domu.
Koniecznie coś do picia (byle nie woda smakowa), ewentualnie woda z dodatkiem owoców, mięty, sok, herbatka ziołowa. Apelujemy, aby nie dawać dzieciom pieniędzy, za które mogą kupić żywność przetworzoną i niezdrową. Większość dzieci wybierze słoną lub słodką przekąskę, która nie dostarczy żadnych składników odżywczych, a jedynie tzw. puste kalorie. Jako zdrową przekąskę można spakować do śniadaniówki garść orzechów, pestek słonecznika lub dyni, migdały, batoniki zbożowe, które słodzone są zdrowymi zamiennikami cukru (stewia, ksylitol, miód).

Otyłość u dzieci to nie tylko kwestia wyglądu, ale też zagrożenie chorobami.
Polskie dzieci już od kilku lat tyją najszybciej w Europie. Obecnie ponad 22 procent polskich uczniów zmaga się z nadwagą i otyłością.
Wzrost kilogramów u dzieci prowadzi przede wszystkim do rozwoju kolejnych, niebezpiecznych dla organizmu chorób. Obecnie już u dwunastolatków diagnozuje się cukrzycę typu 2, do rozwoju której doprowadziła m.in. nieprawidłowa dieta. Ponadto otyłość to otwarta furtka do rozwoju chorób układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca naczyń krwionośnych), kamicy żółciowej czy nowotworów (m. in rak jelita grubego).
Nadwaga i otyłość są zazwyczaj konsekwencją niewłaściwej diety oraz braku ćwiczeń fizycznych. Nasze talerze bogate są przede wszystkim w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, sól oraz cukry proste. Jemy zbyt mało warzyw i owoców, które zalecane są nam w ilości 5 porcji dziennie.
Do tego dochodzi zbyt mała ilość czasu, którą należy przeznaczyć na aktywność fizyczną. Niezależnie od wieku, każdy z nas powinien godzinę dziennie uprawiać ruch. Jeśli ruchu jest zbyt mało albo nie ma go wcale dochodzi nie tylko do wzrostu masy ciała ale również do schorzeń takich jak: nieprawidłowa postawa ciała, problemy z kręgosłupem.
Według szacunków przywołanych przez Instytut Żywności i Żywienia, jedynie 30 proc. dzieci i młodzieży oraz 10 procent dorosłych uprawia aktywność fizyczną spełniającą potrzeby fizjologiczne organizmu.

Ważna też jest higiena osobista...
Podstawową zasadą jest mycie rąk, które chroni nas przed wieloma chorobami zakaźnymi. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w tzw. okresie jesienno-zimowym, gdy zaczynają się przeziębienia i infekcje wirusowe. Zaopatrujmy dzieci w chusteczki jednorazowego użytku, na wypadek gdyby chciały kichnąć, wysmarkać nos lub zakaszleć. Po użyciu takiej chusteczki wyrzucamy ją do kosza. Ręce myjemy zawsze przed posiłkami, po wyjściu z toalety, po przyjściu z zakupów, ze szkoły/pracy i zabawie na dworze. Ta zasada obowiązuje nie tylko w domu, ale również w miejscach nauki czy pracy. Ważna jest też higiena ciała: codzienne kąpiele czy sprawdzanie skóry głowy, w celu profilaktyki wszawicy.

Zobacz też: MAŁE MĄDRALE #4: O PIENIĄDZACH NA WESOŁO

Zobacz też: WYMARŁE MIASTECZKO NA SKRAJU LUBUSKIEGO [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska