MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaka klasa

LESZEK KALINOWSKI
To, w jakich warunkach będą się uczyć dzieci, zależy nie tylko od szkoły, ale w dużej mierze także od rodziców.

Jaka klasa

Jaka klasa

 • masowa - 28 uczniów plus nauczyciel
 • integracyjna - 20 uczniów plus nauczyciel i nauczyciel wspomagający

  Tworzą zespół
 • szkoła podstawowa
 • gimnazjum
 • liceum ogólnokształcące
 • liceum profilowane
 • policealne studium reklamy
 • Ostatnio głośno się zrobiło o Zespole Szkół Ekologicznych, który po wizytacji Najwyższej Izby Kontroli wypadł bardzo dobrze, jeśli chodzi o kształcenie integracyjne. Dyrektor placówki Wiesław Wołyniec nie widzi nic nadzwyczajnego w tym, co robi on i nauczyciele.
  - Każda szkoła w Polsce działa w oparciu o te same przepisy - podkreśla W. Wołyniec. - Dyrektor jest zobowiązany przygotować takie warunki, jakich wymagają uczniowie. Jeśli wiedzieliśmy wcześniej, że przyjdą do nas dzieci słabo słyszące, to po dwóch nauczycieli z każdej specjalności skończyło kurs języka migowego. Dobrze się stało, że niepełnosprawne dzieci mogą się już uczyć w SP 11 czy Zespole Szkół Edukacyjnych na Chynowie.

  Dowożą samochodem

  W ,,ekologu" (ma tytuł lidera województwa w integracji) z myślą o uczniach niepełnosprawnych ruchowo powstały podjazdy, windy, specjalnie przystosowane toalety, sala do rehabilitacji, basen.
  - Tak działamy od początku - mówi dyrektor. - W 1992 r. windę musieliśmy sprowadzać aż z Anglii. Jako pierwsi w Polsce mieliśmy samochód dowożący niepełnosprawnych uczniów do szkoły.
  Przepisy mówią, że ci z podstawówki i gimnazjum jeżdżą bezpłatnie na lekcje, młodzież szkół ponadgimnazjalnych powinna płacić cenę biletu miesięcznego MZK.

  Tańsze niż indywidualne

  Na 80 uczniów z orzeczeniami z poradni pedagogiczno-psychologicznej tylko część jest w klasach integracyjnych. Bo by taki 20-osobowy oddział utworzyć musi być 3-5 dzieci z orzeczeniami. Jeśli ktoś przychodzi do szkoły w trakcie roku szkolnego, nie można nagle rozbijać 30-osobowej klasy. Dlatego tak ważne staje się dopilnowanie określonych terminów. Rodzice uczniów (bo tylko oni mają takie prawo) powinni dostarczyć do szkoły orzeczenie najpóźniej do końca kwietnia.
  - Wtedy mamy podstawę w projekcie organizacyjnym do planowania kolejnej klasy integracyjnej - zauważa dyrektor. - Rodzice często tego nie wiedzą i zgłaszają się do nas w czerwcu.
  Kształcenie w szkole jest tańsze niż indywidualne nauczanie w domu. I bardziej efektywne, bo uczeń ma 30 godzin tygodniowo a nie 10. Poza tym funkcjonuje w środowisku rówieśników.

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska