Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć firmę?

Karolina Wołotowska [email protected]
Część formalności związanych z założeniem firmy możemy załatwić przez internet.
Część formalności związanych z założeniem firmy możemy załatwić przez internet. Fotolia
Od lipca ubiegłego roku procedura zakładani firmy jest znacznie uproszczona. A to za sprawą powstania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej przez Ministra Gospodarki.

Żeby założyć firmę, najpierw złóż wniosek

Osoba fizyczna zamierzająca założyć działalność gospodarczą powinna wypełnić wniosek CEIDG-1. Jest on dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jednocześnie:
- wnioskiem o uzyskanie, zmianę albo skreślenie wpisu w rejestrze REGON;
- zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP);
- oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
- zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
- oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Gdzie dostanę wniosek?

Wnioski CEIDG-1 dostępne są na stronie internetowej www.firma.gov.pl lub www.ceidg.gov.pl lub w dowolnym Urzędzie Gminy na terenie całego kraju.

Załączniki do wniosku CEIDG-1

Do wniosku CEIDG-1 składanego w Urzędzie Gminy należy dołączyć, w razie potrzeby, wypełnione części CEIDG-RB (zgłoszenie, zmiany rachunków bankowych), CEIDG-RD (dodanie lub wykreślenie rodzajów działalności gospodarczej, CEIDG-MW (dodanie lub wykreślenie miejsc wykonywania działalności gospodarczej), CEIDG-S.C. (dodanie lub usunięcie informacji o spółkach cywilnych) oraz CEIDG-PN (dodanie pełnomocnika) zgodnie z instrukcjami ich wypełniania.

Wniosek o wpis do CEIDG stanowią wszystkie jego części, jeżeli są wypełnione (CEIDG-RD, MW, RB, SC, PN). Wniosek w wersji papierowej należy wypełnić komputerowo albo na maszynie lub długopisem pismem wyraźnym, bez poprawek i skreśleń. W razie potrzeby dokonania korekty składanego wniosku, należy wypełnić dodatkowy formularz CEIDG-POPR. W przypadku wniosku wypełnionego elektronicznie na stronie www.ceidg.gov.pl nie ma podziału na ww części.

Wniosek składamy przez internet lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy.

A co z ZUS?

Dokument zgłoszeniowy płatnika ZUS ZFA stworzony zostanie przez ZUS na podstawie przesłanego w formie elektronicznej z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej wniosku CEIDG-1, wypełnionego przez zainteresowanego.

Natomiast obowiązkiem takiej osoby jest zgłoszenie do ZUS  w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej (daty rozpoczęcia działalności) zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego bądź tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Rozpoczynający działalność gospodarczą, który nie ma innego tytułu ubezpieczenia podlega:

a) obowiązkowym ubezpieczeniom:
- emerytalnemu
- rentowemu
- wypadkowemu
- zdrowotnemu

b) dobrowolnym ubezpieczeniom:
- chorobowemu

Zgłoszenia osoby ubezpieczonej dokonuje się na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA:

- ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej) - dotyczy sytuacji, w której jedynym tytułem do ubezpieczenia jest fakt prowadzenia działalności gospodarczej

- ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) - dotyczy sytuacji, gdy poza prowadzeniem firmy przedsiębiorca posiada inny tytuł ubezpieczenia z którego opłacane są składki np. jest zatrudniony na umowę o pracę, za którą otrzymuje płacę w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia lub wyższą.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społecznych dla osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi kwota zadeklarowana nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek - ogłaszanego przez GUS.

Dopiero zaczynasz przygodę z własnym biznesem?

Od dnia 24 sierpnia 2005 r. początkujący przedsiębiorcy mają prawo skorzystania z możliwości odprowadzania niższych składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 2 lat. W tym przypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota zadeklarowana nie mniejsza niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Ważne! Żeby płacić niższe składki nie powinieneś przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych prowadzić działalności gospodarczej. A także nie wykonujesz działalności dla byłego pracodawcy, dla którego w roku założenia firmy lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ponadto z ulgowych składek nie mogą skorzystać osoby ,które rozpoczynają działalność w formie spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz jednoosobowej spółki z o.o.

Jeśli zatrudniasz pracowników, masz obowiązek za te osoby opłacać składki na:
- ubezpieczenie społeczne
- ubezpieczenie zdrowotne
- Fundusz Pracy
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska