Jak złożyć skargę do kuratorium oświaty i na jaką pomoc może liczyć uczeń

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Rodzicu! Jeśli uważasz, że wobec Twojego dziecka stosowane są niewłaściwe metody wychowawcze, możesz poskarżyć się do kuratorium.
Rodzicu! Jeśli uważasz, że wobec Twojego dziecka stosowane są niewłaściwe metody wychowawcze, możesz poskarżyć się do kuratorium. DiGiTouch
Twoje dziecko lub wnuczek chodzi do szkoły? To powinieneś wiedzieć, jakie stypendia może dostać oraz czym się zajmuje kuratorium. Bo do tej instytucji mogą się zgłaszać nauczyciele, ale również uczniowie i rodzice.

1. Kuratorium oświaty przede wszystkim sprawuje nadzór pedagogiczny nad dyrektorem szkoły lub innej placówki - zarówno publicznej, jak i niepublicznej.

2. Zajmuje się też problemami nauczycieli. Bada, jakie są potrzeby pedagogów, na przykład w zakresie podnoszenia kwalifikacji. Stara się, aby mieli możliwość skorzystania z dofinansowania różnych zajęć.

3. Do kuratorium trafiają skargi od nauczycieli na nieprawidłowości związane z: * zatrudnieniem (umowa o pracę, zwolnienie, ocena pracy, konkursy na dyrektora szkoły lub placówki) * dokształcaniem i doskonaleniem * wynagrodzeniem, dodatkami, godzinami nadliczbowymi * sprawami socjalnymi (mieszkania, urlopy) * rentami i emeryturami * atmosferą w pracy * bhp i odszkodowaniami z tym związanymi * ze sprawami finansowymi. Część z nich załatwiana jest w kuratorium, pozostałe kierowane są do innych, właściwych instytucji.

Nie oznacza to jednak, że pomocy w kuratorium mogą szukać tylko nauczyciele. - Rodzice i uczniowie zgłaszają się do nas w bardzo różnych sprawach - mówi nasza ekspertka Danuta Szymańska-Al Samarrai, dyrektor wydziału strategii i rozwoju w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Skargi te związane są między innymi z rekrutacją do szkół i innych placówek oświatowych, sprawami wychowawczymi czy pomocą materialną dla młodzieży. Każda z nich jest przez nas rozpatrywana.

NA TO SIĘ POSKARŻYSZ

Rodzice i uczniowie mogą zwrócić się do kuratorium o pomoc w sprawach dotyczących:

* sposobu i złamania procedur rekrutacji do szkół;

* niestosowania wewnątrzszkolnego systemu oceniania;

* spraw socjalnych obejmujących stypendia, działalność internatów, wyżywienie, pomoc materialną;

* postawy etycznej nauczyciela;

* stosowanych metod wychowawczych;

* wykorzystywanych pomocy naukowych i podręczników.

UWAGA
Nie możemy jednak liczyć na udzielenie wsparcia prawnego przez kuratorium.

- Nie udzielamy ogólnie rozumianych porad prawnych podmiotom i osobom fizycznym w konkretnych sprawach - wyjaśnia Szymańska-Al Samarrai. - Nasi pracownicy mogą za to wyjaśnić zawiłości dotyczące prawa oświatowego w danym zakresie.

KIEDY KONTROLA

W uzasadnionych przypadkach kuratorium oświaty może przeprowadzić kontrolę doraźną w danej placówce. - Podejmujemy ją, jeśli po informacji od rodzica czy słuchacza przypuszczamy, że może być zagrożone bezpieczeństwo psychiczne czy fizyczne ucznia - wyjaśnia ekspertka.

TU POMOGĄ

W kuratoriach oświaty sprawami uczniów zajmują się rzecznicy prawa ucznia lub pracownicy nadzoru pedagogicznego. W razie potrzeby można również zwracać się do:

* biura rzecznika praw dziecka - ul. Przemysłowa 30/32, 00-450 Warszawa, tel. 22 583 66 00, fax 22 583 66 96; mail: [email protected]

* osób obsługujących dziecięcy telefon zaufania przy rzeczniku praw dziecka - tel. 800 121 212, czynny w godzinach 8.15-20.00;

WAŻNE
Pod ten numer można się dodzwonić bezpłatnie z każdego telefonu stacjonarnego.

* biura rzecznika praw obywatelskich - Aleja Solidarności 77, 00-090 Warszawa, tel. 22 551 77 00, fax 22 827 64 53, mail: [email protected]

WAŻNE
Adresy terenowych przedstawicielstw rzecznika praw obywatelskich znajdziesz na stronie internetowej www.brpo.gov.pl

INNE SPRAWY

* Zadaniem kuratora jest ponadto kontrolowanie wypełniania przez uczniów obowiązku szkolnego i nauki oraz badanie problemów związanych ze skreśleniem danej osoby z listy uczniów.

* Kurator sprawdza także warunki, w jakich uczą się dzieci i młodzież, aby zapobiec nieprawidłowościom w tym zakresie.

* Instytucja nadzoruje również wypoczynek dzieci i młodzieży. Przyjmuje między innymi zgłoszenia od organizatorów różnych imprez na terenie województwa i poza nim. Natomiast w swoim regionie przeprowadza kontrole na obozach, koloniach itp.
Dzieli również pieniądze przeznaczone na organizację takiego wypoczynku.

NAGRODA ZA NAUKĘ

Do kuratorium trafiają również listy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy ubiegają się o przyznanie stypendium prezesa rady ministrów oraz stypendium ministra edukacji narodowej.

1. Pierwsze z nich może być przyznane uczniowi takiej szkoły dla młodzieży, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Przepis mówi, że aby otrzymać to stypendium, trzeba mieć najwyższą średnią ocen w szkole, dostać promocję z wyróżnieniem albo wykazywać się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, a w pozostałych mieć co najmniej dobre wyniki.
To stypendium premier przyznaje jednemu uczniowi konkretnej szkoły na okres od września do czerwca danego roku szkolnego.

2. Z kolei stypendium ministra edukacji może być przyznane uczniowi, który wykazuje się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi, a więc przede wszystkim:

* laureatowi międzynarodowej olimpiady;

* laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;

* laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe;

* uczniowi szkoły ponadgimnazjalnej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki;

* uczniowi uczestniczącemu w zajęciach na uczelni;

* uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki w zawodach sportowych na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

3. Natomiast młodzież ze szkół artystycznych otrzymuje stypendia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Mogą je otrzymać uczniowie, którzy uzyskali w semestrze bardzo dobrą średnią ocen ze przedmiotów artystyczno-zawodowych, a także laureaci międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego.
Warunkiem ubiegania się o to stypendium jest ukończenie przynajmniej pierwszego roku nauki. Nie może być przyznawane częściej niż raz w roku.

4. Warto dodać, że prymusi mogą się również starać o przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe. Decyzję o ich przyznaniu wydaje dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną. Uczniowie mogą się o nie ubiegać nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego semestru. Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe jest wypłacane raz w semestrze.

W TRUDNEJ SYTUACJI

WAŻNE
W ramach pomocy uczniom, którzy mają trudną sytuację materialną udzielane jest stypendium szkolne. Może je otrzymać uczeń, w którego rodzinie miesięczny dochód na osobę nie przekracza 351 zł netto.

* Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy w rodzinie dziecka występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, alkoholizm, narkomania itp.

ZAPAMIĘTAJ
W takiej sytuacji szkoła może zakupić podręczniki, zapłacić za udział w zajęciach edukacyjnych, a w uzasadnionych przypadkach zdecydować o przyznaniu wsparcia finansowego.

* Wniosek o stypendium szkolne trzeba złożyć do 15 września każdego roku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W praktyce podania przyjmują dyrektorzy szkół, którzy przekazują wnioski do odpowiednich instytucji.

UWAGA
Uczniowie mogą również ubiegać się o zasiłek szkolny. Jest przyznawany z powodu przejściowo trudnej sytuacji będącej skutkiem zdarzenia losowego.

Pieniądze przeznaczone są na pokrycie wydatków związanych z nauką. Ten zasiłek przyznawany jest niezależnie od stypendium szkolnego - ale wniosek trzeba złożyć nie później niż dwa miesiące od danego wydarzenia. Pomoc materialna przyznawana jest na wniosek rodziców, ale również pełnoletniego ucznia oraz dyrektora szkoły lub z urzędu.

Oferty pracy z Twojego regionu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie