Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zasiedzieć własność lokalu?

Grażyna Mazurek
Na Państwa pytania odpowiada Sławomir Kaczanowski, sędzia Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

* Mój ojciec zmarł w 1981r., a matka w 19 88 roku. Kiedy będę mogła zasiedzieć po nich dom stanowiący ich własność? Jest nas sześcioro rodzeństwa. Tylko ja z mężem mieszkam w tym domu.

- Jako spadkobierca jest pani posiadaczem w złej wierze. To oznacza, że udział zmarłego ojca w prawie własności tej nieruchomości będzie pani mogła zasiedzieć po upływie 30 lat od daty jego śmierci. Ta sama zasada będzie obowiązywała co do udziału matki. Najwcześniej możliwe jest zasiedzenie udziału w 2011 r., a całej nieruchomości dopiero w 2018 r.

* Siostra moja jest najemcą mieszkania po rodzicach. Jest to mienie komunalne. Czy może zasiedzieć własność tego lokalu?

- Najemca nigdy nie może zasiedzieć cudzej nieruchomości, gdyż nie jest posiadaczem samoistnym, tylko zależnym. Natomiast siostra może od gminy kupić to mieszkanie według zasad określonych uchwałami właściwej rady gminy. Np. w Zielonej Górze, jeśli byłby to ostatni lokal w danym budynku, to można go zwykle nabyć na preferencyjnych warunkach. Informacje na ten temat dostępne są w urzędzie gminy.

* Mąż jest współwłaścicielem domu w wyniku spadkobrania po ojcu w udziale 1/8. Matka ma 5/8 i żąda naszego wyprowadzenia się oferując 18 tys. zł spłaty. Czy może nas wyrzucić z domu? Mąż wyremontował górę tego domu urządzając tam sobie mieszkanie.

- Jeżeli wyremontowana część budynku mieszkalnego będzie spełniała wymogi techniczne tzw. samodzielnego lokalu mieszkalnego, to w postępowaniu o dział spadku i zniesienie współwłasności przed sądem, należy złożyć wniosek o podział fizyczny nieruchomości przez ustanowienie dwóch oddzielnych, samodzielnych lokali mieszkalnych.

Taki podział jest preferowany przez przepisy prawa i z reguły, jeśli jest dopuszczalny, wyklucza spłatę i pozbawienie męża posiadania tej nieruchomości. W każdym postępowaniu, sąd bierze pod uwagę interesy współwłaścicieli i wie, że za 18 tys. zł nie można kupić innego mieszkania. Stąd wyodrębnienie dwóch lokali będzie zabezpieczało potrzeby mieszkaniowe i męża i jego matki.

Dopiero gdyby taki podział był niemożliwy, uruchomione zostaną inne sposoby zniesienia współwłasności, w tym, poprzez spłatę pieniężną udziału. A w ostateczności - sprzedaż nieruchomości i podział sumy uzyskanej z tej sprzedaży. W realiach tej sprawy, prawdopodobne jest, że podział ten odbędzie się poprzez wyodrębnienie dwóch lokali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska