Jak zapłacić mniejszy podatek? Oddając krew! To nie jedyny przywilej

Akcja specjalna Bo płynie w nas życie
Półmetek wakacji za nami, a krwi w magazynach nadal brakuje. Oddając krew możesz uratować życie trzech osób! To nic nie boli, a zyskać możesz też liczne przywileje.

W lecie rezerwy krwi ulegają zmniejszeniu, ponieważ znacznie mniej osób decyduje się na jej oddanie, a także właśnie o tej porze roku zdarza się bardzo dużo nieszczęśliwych wypadków, w których transfuzja jest konieczna.

Krew i wszystkie jej składniki to w niektórych sytuacjach jedyna szansa na uratowanie życia. To dzięki niej możliwe jest wykonanie najnowocześniejszych i najbardziej skomplikowanych operacji. Niestety krwi nie można wyprodukować, a jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Z informacji Narodowego Centrum Krwiodawstwa wynika, że jedna jednostka krwi może uratować życie trzech osób. Poświęcając więc jedną godzinę, odmienić możesz los nie tylko chorych, ale też ich bliskich. Satysfakcja wynikająca z zostania krwiodawcą jest więc ogromna, wręcz nie do opisania!

Kto może oddać krew? To musisz wiedzieć

Krew można oddać w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jest to proces bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu.

Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. RCKiK wdrożyły procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców, które opierają się na zebraniu wywiadu, czy dana osoba mogła mieć kontakt z osobami zarażonymi chorobą zakaźną. Dodatkowo podczas pobierania krwi zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa, a personel wyposażony jest w środki ochrony osobistej.

Zaznaczymy też, że są dwa sposoby pobierania krwi. Pierwszy z nich to metoda konwencjonalna. Na czym ona polega? Dawca oddaje krew pełną w ilości 450 mililitrów (1 jednostka), zawierającą krwinki czerwone, płytkowe, białe i osocze. Krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Zabieg trwa ok. 5-10 minut, może być wykonywany w odstępach minimum 8 tygodni.
Kolejna metoda, to afereza – dawca oddaje tylko wybrane elementy komórkowe krwi (krwinki czerwone, płytki, osocze, granulocyty), w odstępach uzależnionych od rodzaju donacji.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków. Oddanie krwi wyklucza natomiast wykonanie w ostatnich 6 miesiącach: akupunktury, tatuażu i piercingu. Osoba oddająca krew nie mogła też w ostatnim półroczu przejść zabiegów operacyjnych, badań inwazyjnych i endoskopowych, a także przyjmować krwi i preparatów krwiopodobnych.

Oddajesz krew? Wpisz to, rozliczając PIT!

Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 stycznia 2021 r., osoby oddające krew mają prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi lub jej składników – pierwszy w dniu oddania, a drugi następnego dnia. Nie jest to jednak jedyny przywilej.
Jeśli zdecydujesz się na zostanie krwiodawcą, to rozliczając rok podatkowy, w którym oddawałeś krew, możesz skorzystać z darowizny krwi. Jak wyjaśnia Narodowe Centrum Krwi, krwiodawca ma możliwość odliczenia od dochodu kwot darowizn (tu: pobranej krwi i jej składników), w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu, przekazanych na cele krwiodawstwa realizowanego przez Honorowych Dawców Krwi (aktualnie jest to 130 zł za litr pobranej krwi).

Bardzo ważne jest też to, że oddając krew, będziesz mieć swoje zdrowie na oku. Powód? Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badania. Oznacza się nie tylko grupę krwi, ale też wykonuje się morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dobrze wiemy, że wiele chorób nie daje o sobie znać, a z regularnością monitorowania swojego stanu zdrowia, wiele osób - niestety - jest na bakier. Regularne oddawania krwi daje nam możliwość połączenia pomocy innym z troską o samego siebie. Pamiętaj, że dawca krwi może dostać wszystkie wyniki, jeśli tylko zgłosi to wcześniej w rejestracji. Nasza rada: zgłoście to, jeśli odwiedzicie centrum krwiodawstwa. To nic nie kosztuje, a warto wiedzieć, jaki jest stan naszego zdrowia.

Dawca krwi zyskuje też tytuł i odznakę „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” (przysługuje kobietom, które oddały 5 litrów krwi lub innych jej składnikom oraz mężczyznom, którym udało się przekazać 6 litrów), uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych, a także bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu ceny.

I jeszcze jedno! Po każdym oddaniu krwi krwiodawcy otrzymują posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal, w którego skład mogą wchodzić: czekolady, wafelki i soki.

To nie prawda, że krew oddajemy na czczo

Do oddania krwi należy się odpowiednio przygotować. Dzień przed wizytą w centrum krwiodawstwa pij dużo płynów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej). W dniu oddania krwi zjedz lekki i niskotłuszczowy posiłek (pełnoziarniste pieczywo, ryż, kasza, makaron, chude mięso i wędliny, owoce, dżem, miód, woda, soki owocowe i warzywne). Wyklucz z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (jajka, mleko, śmietana, masło, tłuste mięso, kiełbasa, rosół). Bądź wypoczęty i wyspany, nie pal papierosów i nie zażywaj środków psychoaktywnych, ani nie spożywaj alkoholu (nawet ich znikoma ilość może być szkodliwa dla biorcy krwi!). Nie przyjmuj też żadnych leków - poinformuj o tym lekarza kwalifikującego. Pamiętaj też, by nie zgłaszać się do oddania krwi, jeśli jesteś przeziębiony. Koniecznie zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.

Te firmy wspierają krwiodawstwo

„Bo płynie w nas życie” to akcja promująca krwiodawstwo zorganizowana przez naszą redakcję. Dołączyło do niej kilka lubuskich firm i organizacji (wszystkich partnerów akcji wymieniamy poniżej treści artykułu).

Jedną z tych firm jest MODIVO_SA, właściciel marek MODIVO i eobuwie.pl, europejski lider sprzedaży obuwia i odzieży online. Istotnym elementem działalności firmy wywodzącej się z Zielonej Góry są akcje charytatywne i szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu. Firma chętnie angażuje się w akcje o charakterze lokalnym, ale też nie zapomina o cyklicznych i globalnych projektach, wspierając instytucje i organizacje pozarządowe.

Kolejną jest SPOMASZ. Wśród jej pracowników jest wielu krwiodawców i otrzymują oni pełne wsparcie od firmy, która z dumą mówi o tym, że jej społeczność tworzą też honorowi krwiodawcy. Bo bycie krwiodawcą to powód do dumy. Ty też nim zostań!

Jak zapłacić mniejszy podatek? Oddając krew! To nie jedyny przywilej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska