Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są nasze pamiątki po papieżu?

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
W muzeum przy diecezjalnym sanktuarium jest 80 pamiątek po Janie Pawle II. Liturgiczne szaty, przedmioty codziennego użytku. Po beatyfikacji zyskają rangę świętości.

Kilka dni temu Alina Wojciechowska z Gorzowa modliła się w bazylice w Rokitnie o zdrowie dla siebie i bliskich. Pielgrzymkę do diecezjalnego sanktuarium zakończyła w muzeum, gdzie na kolanach odmówiła kolejną "Zdrowaś Mario" przed sutanną, w której Jan Paweł II na początku czerwca 1997 odprawił nabożeństwo na gorzowskich błoniach.

- Byłam z nim i wtedy, i teraz - podkreśla. W muzeum w Rokitnie jest 80 przedmiotów, które należały do Jana Pawła II w latach jego pontyfikatu, ale też wcześniej, kiedy był jeszcze biskupem.

- To największa w zachodniej Polsce kolekcja papieskich pamiątek. Dla wielu wiernych te przedmioty mają już rangę relikwii, choć beatyfikacja Ojca Świętego odbędzie się dopiero za kilka dni - zaznacza ks. dr Józef Tomiak, kustosz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

W muzeum możemy zobaczyć np. buty papieża i nocną lampkę, którą używał w czasach, gdy pełnił posługę arcybiskupa w Krakowie. Jest tam również tzw. piuska, czyli charakterystyczne nakrycie głowy. Skąd te pamiątki wzięły się w Rokitnie? Do sanktuarium przekazał je bp Józef Michalik, były ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wiele parafii wypożycza papieskie pamiątki na rozmaite uroczystości. Wierni ustawiają się w długich kolejkach, by odnowić przy nich modlitwę i prosić o łaski. - Dla nas już za życia papież był świętym człowiekiem. Nasze sanktuarium wiele mu zawdzięcza - mówią Leonia Majchrzak i Barbara Torbus z Rokitna.

W latach pontyfikatu Jan Paweł II nie odwiedził Rokitna, ale bywał tu w czasach swojej biskupiej posługi. Będąc już papieżem, w 1989 r. poświęcił koronę, którą przyozdobiono skronie patronki diecezji Matki Bożej Rokitniańskiej.

Jego osobistymi darami są natomiast złota róża i srebrny różaniec, którymi udekorowano jej obraz. W 2001 r. podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej. Dlatego nad głównym wejściem do świątyni wisi jego herb.

Kolejnym papieskim śladem w sanktuarium jest spiżowy pomnik Jana Pawła II, ufundowany przez uczestników odbywających się tam nocy fatimskich. - Przed dwoma laty, w 20. rocznicę koronacji świętego obrazu, pomnik poświęcił nasz biskup Stefan Regmunt wraz z arcybiskupami Andrzejem Dzięgą ze Szczecina i Józefem Michalikiem z Przemyśla - wspomina kustosz.

Muzeum z pamiątkami po Janie Pawle II czynne jest codziennie od 8.00 do 18.00. Szczegółowe informacje na stronie www.rokitno.pl. lub pod numerem tel. 95 749 30 43.

Naprawdę mamy się czym pochwalić! Całe nasze bogactwo znajdziesz na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska