Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są skutki rozwodu?

Grażyna Mazurek
Na pytania Czytelników dotyczące skutków rozwodu odpowiada Piotr Sobański, adwokat.

POWRÓT DO POPRZEDNIEGO NAZWISKA
- Miesiąc temu wzięłam rozwód z mężem. Czy jest możliwość powrotu do mojego panieńskiego nazwiska?- Tak. Zgodnie z artykułem 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku, rozwiedziony małżonek, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed ślubem. Oświadczenie to, nie musi być składane w urzędzie stanu cywilnego, w którym było zawarte małżeństwo.

ZMIANA ORZECZENIA SĄDU RODZINNEGO
- Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Wcześniej sąd rodzinny pozbawił mnie władzy rodzicielskiej. Czy sąd rozwodowy jest tym związany? Czy mogę się domagać przyznania mi władzy rodzicielskiej w sprawie o rozwód?- W wyroku rozwodowym sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków zgodnie z art. 58 par. 1 k.r.o.
Sąd rozwodowy, podejmując decyzję odnośnie władzy rodzicielskiej nad dziećmi, powinien brać pod uwagę stan faktyczny istniejący w momencie wydawania wyroku rozwodowego. W kwestii uregulowania władzy rodzicielskiej sąd ten nie jest związany uprzednio wydanym orzeczeniem sądu rodzinnego w sprawie władzy rodzicielskiej W razie zmiany okoliczności i biorąc pod uwagę dobro dziecka, sąd rozwodowy może zmienić poprzednie orzeczenie sądu rodzinnego.

PRZYZNANIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ

- Sąd ograniczył mi władzę rodzicielską w wyroku rozwodowym. Moja była żona aktualnie źle zachowuje się wobec dzieci, znęca się nad nimi. Czy jest możliwość, żeby teraz sąd przyznał mi władzę rodzicielską a ją pozbawił?- Tak, istnieje taka możliwość. W razie zmiany okoliczności oraz jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i o sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku rozwodowym, co wynika z art. 106 k.r.o.

ALIMENTY NA BYŁĄ ŻONĘ

- Sąd rozwiązał nasze małżeństwo poprzez rozwód z winy obu stron. Czy mogę mimo to dochodzić od męża alimentów na siebie?- Tak. Zgodnie bowiem z art. 60 par. 1 k.r.o. małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Dochodzenie alimentów nie jest możliwe tylko wtedy, gdy chodzi o osobę wyłącznie winną powstania rozkładu małżeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska