Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć własną firmę? Przeczytaj, a się dowiesz

Stefan Cieśla 0 95 722 57 72 [email protected]
Arleta Borek, prowadzi własną firmę od roku w Gorzowie (fot. Bogusław Sacharczuk)
Arleta Borek, prowadzi własną firmę od roku w Gorzowie (fot. Bogusław Sacharczuk)
Jeśli masz dobry pomysł na działalność gospodarczą, odwagę, determinację i wiarę w siebie - to znaczy, że naprawdę chcesz założyć własną firmę.

Jakie formalności trzeba załatwić i co trzeba zrobić, aby zajęły one jak najmniej czasu.

Czytaj też:Nowa Sól: Firma Malpol znów bije rekord Guinnessa!

Rok temu własny biznes założyła Arleta Borek, szefowa firmy UnoProjekt w Gorzowie, zajmującej się doradztwem finansowym, biznesowym i unijnymi funduszami. - Założenie nie było trudne, bo już przed laty w państwowej firmie zajmowałam się finansami i miałam rozeznanie w przepisach i procedurach - wspomina dzisiaj. - Ale dla kogoś, kto zakłada pierwszą firmę, to kilka dni biegania po urzędach. Już na początku, przy rejestracji przerażenie budzi znalezienie w grubej księdze numeru PKD swojej działalności.

Pani Arleta zwraca uwagę na to, że wciąż nie działa ,,jedno okienko”, bo i tak trzeba chodzić od urzędu do urzędu. Okazuje się, że kolejność jest ważna, że trzeba wracać, bo najpierw trzeba dostać jakiś kwit. - Problemem nie są urzędnicy, bo często naprawdę starają się pomóc, ale przepisy i procedury - zauważa właścicielka.

Jak ocenia swój rok działania właśnie pod tym kątem? - Z racji wiedzy i doświadczenia, sama prowadzę swoją księgowość, pilnuję składek i terminów. Ale jeśli ktoś nie ma takiej wiedzy, najlepiej jest zlecić to firmie rachunkowej - radzi pani Arleta. - To nie jest drogie, ale ma się pewność, że fachowiec pilnować będzie wszystkiego, orientować się w zmianach przepisów. Przedsiębiorcy zajętemu biznesem, rynkiem, sprzedażą, trudno jest nad tym panować. A przepisy nadal są bizantyjskie, ich nieznajomość nie zwalnia od odpowiedzialności. Powinny być uproszczone, tak jak nadal aktualny jest postulat przedsiębiorców, aby powstało prawdziwe ,,jedno okienko’’ i start w biznesowe życie był łatwiejszy.


Krok 1 - rejestracja firmy

Niestety „jedno okienko’’, czyli możliwość załatwienia wszystkiego w jednym miejscu nie sprawdziło się. Wciąż trzeba załatwić sprawy w urzędzie gminy, skarbówce, banku i ZUS-ie.

Aby uzyskać zaświadczenie o wpisie do gminnej ewidencji działalności gospodarczej, musisz w swoim urzędzie gminy wypełnić wniosek EDG-1. Jeśli działalność będziesz prowadził w kilku miejscach, wszystkie adresy wypiszesz w załączniku EDG-MW, jeśli będzie to kilka rodzajów działalności, wymienisz je w załączniku EDG-RD. Do wniosku dostaniesz instrukcję wypełniania, pomogą ci w tym także urzędnicy. Najwięcej kłopotu może sprawić wpisanie we wniosku rodzaju działalności, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Numer PKD swojej działalności znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl, ale urzędnicy też mają wykazy i pokażą co trzeba wpisać. Radzimy wpisać jak najwięcej rodzajów działalności, aby w przyszłości, gdy trzeba będzie ją zmienić lub rozszerzyć, nie trzeba było przychodzić do urzędu i wypełniać nowego wniosku. Upewnij się, czy działalność nie wymaga koncesji lub spełnienia specjalnych wymogów. Wpis jest bezpłatny, podobnie jak wszelkie zmiany w ewidencji, np. nazwisko, adres i nazwa firmy, telefon. Należy je zgłaszać w gminie w ciągu 14 dni.

Krok 2 - zdobycie regon-u

Nie trzeba biegać po REGON do urzędu statystycznego. Numery identyfikacyjne nadają urzędy statystyczne w Gorzowie i Zielonej Górze. Twój urząd gminy wyśle do nich kopię wniosku rejestracyjnego i urząd statystyczny przyśle ci za darmo do domu twój REGON.

Krok 3 - numer identyfikacji podatkowej (NIP)

Jeśli wybierzesz zasady ogólne opodatkowania działalności gospodarczej, czyli księgę przychodów i rozchodów i nie będziesz płatnikiem podatku VAT, nie musisz iść do urzędu skarbowego. W chwili rejestracji działalności gospodarczej, twój prywatny NIP staje się numerem firmowym i zgłoszenie załatwi urząd gminy. Jeśli zakładasz spółkę cywilną, musisz pójść do skarbowego, aby uzyskać inny NIP, do rozliczeń spółki. Jeśli chcesz uzyskać NIP europejski, musisz wypełnić wniosek VAT-R UE. Jeśli będziesz płatnikiem podatku VAT, wypełnić musisz formularz VAT-R. Należy mieć przy sobie zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, o nadaniu REGON-u, umowę rachunku bankowego, umowę najmu lub akt notarialny kupna lokalu firmowego. Do skarbówki musisz przyjść, jeśli wybierasz inną niż ogólną formę opodatkowani, np. podatek liniowy, kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany. W skarbówce powiedzą ci, które branże mogą być rozliczane w formie karty podatkowej lub ryczałtu, bo nie jest to dowolne.

Krok 4 - konto bankowe

Warto najpierw sprawdzić, w którym banku oferta prowadzenia konta firmowego jest najtańsza i najwygodniejsza. Musisz mieć oddzielne konto firmowe. Konto jest niezbędne, gdy prowadzimy transakcje z innymi przedsiębiorcami oraz gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro. Do banku trzeba przyjść z ksero zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i o nadaniu REGON-u, a także z firmową pieczątką. Na pieczątce musi być nazwa i adres firmy, REGON i ewentualnie NIP. Z numerem konta idziesz do urzędu gminy, aby wypełnić formularz EDG-RB. Urząd odeśle go potem do skarbowego. (szerzej o kontach napiszemy w „GL” w środę).

Krok 5 - ZUS

W ciągu trzech dni od rozpoczęcia działalności, musisz w ZUS-ie zgłosić siebie jako płatnika składek oraz do ubezpieczenia, a także zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązkowe są składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa, zdrowotna i na Fundusz Pracy, dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe. Przy zgłoszeniu musisz pokazać NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do ewidencji i numer rachunku bankowego. Jeśli jest to twój pierwszy biznes i w ciągu minionych pięciu lat nie prowadziłeś firmy, przez dwa lata płacić będziesz prawie trzy razy niższe składki emerytalne i rentowe, niż przedsiębiorca, który prowadzi biznes od dawna.

Krok 6 - Państwowa Inspekcja Pracy

Jeśli masz zamiar zatrudnić pracownika, musisz w ciągu 30 dni zgłosić firmę w inspekcji pracy w Gorzowie lub Zielonej Górze. Wypełnisz tam kartę zgłoszenia pracodawcy.

Krok 7 - inspekcja sanitarna

Niektóre dziedziny działalności wymagają zgłoszenia w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Do prowadzenia sklepu spożywczego, w tym z alkoholem, baru z garmażerką, pierogarni, fast-food-u, przedszkola, żłobka, potrzebna jest decyzja sanepidu. Zakład fryzjerski, kosmetyczny, salon tatuażu czy odnowy biologicznej, indywidualna opieka pielęgniarska, apteka czy punkt apteczny, hotelik - wymagają opinii. Do wniosku dołączyć należy projekt budowlany i technologiczny lokalu. Przed wydaniem opinii czy decyzji, inspektorzy przyjdą na wizję lokalną firmy. Do inspekcji musisz także zgłosić zatrudnionego pracownika.

Można zawiesić

Jeśli w biznesie nie będzie się nam wiodło, minimum na miesiąc, a maksimum nawet na dwa lata, możemy zawiesić działalność firmy i nie płacić w tym czasie składek i podatków. Dotyczy to tylko przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Zawieszenie nastąpi na wniosek przedsiębiorcy, zgłoszony do ewidencji w urzędzie gminy na druku EDG-1. Urząd za 17 zł opłaty skarbowej wystawi ci zaświadczenie o zawieszeniu, aby ZUS czy skarbowy nie nękały cię wezwaniami o składki czy podatki.Urząd gminy sam wysyła do tych instytucji powiadomienia. Zawieszenie oznacza, że nie będziemy mogli wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej przychodów. Ale będziemy mogli m.in. regulować wcześniejsze zobowiązania, sprzedawać środki trwałe i wyposażenie, uczestniczyć w sprawach sądowych czy podatkowych wynikających z wcześniejszej działalności.

Można zamknąć na amen

Jeśli zrezygnujemy z działalności, zamknięcie firmy musimy zgłosić w urzędzie gminy. Gmina powiadomi o tym ZUS, urząd skarbowy i statystyczny. Ale i tak trzeba iść samemu do tych instytucji i wypełnić wymagane formularze.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska