Jak zmieniła się edukacja w Polsce podczas pandemii koronawirusa?

Materiał informacyjny Buki

W pełni uzasadniona jest teza, że pandemia koronawirusa wywróciła cały świat do góry nogami. Gwałtowne zmiany dotknęły praktycznie wszystkie aspekty życia codziennego i wszelkie znane branże, począwszy od gastronomii, przez hotelarstwo i turystykę, a skończywszy na sektorze edukacji. W szczególności trzeba mieć świadomość, że wszelkie działalności, które mogą być wykonywane w sposób zdalny, gdyż obecna technologia pozwala na zastosowanie systemów komunikacji elektronicznej na odległość, przeniosły się z uprzednio zajmowanych biur i pomieszczeń do domów i mieszkań poszczególnych pracowników. Nie inaczej jest w edukacji – praktycznie od początku rozwoju pandemii, na terenie Polski, nauka odbywa się w trybie zdalnym przy pomocy czy to Microsoft Teams, czy też Zoom. Czy można powiedzieć, że zastosowanie systemów zdalnych rozwinęło w jakiś sposób podejście do nauczania w naszym kraju? Z całą pewnością tak i właśnie o tym opowiemy w niniejszym artykule, przedstawiając jednocześnie minusy nauki zdalnej.

Plusy nauki zdalnej

W pierwszej kolejności koniecznym jest zaznaczenie, że przede wszystkim konieczność przestawienia się na nauczanie zdalne z całą pewnością rozwinęła umiejętności informatyczne zarówno nauczycieli, jak i dzieci. Z pewnością uczniom najmłodszych klas nie było łatwo nauczyć się obsługi aplikacji do komunikacji, programów do pisania i innych. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że również nauczyciele mogli mieć z tym problem, a zwłaszcza ci należący do starszej grupy wiekowej. Dlatego też przede wszystkim chwała wszystkim za to, że zdołali przystosować się praktycznie z dnia na dzień do nowej, covidowej rzeczywistości i oświata w naszym kraju zachowała ciągłość. Warto również wspomnieć, że okres pandemii i wynikającej z niej izolacji niejako wzmocnił więzi rodziców z dziećmi – do niedawna rzadko kiedy była okazja do wspólnego odrabiania lekcji lub uczestniczenia w zajęciach. Obecnie jednak – głównie ze względu na relatywnie niewielki metraż mieszkań rodzin w Polsce – udział w lekcjach brali wszyscy domownicy. Nie można zapominać również o fakcie, że generalnie nauka zdalna spowodowała konieczność modyfikacji systemów informatycznych stosowanych w oświacie – wiele szkół zakupiło nowy sprzęt komputerowy, zaś uczniowie zostali zaopatrzeni przez swoich rodziców w nowoczesne laptopy. W naszym przekonaniu był to strzał w dziesiątkę – dużo prościej jest pisać wypracowanie na komputerze i dopiero później je przepisać na czysto do zeszytu, niż mazać i bazgrolić bez końca poprawiając błędy i omyłki. Ważnym jest również to, że rozwinęła się baza osób udzielających zdalnych korepetycji, co do tej pory raczej nie było oczywistością. W końcu zrozumiano, że równie dobrze można uczyć angielskiego lub matematyki w pełni zdalnie – pozwala to na wybór nauczycieli nie tylko w miejscu zamieszkania, ale również z innego miasta, a nawet województwa! Zachęcamy do odwiedzenia serwisu BUKI, na którym szybko i łatwo każdy znajdzie odpowiedniego korepetytora z wybranego przedmiotu!

Minusy nauki zdalnej

Niestety jak to zwykle bywa, poza licznymi plusami istnieją również minusy nauki zdalnej. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o braku fizycznego kontaktu między równieśnikami, którzy szczególnie w młodszych klasach jest niezbędny do kształtowania postaw społecznych. Młodzi ludzie w okresie całkowitego zakazu przemieszczania się mogli się komunikować jedynie przez telefony lub komputery. Drugim naszym zdaniem ogromnym minusem jest brak zajęć wychowania fizycznego. Dzieci mają i tak zbyt mało ruchu, bo nie oszukujmy się – obecnie jednak gry komputerowe zdecydowanie wygrywają rywalizację z zabawami na podwórkach lub grą w piłkę nożną. Stąd popularnego wśród uczniów „w-fu” zdecydowanie brakowało w okresie zdalnego nauczania.

Podsumowanie

Nauka zdalna ma swoje plusy i minusy, jednak nie da się wydać jednoznacznego werdyktu, czy jest dobra, czy też nie. Istotnym jest, że udało się ją przeprowadzić w sposób umożliwiający utrzymanie poziomu edukacji na przyzwoitym poziomie. Na zakończenie gorąco zachęcamy do lektury artykułu w przedmiocie edukacji w dobie Covida.

Dodaj ogłoszenie