Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyć z Alzheimerem? W niedzielę, 21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Małgorzata Sobol
Wioletta Baziuk, kierownik domu dziennego pobytu Nestoria
Wioletta Baziuk, kierownik domu dziennego pobytu Nestoria Małgorzata Sobol
Co robić, kiedy choroba Alzheimera dotknie bliską nam osobę? Rozmawiamy z Wiolettą Baziuk, która kieruje domem dziennego pobytu dla osób z tą chorobą, domem Nestoria na os. Pomorskim w Zielonej Górze.
Pani Józefa jest w Nestorii codziennie. Pobyt w tym domu przywrócił jej życiową energię i dobre samopoczucie. Jeździ do Nestorii (os. Pomorskie) autobusem
Pani Józefa jest w Nestorii codziennie. Pobyt w tym domu przywrócił jej życiową energię i dobre samopoczucie. Jeździ do Nestorii (os. Pomorskie) autobusem aż z ul. Wyszyńskiego. Małgorzata Sobol

Pani Józefa jest w Nestorii codziennie. Pobyt w tym domu przywrócił jej życiową energię i dobre samopoczucie. Jeździ do Nestorii (os. Pomorskie) autobusem aż z ul. Wyszyńskiego.
(fot. Małgorzata Sobol)

Ilu chorych na Alzheimera mieszka w naszym regionie?
Około 5 tysięcy, z tego szacuje się, że około 400 w Zielonej Górze. Brak jednak badań statystycznych. Coraz więcej wiemy o chorobie, także dzięki Światowemu Dniu Choroby Alzheimera.

Co robić, jeśli widzimy u starszej osoby zaburzenia pamięci?
Pójść z chorym do lekarza rodzinnego po skierowanie do neurologa. Skierowanie można dostać pewnie w ciągu jednego dnia, ale już na wizytę u neurologa czeka się od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Można bez skierowania pójść do poradni psychogeriatrycznej na ul. Zamenhoffa, ale na konsultację ze specjalistą czeka się tam też co najmniej miesiąc. Jeśli chory nie chce iść do lekarza rodzinnego, zamówić wizytę domową. Wczesne rozpoznanie utrudnia i to, że nadal często uważa się mniejszą sprawność za naturalną dla starszych osób.

Jak wyglądają realia opieki nad chorym na Alzheimera?
Brakuje ośrodków opieki. W Zielonej Górze jesteśmy jedynym domem dziennego pobytu dla chorych. Wielu rodzin nie stać na rezygnację z pracy ani na zatrudnienie całodobowej opiekunki.

Jak dostać miejsce w Nestorii?
Złożyć podanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po pozytywnej opinii z MOPS, o ile są wolne miejsca, zapewniamy terapię grupową, gimnastykę, gry. Mamy 35 miejsc. Obecnie jest 41 przyjętych, w tym 28 z Alzheimerem. Tego roku mogliśmy przyjąć tylko 3 osoby. Na miejsce czeka aż 25 osób. Personel to 6 pracowników. Uważam, że w Zielonej Górze potrzeba jeszcze z 50 miejsc w takich placówkach jak nasza. To dla tych w I lub II stadium choroby.

Co w późniejszych stadiach?
Wtedy opiekę musi przejąć rodzina. Jeżeli tego nie robi, pozostają domy pomocy społecznej (na przykład taki jak dom na ul. Lubuskiej) oraz prywatne ośrodki opieki.

Przeczytaj też:Zrozpaczona matka: Gdzie jesteś kochany synku... Itaka szuka 20 zaginionych Lubuszan (zdjęcia)

Pani Bronisława chętnie korzysta z zajęć terapeutycznych w Nestorii.
Pani Bronisława chętnie korzysta z zajęć terapeutycznych w Nestorii. Małgorzata Sobol

Pani Bronisława chętnie korzysta z zajęć terapeutycznych w Nestorii.
(fot. Małgorzata Sobol)

Pani Ludwika chętnie bierze udział w zajęciach grupowych organizowanych w Nestorii i nie może się nachwalić obiadów podawanych w tym ośrodku.
Pani Ludwika chętnie bierze udział w zajęciach grupowych organizowanych w Nestorii i nie może się nachwalić obiadów podawanych w tym ośrodku. Małgorzata Sobol

Pani Ludwika chętnie bierze udział w zajęciach grupowych organizowanych w Nestorii i nie może się nachwalić obiadów podawanych w tym ośrodku.
(fot. Małgorzata Sobol)

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska